Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wielopokoleniowy koncert

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się koncert pieśni i piosenek antytotalitarnych pamięci Jerzego Bożyka, pianisty, wokalisty i kompozytora jazzowego.

Jerzy Bożyk uczestniczył w dwóch strajkach studenckich w Łodzi. W 1981 r. w strajku styczniowo – lutowym, zakończonym podpisaniem porozumień łódzkich prowadzących do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz strajku grudniowym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowanym w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W trakcie strajków wykonywał utwory o treści patriotycznej i antykomunistycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: Wielopokoleniowy koncert

- Mamy taki czas, który mówi nam o zgrozie totalitaryzmów. Ponieważ twórczość Jerzego również ocierała się o protest przeciwko działaniom blokującym wolność, to jest właściwy czas, aby zamanifestować konieczność walki o niepodległość, wolność słowa i demokrację – powiedział Artur Michalski wiceprezes zarządu Fundacji PassArt, organizator wydarzenia.

Koncert rozpoczął Lech Makowiecki z zespołem Zayazd piosenką „Honor i gniew”.

Reklama

Usłyszeliśmy także w wykonaniu Bożeny Makowieckiej m.in. „Inkę”, „Hymn o domu”. Spotkanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej było także okazją, aby mówić o wolności slowa, niezależności i niepodległości tym bardziej, że za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna. Uczestnicząca w spotkaniu Jana Kryvobok, attache kulturalny Ambasady Ukrainy w Warszawie przypomniała, że już ponad sto lat temu Ukraina i Polska razem walczyli przeciwko totalitaryzmowi bolszewików w czasach, kiedy Józef Piłsudski i Symon Petlura wspólnie zatrzymali totalitaryzm, który zagrażał Europie. - Teraz historia się powtarza, Rosja prowadzi barbarzyńską wojnę przeciwko Ukrainie. Zabijają kobiety i dzieci, niszczą infrastrukturę cywilną. Nie możemy być na to obojętni. Polska teraz jest z nami. Polska jest pierwszym krajem z Zachodu, który przyszedł nam z pomocą. Pomoc jest wielowymiarowa i my to doceniamy. Z całego serca za to dziękujemy i jesteśmy pewni, że wspólnie zwyciężymy.

Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Marek Michalik poprowadził licytację dwóch znaczków wydanych przez Pocztę Polską przedstawiających atak Rosjan na Wyspę Węży. - Pozyskane z aukcji pieniądze przeznaczymy na kamizelkę kuloodporną dla Wasyla z zespołu Taraka, który walczy w Donbasie. Jestem pewien, że wystarczy również na hełm i nakolanniki – powiedział pan prezes.

Koncert zdominował występ zespołu Taraka. Piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”, nawiązującą do solidarności z Ukrainą, śpiewała cała widownia. Zespół wykonał także m.in. „Strumienie”, „Polsko pozwól żyć”, „Europa to widzi i śpi”, „W imię Ojca”. - Dzisiaj wspominamy ludzi, którzy walczyli piosenką, walczyli swoim życiem. To jest największy zaszczyt jaki nas spotkał, że w takim momencie jesteśmy tutaj. Taraka jest od tego, żeby nie chodzić po czerwonych dywanach, tylko przyjeżdżać do prawdziwych ludzi, spotykać się z nimi i robić dużo dobra. Jest to najistotniejsza rola, jaką mamy do wykonania oprócz talentu – powiedział Karol Kus lider zespołu.

Reklama

Entuzjazm widowni i gromkie brawa spowodowało pojawienie się na scenie znanej nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, małej Amelki Anisovych, która pięknie zaśpiewała. - To jest cała kwintesencja muzyki. Tu ani wiek, ani pochodzenie nie mają żadnego znaczenia. Pozostaje tylko talent, wrażliwość i tupet, który umożliwia ludziom mówić prawdę – podkreślił Karol Kus.

Pieśń żołnierską „Szwoleżerowie” wykonali adepci sztuki wokalnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert zakończył piosenką Jana Pietrzaka „Taki kraj” dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura. Akompaniował mu Zespół Kameralny im. Jana Kiepury. - Niesamowity i emocjonujący koncert, brawa i okrzyki świadczą o tym, że jesteśmy bardzo zjednoczeni w myśli patriotycznej, ale rówież w myśli o tych, którzy walczą w Ukrainie. Te wątki silnie się tutaj pojawiały – mówił Piotr Adamczyk wicemarszałek województwa łódzkiego. Waldemar Krenc szef łódzkiej „Solidarności” powiedział, że bardzo mu brakuje takich patriotycznych koncertów. - Przez setki lat pieśni dawały siłę i przywracały wolność i niepodległość. Dodawały ducha narodowi w obronie Ojczyzny, a należy pamiętać, że Ojczyznę mamy tylko jedną – dodał pan Waldemar.

- Teksty piosenek, które dzisiaj usłyszeliśmy, były bardzo wzruszające. To był wspaniały koncert wielopokoleniowy. Każdy z nas pragnie wolnej Ojczyzny, bez względu na wiek – podkreślił Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej.

Artur Michalski organizator koncertu był zadowolony, że udało się uhonorować Jerzego Bożyka i zorganizować spotkanie. - Jest to znak czasu, że wszystkie pokolenia jednoczą się w tej chwili wokół idei niepodległości, walki z autorytaryzmem, przeciwstawieniem się Rosji, która rozpoczęła agresywną, brutalną wojnę i napadła na swojego sąsiada.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-26 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

11 alumnów przyjęło sutannę i wyraziło wolę przyjęcia święceń kapłańskich

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i pornografię

2025-01-24 08:11

wPolsce24.pl/zrzut ekranu

Niedawno otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miało być symbolem nowoczesności i kultury na najwyższym poziomie. Tymczasem oferta wydawnicza dostępna w muzealnym sklepie wzbudza kontrowersje i skłania do refleksji nad tym, w jakim kierunku zmierza współczesna sztuka i kultura - informuje wPolsce24.pl.

Więcej ...

Ponad 2 miliony pielgrzymów!

2025-01-24 19:09

Małgorzata Pabis

Jak wynika ze statystyk, do łagiewnickiego Sanktuarium w minionym roku przybyło 2 106 390 pątników!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica