Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

„Milion modlitw”

Pod hasłem „Milion modlitw” w Stanach Zjednoczonych trwa ogólnokrajowa krucjata modlitewna w intencji zmiany ustawy imigracyjnej. Jest ona częścią długotrwałej kampanii Episkopatu amerykańskiego „Sprawiedliwość dla imigrantów”, wzywającej 63 mln katolików amerykańskich, by okazali im modlitewną solidarność.
Podczas gdy w Kongresie ciągle toczy się walka o ostateczny kształt nowej ustawy imigracyjnej, w wielu bazylikach, katedrach i kościołach na terenie całych Stanów Zjednoczonych odprawiane są Msze św. i nabożeństwa w intencji uchwalenia sprawiedliwego prawa imigracyjnego. Nowa ustawa zawierająca program wiz pracowniczych powinna - zdaniem amerykańskich biskupów - dać realną możliwość uzyskania pozwolenia na pobyt stały 11 mln nielegalnie przebywających w USA imigrantów. Jeśli rozpatrywany projekt ustawy zostanie zatwierdzony, będzie on największą dotychczas reformą amerykańskiego prawa imigracyjnego.

Rosja

Dni Jana Pawła II w Moskwie

Konferencja naukowa, spotkanie dyskusyjne, wspomnienia osobiste, recytacje wierszy i pokaz filmu - to wszystko złożyło się na Dni Jana Pawła II, które od 18 do 20 maja odbywały się po raz pierwszy w Moskwie. Okazją do tego była przypadająca 18 maja 87. rocznica urodzin Papieża Polaka. Uczestnicy Dni mówili o jego życiu i dokonaniach na płaszczyźnie ogólnokościelnej, teologicznej, literackiej, politycznej. Podkreślali wielkie zainteresowanie Ojca Świętego Rosją i jej problemami, a zwłaszcza stosunkami z tamtejszym Kościołem prawosławnym. Otwierając konferencję, zatytułowaną: „Jan Paweł II a myśl chrześcijańska jego czasów”, katolicki metropolita w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz mówił o swych osobistych spotkaniach z Papieżem, który za każdym razem wypytywał go o Rosję. - Gdy odwiedziłem go w szpitalu na miesiąc przed śmiercią, był cały otoczony przewodami i z trudem mówił, a jego pierwsze wypowiedziane słowa brzmiały: „Co słychać w Moskwie?” - wspominał abp Kondrusiewicz.
Jakby uprzedzając często zadawane pytania o przyjazd Papieża do Rosji, do którego nie doszło, Metropolita zapytał retorycznie: - A może my, katolicy rosyjscy, nie byliśmy tego godni...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Korea Płn.

Otwarcie władz

Po raz pierwszy od objęcia władzy przez komunistów w Korei Północnej pozwolono grupie katolików z zagranicy na odwiedzenie szpitali, w których leczy się gruźlicę. Jednym z pięciu członków delegacji był ks. Gerald Hammond - przełożony Zgromadzenia Misjonarzy z Maryknoll w Korei Południowej. Ujawnił on, że w czasie majowej wizyty północnokoreańskie Ministerstwo Zdrowia zezwoliło delegacji na odwiedzenie 17 państwowych szpitali pediatrycznych, specjalizujących się w leczeniu chorób płuc. - Osiem z tych placówek jest materialnie wspieranych przez Kościół katolicki - zaznaczył ks. Hammond. - Używają one lekarstw, na których opakowaniach są symbole religijne, a także nazwy katolickich instytucji, które je ofiarowały, umieszczone po angielsku i koreańsku. 10 proc. mieszkańców Korei Płn. choruje na gruźlicę.

Afganistan

Nowy ośrodek katolicki

Druga placówka Jezuickiej Służby na rzecz Uchodźców (JRS) w Afganistanie powstała w miejscowości Bamyan w ubogim górskim regionie - Hazaradżat, na północny zachód od Kabulu. Trzej jezuici tworzący nową jednostkę będą uczyć angielskiego i biologii na miejscowym uniwersytecie, a także poprowadzą kursy doskonalenia rolnictwa dla tamtejszej ludności, współpracując w tym względzie z innymi działającymi tam organizacjami charytatywnymi, m.in. z amerykańską Caritas.
Pierwsza placówka JRS działa w Heracie od 2005 r. Tworzy ją 6 zakonników pochodzących głównie z Indii. - Nowa misja w Bamyan powstała na obszarze mało zachęcającym dla większości organizacji pozarządowych - powiedział ks. Moretti. Dodał, że Hazaradżat to jedna z najuboższych, a przy tym najpiękniejszych pod względem przyrodniczym stref kraju, ale bardzo trudna ze względu na niemal zupełny brak dróg.
W Afganistanie obowiązuje zakaz ewangelizacji. Jedyny kościół katolicki w tym kraju znajduje się na terenie Ambasady Włoch w Kabulu, a jego proboszczem jest o. Moretti.

Ludzie

Kard. Darío Castrillón Hoyos

Kard. Darío Castrillón Hoyos podał aktualne dane o wspólnotach tradycjonalistów, które powróciły do jedności z Kościołem. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przewodniczy Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, którą Jan Paweł II utworzył w 1988 r. w trosce o katolików przywiązanych do przedsoborowej liturgii łacińskiej. We wspólnotach tradycjonalistów, które powróciły do jedności z Kościołem katolickim, jest dziś na całym świecie 300 księży, 80 zakonników, 300 zakonnic, 200 seminarzystów i kilkaset tysięcy wiernych - poinformował przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Wzrasta zainteresowanie tą liturgią, również wśród młodzieży, we Francji, USA, Brazylii, Włoszech, Skandynawii, Australii i Chinach.
Kard. Hoyos wyraził nadzieję, że i pozostali wrócą do Kościoła. Grupa ta obejmuje, jak poinformował, 4 biskupów konsekrowanych przez abp. Lefèbvre’a, 500 księży i 600 tys. wiernych. Są oni obecni w 26 krajach.

Krótko

Sąd w Moskwie nie zgodził się, aby wobec polskich ofiar zbrodni katyńskiej zastosować rosyjską ustawę z 1991 r. o rehabilitacji ofiar represji politycznych. Sprawę wniosło pozarządowe stowarzyszenie Memoriał, które już zapowiedziało odwołanie do Sądu Najwyższego, a nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Rosja nie chce wydać Brytyjczykom zamieszanego w śmierć Aleksandra Litwinienki byłego agenta KGB Andrieja Ługowoja. To po spotkaniu z nim wystąpiły u Litwinienki objawy zatrucia polonem 210. Rosjanie tłumaczą, że nie pozwala im na to konstytucja.

Zaostrzyła się sytuacja w Ziemi Świętej. Wiceminister obrony Izraela Efraim Snem zagroził śmiercią premierowi Autonomii Palestyńskiej Ismaelowi Hanie. - Nikt z przywódców Hamasu nie jest nietykalny - powiedział w wywiadzie radiowym. Była to reakcja na ostrzał terytoriów izraelskich przez bojowników Hamasu, w wyniku którego zginęła kobieta żydowska. W izraelskich nalotach śmierć poniosło 34 Palestyńczyków. Pierwszym krokiem Izraelczyków było aresztowanie 33 działaczy Hamasu, w tym ministra i kilku burmistrzów.

Nowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy przyjedzie w połowie czerwca z jednodniową roboczą wizytą do Polski. Polska będzie drugim krajem, który Sarkozy odwiedzi po swoim zaprzysiężeniu. Pierwszym były Niemcy.

Sensacyjne informacje podała „Rzeczpospolita”. Według gazety, Edward Mazur, o którego ekstradycję z USA stara się strona polska, był tylko wykonawcą woli prawdziwych zleceniodawców zabójstwa gen. Marka Papały, którymi byli ludzie ze szczytów polityki.

Po kilku tygodniach względnego spokoju znowu zamieszanie polityczne na Ukrainie. Iskrą zapalną było odwołanie przez prezydenta Juszczenkę prokuratora generalnego. W jego obronie stanęli zwolennicy premiera Janukowycza. Gra tak naprawdę toczy się o decyzję Sądu Konstytucyjnego. Ma on zdecydować, czy dekret Juszczenki o rozwiązaniu parlamentu jest zgodny z konstytucją.

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, które nakłada limit wysokości opłat za połączenia z telefonów komórkowych podczas pobytu zagranicznego w którymkolwiek z krajów UE. Ceny połączeń zagranicznych w telefonii komórkowej powinny więc spaść.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło przebywał 23 maja w Afganistanie. Sprawdzał stan przygotowań polskiego kontyngentu wojskowego do podjęcia misji w tym kraju. Wyszło wiele niedociągnięć. Polskie pojazdy, które docierały do baz przez Pakistan, zostały ograbione z pewnych części. Wyszły też na jaw problemy z amunicją i bronią oraz z pastą i szczoteczkami do zębów. Polacy mają być w gotowości od 1 czerwca.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady