Reklama

Dbajmy o zęby

Zadbaj o piękny uśmiech!

Niedziela Ogólnopolska 19/2007, str. 39

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Próchnicę zębów wywołuje płytka bakteryjna, czyli przylegająca do powierzchni zęba warstwa bakterii. Znaczna podatność na proces próchnicowy charakteryzuje zwłaszcza zęby mleczne, które w porównaniu z zębami stałymi są słabiej zmineralizowane. Zębem stałym szczególnie narażonym na próchnicę jest pierwszy ząb trzonowy, który ukazuje się w jamie ustnej jako pierwszy ze stałego uzębienia. U osób starszych, u których występuje znaczna utrata kości wyrostka zębodołowego, dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni. Na tych powierzchniach często dochodzi do powstania próchnicy cementu korzeniowego. Początkowo próchnica pojawia się na zębach w postaci plamy (przebarwienia), której towarzyszy wrażliwość zębów na pokarmy słodkie. Następnie dochodzi do rozpadu tkanek twardych zęba i powstania ubytku próchnicowego, co objawia się reakcją zarówno na bodźce chemiczne, termiczne, jak i mechaniczne.
W zapobieganiu próchnicy największy i nieoceniony wpływ ma właściwa higiena jamy ustnej, o której była już mowa w poprzednim artykule.
Ważna jest także właściwa dieta: spożywanie odpowiedniej ilości białka, pożywienia bogatego w witaminy (zwłaszcza A, B, C i D), a także składniki mineralne. Niezbędne jest ograniczenie węglowodorów.
Profilaktyka próchnicy zaczyna się już od najmłodszych lat. Powinniśmy ograniczyć dzieciom słodycze, zwłaszcza długo przetrzymywane w jamie ustnej (toffi, landrynki, lizaki). Istotne jest również jedzenie produktów mlecznych, warzyw, żucie pokarmów twardych, włóknistych, ziarnistych, zmuszających do gryzienia, przez co oczyszczających zęby. Środkiem wpływającym hamująco na rozwój próchnicy jest fluor. W celu zapobiegania próchnicy może być on dostarczany do organizmu przez podawanie tabletek, fluorkowanie wody pitnej, mleka, soli lub mąki. Fluor może być stosowany również w formie kontaktowej, przez płukanie jamy ustnej 0,2% fluorkiem sodu, pędzlowanie, okłady z żeli i roztworów, stosowanie jonoforezy fluorkowej. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest stosowanie past i płynów do płukania jamy ustnej zawierających związki fluoru. Duże znaczenie ma również lakowanie bruzd na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych, możliwie szybko po ich wyrznięciu, oraz lakierowanie zębów substancjami zawierającymi fluor, przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku.
Ważne jest także zgłaszanie się na badania kontrolne uzębienia co 6 miesięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?