Reklama

Kościół

Ks. prof. Grzegorz Hołub kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie

Adobe Stock

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, został kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie. 52-letni duchowny specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły. Jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Poradnia Bioetyczna w Krakowie została powołana w 2016 r. przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Fundację JEDEN Z NAS. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, gdzie świadczona jest pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Jej kierownikiem został ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub.

Duchowny zwraca uwagę, że bioetyka współczesna wydaje się być dziedziną wiedzy dla fachowców i profesjonalistów z zakresu nauk biomedycznych. Jednak problemy, które pojawiają się w jej ramach dotyczą ludzkiego życia jako takiego i w pewnym okresie życia mogą odnosić się do każdego człowieka.

– Każdy może stanąć przed dylematem związanym z tym, czy ingerować i jak ingerować w życie i zdrowie. Chodzi zasadniczo o dylematy etyczne, które coraz bardziej nawarstwiają się w związku z coraz to nowymi możliwościami terapeutycznymi czy technologicznymi – mówi ks. prof. Hołub. Zaznacza, że krakowska Poradnia Bioetyczna w swoim działaniu kieruje się myśleniem chrześcijańskim i personalistycznym, które podkreśla świętość ludzkiego życia i konieczność jego ochrony w każdej sytuacji egzystencjalnej.

Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, która współtworzy Poradnię Bioetyczną z radością wita ks. prof. Grzegorza Hołuba jako nowego kierownika. Fundacja od ponad 6 lat współpracuje z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, zapewniając poradni zaplecze finansowe i logistyczne.

Ks. Grzegorz Hołub jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat obronił w roku 2004, następnie został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym PAT, jak również w Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki. W roku 2011 obronił habilitację.

W roku 2015 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. W roku 2021 zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych z zakresu filozofii. Od 2020 jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki, kieruje katedrą Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i jest odpowiedzialny z krytyczną edycję pism Karola Wojtyły (pisma filozoficzne). W latach 2012-2022 był również redaktorem naczelnym czasopisma filozoficznego „Logos i Ethos”.

Reklama

Ks. prof. Hołub zajmuje się metodologią bioetyki i bioetyką szczegółową. Szczególnie interesuje go problem zależności dylematów bioetycznych od rozumienia człowieka i osoby ludzkiej. W ramach antropologii bioetyki zajmuje się również toczącą się debata dotyczącą ulepszania człowieka: co to znaczy ulepszać człowieka, jakie są granice tych działań, jakie jest tło filozoficzne tej debaty. Ważną częścią jego zainteresowań naukowych jest filozofia personalistyczna Karola Wojtyły, a szczególnie jego koncepcja osoby ludzkiej.

Opublikował ponad 100 artykułów naukowych w języku polskim i angielskim. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek z zakresu bioetyki i filozofii człowieka.

Ks. prof. Grzegorz Hołub na stanowisku kierownika Poradni Bioetycznej zastąpił ks. prof. Andrzeja Muszalę.

Krakowska Poradnia Bioetyczna to pierwsze tego typu w Polsce miejsce, w którym każdy zainteresowany może uzyskać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką oraz otrzymać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Wykwalifikowany zespół bioetyków, wśród których znajdują się m.in. lekarze, pracownicy służby zdrowia, prawnicy, teolodzy i filozofowie udziela informacji w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego.

Poradnia pomaga głównie w zakresie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci, niepłodności (in vitro, naprotechnologia i adopcja), diagnostyki prenatalnej, aborcji, ciąży pozamacicznej, transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, eutanazja). W ramach działania Poradni można również uzyskać bezpłatną poradę prawną.

Ze szczegółową ofertą Poradni można zapoznać się na stronie www.poradniabioetyczna.pl.

2022-06-27 10:54

Wybrane dla Ciebie

Stoi Królowa po Twojej prawicy

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. IV

Graziako

Więcej ...

Lekkoatletyczne ME - Lisowska wygrała maraton

2022-08-15 13:10

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Aleksandra Lisowska wygrała maraton w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Polka uzyskała czas 2:28.34.

Więcej ...

Lekkoatletyczne ME - brązowy medal Polek w klasyfikacji drużynowej maratonu

2022-08-15 13:53

PAP

Polki zdobyły w Monachium brązowy medal w klasyfikacji drużynowej maratonu, w której liczyły się czasy trzech najlepszych biegaczek. Indywidualnie najlepsza była Aleksandra Lisowska, która uzyskała czas 2:28.34.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Stoi Królowa po Twojej prawicy

Wiara

Stoi Królowa po Twojej prawicy

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Kościół

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany...

Kościół

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...

Kościół

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...