Reklama

Komentarze

5 pytań do… Pawła Solocha, Sekretarza Stanu, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Krzysztof Gumul /KPRP

Czy Szczyt NATO w Madrycie będzie przełomem dla bezpieczeństwa w Europie, czy Polskie sprawy znajdą tam należną rangę, jaki był polski wkład do organizacji tego spotkania - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Pawła Solocha, Sekretarza Stanu, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Grzybowski: Panie Ministrze, dosłownie za chwilę rozpoczyna się Szczyt NATO w Madrycie. Jaki był polski wkład do przygotowania tego spotkania?

Paweł Soloch: Dla Prezydenta kluczowe kwestie poruszone na szczycie dotyczyć będą wzmocnienia wschodniej flanki oraz wsparcia Ukrainy. W obu tych obszarach Polska dyplomacja wykazała się bardzo dużym zaangażowaniem. Mamy także swój udział m.in. w pracach nad nową koncepcją strategiczną NATO, która zostanie przyjęta w Madrycie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PG: Czy Pan Prezydent, Pan Minister będą optować za przygotowaniem jakiegoś specjalnego NATO-wskiego pakietu pomocy dla Ukrainy?

PS: To jest przedmiotem rozmów i postulatów, by pomoc dla Ukrainy była w większym stopniu ustrukturyzowana. Możemy się spodziewać ustanowienia kolejnych form wsparcia Ukrainy przez NATO. Prezydent będzie też apelował o kolejne decyzje dotyczące przekazywania uzbrojenia przez poszczególnych sojuszników. Natomiast zależy nam również na wzmocnieniu mechanizmu pośredniej pomocy dla Ukrainy. Polegającym na wspieraniu sojuszników, którzy przekazali uzbrojenie z własnych magazynów. Polska jest tu najbardziej wyrazistym przykładem. Oczekujemy ustanowienia w ramach NATO mechanizmu, który wesprze dotychczasowe bilateralne porozumienia i pozwoli na sprawniejsze uzupełnienia.

PG: Polski plan minimum-maksimum na nadchodzący szczyt w Madrycie?

Reklama

PS: Wnioski, które płyną z agresji Rosji na Ukrainie wskazują przede wszystkim na potrzebę wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki. W tym m.in. stworzenie możliwości wzmocnienia obecnych batalionowych grup bojowych do poziomu grup brygadowych. Ale też zwiększenia sił, które będzie można natychmiastowo przerzucić w rejon zagrożenia, nowych planów obronnych, silniejszej logistyki. Tak, byśmy mogli realnie mówić o zmianie wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance, na wysuniętą obronę. Oczekujemy też jasnego wskazania Rosji, jako głównego zagrożenia dla NATO. Bo przypomnę, że w dotychczasowej koncepcji strategicznej Rosja jest traktowana, jako partner. To się musi zmienić.

PG: Czy jakieś ostatnie ustalenia przed „Madrytem” są przez Polskę realizowane, rozmowy last minute?

PS: Oczywiście, choćby w zakresie uzgodnień do raportu, który ma być przyjęty przez NATO, dotyczących odstraszania i obrony, czy komunikatu końcowego ze Szczytu. Jest też kwestia rozmów z Turcją w sprawie poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Rozmowy za pośrednictwem naszego przedstawicielstwa przy NATO będą trwały do ostatniej chwili.

PG: Panie Ministrze, jedzie Pan na szczyt z optymizmem, realizmem czy pesymizmem?

PS: Co do całości - umiarkowanym optymistą. Zwrócę też uwagę, że decyzje, jakie podejmiemy w nadchodzących dniach nie będą końcem wzmacniania NATO. Dopóki trwa wojna na Ukrainie ten proces będzie trwał. Dopiero od jej rezultatów zależeć będzie, jaki kształt przybierze Sojusz na kolejne lata.  

Podziel się:

Oceń:

2022-06-28 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Watykan: nieznaczna poprawa stanu zdrowia Ojca Świętego

2025-04-08 12:57

Vatican News

Sytuacja kliniczna Papieża Franciszka jest stacjonarna, z niewielką poprawą głosu i mobilności. Natlenienie pozostaje na wysokim poziomie w nocy a także w razie potrzeby, poza tym stosowane są kaniule nosowe. Badania nie wykazały żadnych szczególnych wskazań - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od 17 dni Franciszek odbywa rekonwalescencją w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie spotykać się częściej

2025-04-08 18:36
Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

BP KEP

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Aktualne i planowane działania Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa, szkolenie całego systemu i podsumowanie Dnia modlitwy i solidarności to tematy posiedzenia Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Spotkanie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka odbyło się 8 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?