Reklama

Dni Wydziału Prawa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: - Czym odróżnia się Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL-u od wydziałów prawa na innych uczelniach?

Ks. prof. Antoni Dębiński: - Nasz Wydział, stosunkowo duży, bo kształcący ok. 5 tys. studentów na wszystkich trybach studiów, obejmuje trzy kierunki nauk prawnych: prawo, prawo kanoniczne i administrację. W roku akademickim 2008/2009 zamierzamy otworzyć nowy kierunek: europeistykę. Staramy się dobrze przygotowywać naszych studentów, przekazując im fachową wiedzę w zakresie przedmiotów zaliczanych do kanonu studiów jurydycznych, ale również zwracając uwagę na szerokie wychowanie humanistyczne oraz podstawowe wartości moralne. Mają temu służyć choćby wykłady z etyki czy z historii filozofii. Pragniemy bowiem formować studentów nie tylko jako specjalistów w zakresie prawa, ale chcemy uwrażliwić ich na wartości moralne, które są podstawą, fundamentem wszelkiego prawa. Staramy się, aby nasi absolwenci byli dobrze wykształceni jako sprawni fachowcy, znający przepisy, zbiory prawa, ale także by zwracali uwagę na dobro człowieka, bo wszelkie prawo ma przecież służyć człowiekowi. To osoba ludzka jest racją stanowienia prawa.

- Wybierając kierunek i uczelnię, kandydaci na studia obserwują rynek zatrudnienia. Czy po ukończeniu studiów na Wydziale łatwo jest znaleźć pracę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To jest problem złożony. W ubiegłym roku o przyjęcie na prawo w trybie stacjonarnym (dziennym) o jedno miejsce ubiegało się u nas bez mała 10 osób. Wielu z naszych studentów, podobnie jak studenci na innych wydziałach prawa w Polsce, marzy o zawodzie prawniczym. Niektórzy z nich skutecznie uzyskują możliwość aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej czy radcowskiej. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Obecnie w Polsce tylko pewien procent absolwentów prawa może uzyskać miejsce w ramach aplikacji, a potem wykonywać zawody prawnicze. Większość zaś znajduje zatrudnienie w innych obszarach życia społecznego i z powodzeniem pracuje w urzędach, samorządach, biurach, policji. Jako ludzie dobrze przygotowani do wymogów współczesnego życia, mają szansę na zatrudnienie z godziwym wynagrodzeniem.

- Wydział kształci także w zakresie prawa kanonicznego i administracji. Jakie jest zainteresowanie tymi kierunkami?

- Limit przyjęć na prawie kanonicznym jest stosunkowo mały (50 miejsc) i zawsze jest wypełniony. Studenci na prawie kanonicznym to zarówno księża, jak i osoby świeckie. Jednak większość z nich podejmuje inne studia, np. prawo, administrację, historię czy politologię, starając się uzupełnić swoje wykształcenie, ponieważ obecnie kanoniści mają ograniczone możliwości zatrudnienia się w sądach i urzędach kościelnych. Niektórzy trafiają do pracy w swoim zawodzie, ale większość szuka pracy, wspierając się także dyplomem innych kierunków. Chociaż nie prowadzimy statystyki, to wiem o naszych absolwentach pracujących w bankach, urzędach czy służbie publicznej. Jeśli chodzi o administrację, to przyjmujemy 200 osób na studia dzienne. Tutaj także zainteresowanie maturzystów jest bardzo duże i o jedno miejsce ubiega się kilka osób.

Reklama

- Szkoły podstawowe i średnie już odczuwają skutki niżu demograficznego. Czy Ksiądz Dziekan nie obawia się o przyszłość Wydziału?

- Wszystkie uczelnie myślą o przyszłości i w tym myśleniu pojawia się kwestia niżu. Jak podają statystyki, niebawem ten niż dotrze i do wyższych uczelni. Ufam jednak, że nasz Wydział mimo to będzie miał wielu dobrych i licznych kandydatów. Studentom dajemy rzetelne, gruntowne wykształcenie oraz, opierając się na aksjologii chrześcijańskiej, wprowadzamy ich w świat wartości moralnych. Poza tym Lublin jest pięknym, interesującym miastem, a KUL - w tym nasz Wydział - w opinii absolwentów charakteryzuje się dobrymi relacjami między studentami a profesorami, co także jest naszym walorem.

- Co Wydział proponuje studentom oprócz obowiązkowych zajęć?

- Studenci mogą uzupełnić swoje wykształcenie przez uczestnictwo w różnych programach i szkołach. Przy naszym Wydziale działa Szkoła Prawa Amerykańskiego i Szkoła Prawa Ukraińskiego, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Studenci uczestniczą w działaniach kół naukowych, poszerzają swoją wiedzę przez organizowanie oraz udział w sesjach i konferencjach naukowych. Wielu uczestniczy w działaniach Duszpasterstwa Akademickiego, Chóru Akademickiego KUL-u, czy Teatru ITP. Nasza uczelnia stwarza szerokie możliwości udziału w życiu kulturalnym i społecznym, co jest ważne i nadaje studiom swoisty koloryt. Ponadto w ramach Wydziału działa Klinika Prawa, której celem jest z jednej strony działanie „pro publico bono” (dla dobra publicznego), niesienie pomocy ludziom niezamożnym przez udzielanie porad prawnych, a z drugiej strony - wdrażanie studentów w praktykę zawodową. Wielu studentów czynnie włączyło się w tę pracę i świadczy porady w różnych punktach Lublina. Ta działalność jest wyjątkowo pożyteczna, bo daje doświadczenie i wyczula przyszłych prawników na potrzeby człowieka.

- 18 maja na KUL-u odbywają się Dni Wydziału Prawa...

- historia Dni Wydziału Prawa jest stosunkowo krótka. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy je po raz pierwszy, a ponieważ cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników, studentów i absolwentów, chcemy je powtórzyć. W tamtym roku okazją był jubileusz 25-lecia reaktywowania studiów prawniczych na naszej uczelni i uhonorowanie ks. prof. Józefa Krukowskiego, inicjatora przywrócenia studiów prawniczych, zawieszonych przez władze komunistyczne po II wojnie światowej. W tym roku istotnym elementem jest uroczyste posiedzenie Rady Wydziału pod kierownictwem Księdza Rektora, podczas którego Medale za Zasługi dla KUL-u otrzymują: prof. Adam Strzembosz, prof. Wiesław Chrzanowski, ks. prof. Henryk Misztal i ks. prof. Marian Stasiak.

- W jaki sposób odznaczeni profesorowie wpisali się w historię Wydziału?

- Prof. Strzembosz, były minister sprawiedliwości i pierwszy prezes Sądu Najwyższego, jest naszym, obecnie emerytowanym, profesorem. Podobnie jak prof. Chrzanowski, który podczas pełnienia urzędu marszałka Sejmu czy funkcji ministra sprawiedliwości także prowadził zajęcia na naszym Wydziale. Obaj jako wybitni politycy i działacze opozycyjni działali na rzecz przemian ustrojowych, a kiedy tylko pojawiła się idea reaktywowania studiów prawniczych na KUL-u, podjęli u nas prowadzenie zajęć, co wówczas - w okresie stanu wojennego - było aktem wielkiej odwagi. Z kolei księża profesorowie Misztal i Stasiak pełnili przez wiele lat funkcję dziekana Wydziału, przyczyniając się do jego rozwoju, za co chcemy im podziękować. W czasie uroczystości laudacje wygłoszą nasi profesorowie, m.in. Alicja Grześkowiak i Wojciech Łączkowski. Ponadto uhonorujemy prof. Jerzego Flagę, wręczając mu księgę jubileuszową pt. „Historia magistra vitae”. Istotnym uzupełnieniem programu Dni będzie prezentacja ostatnio wydanego wyboru pism wybitnego profesora prawa, polityka i publicysty politycznego okresu międzywojennego - Ignacego Czumy (1891-1963).

- Do kogo skierowane jest zaproszenie do uczestnictwa w Dniach Wydziału Prawa?

- Uroczystość jest wyrazem naszego szacunku, pamięci i wdzięczności dla wybitnych profesorów, którzy przyczynili się do rozwoju nauki prawa i ugruntowania struktur naszego Wydziału. Zatem zapraszamy do udziału profesorów, młodszych pracowników naukowych i studentów. Zaproszenie kierujemy nie tylko do społeczności akademickiej. Jest to uroczystość o charakterze otwartym, więc zapraszamy naszych absolwentów, członków Stowarzyszenia Absolwentów Prawa, a także tych, którzy czują się w jakikolwiek sposób związani z osobami, które chcemy uroczyście odznaczyć.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...