Reklama

Kościół

Franciszek: do Kongijczyków i Sudańczyków – nie dajcie się okraść z nadziei

Grzegorz Gałązka

Do aktywnego włączenia się w budowanie pokoju społecznego i trwania w nadziei zachęcił Ojciec Święty mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Papież wystosował orędzie wideo w dniu, kiedy miał rozpocząć swoją pielgrzymkę do tych dwóch krajów. Z powodu bólu kolana została ona przełożona na późniejszy termin.

Drodzy bracia i siostry z Demokratycznej Republiki Konga i z Republiki Sudanu Południowego: dzień dobry!

Dziś, jak wiecie, planowałem przybyć do waszych krajów z pielgrzymką pokoju i pojednania. Pan wie, jak bardzo jestem rozczarowany, że musiałem przełożyć tę długo oczekiwaną i bardzo upragnioną wizytę. Trwamy jednak ufni i pełni nadziei, że będziemy mogli spotkać się jak najszybciej.

Tymczasem chciałbym wam powiedzieć, że szczególnie w tych tygodniach staliście się bliżsi mojemu sercu. Noszę w sobie, w modlitwie cierpienie, który znosicie zbyt długo. Myślę o Demokratycznej Republice Konga i o wyzysku, przemocy i braku bezpieczeństwa, na które cierpi, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie konflikty zbrojne nadal powodują wiele intensywnych cierpień, spotęgowanych przez obojętność i wygodę wielu osób. Myślę o Sudanie Południowym i błaganiu o pokój ze strony jego mieszkańców, którzy zmęczeni przemocą i ubóstwem czekają na konkretne rezultaty procesu pojednania narodowego. Chciałbym wnieść swój wkład w ten proces, nie sam, lecz odbywając ekumeniczną pielgrzymkę wraz z dwoma drogimi braćmi, arcybiskupem Canterbury i moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji.

Reklama

Drodzy przyjaciele z Konga i Sudanu Południowego, w tej chwili słowa nie wystarczają, by przekazać wam moją bliskość i sympatię, jaką do was czuję. Chcę wam powiedzieć jedno: nie dajcie się okraść z nadziei! Pomyślcie, wy, którzy jesteście dla mnie tak drodzy, o ileż bardziej jesteście cenni i umiłowani w oczach Boga, który nigdy nie zawodzi tych, którzy w Nim pokładają nadzieję! Macie wspaniałą misję, wszyscy, poczynając od waszych przywódców politycznych: jest to misja odwrócenia kartki, aby przetrzeć nowe szlaki, nowe drogi pojednania i przebaczenia, pokojowego współistnienia i rozwoju. Jest to misja, którą musicie podjąć wspólnie. Misja, która oznacza patrzenie w przyszłość, patrzenie na wielu ludzi młodych na waszych ziemiach, tak bogatych w obietnice, a jednocześnie tak niespokojnych, aby zaoferować im jaśniejszą przyszłość. Młodzi marzą i zasługują na to, by te marzenia się spełniły, by nastały dni pokoju. Dla ich dobra należy przede wszystkim odłożyć broń, przezwyciężyć wszelkie urazy i zapisać nowe karty braterstwa.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym wam powiedzieć: łzy, które przelewacie na ziemi i modlitwy, które wznosicie do nieba, nie są daremne. Nadejdzie pocieszenie Boga, ponieważ ma On „zamiary pełne pokoju, a nie zguby” (Jr 29, 11). Także teraz, gdy cieszę się na spotkanie z wami, proszę, aby Boży pokój wypełnił wasze serca. Oczekując na możliwość zobaczenia waszych twarzy, poczucia się jak w domu w waszych żywych wspólnotach chrześcijańskich, objęcia was wszystkich moją obecnością i pobłogosławienia waszych ziem, moje modlitwy i moje miłość do was i waszych narodów stają się tym bardziej intensywne. Przesyłam wam moje serdeczne błogosławieństwo i proszę was wszystkich, abyście nadal modlili się za mnie. Dziękuję i... do zobaczenia wkrótce!

2022-07-02 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Burmistrz Nowego Jorku: papież wkrótce nas odwiedzi

S. SKOWROŃSKI

Papież Franciszek wkrótce nas odwiedzi - powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio po spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem w Watykanie.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Marianin z Charkowa: rok szkolny? Nie będzie go

2022-08-19 16:58
Zniszczone miasta w Ukrainie

PAP/VASILIY ZHLOBSKY

Zniszczone miasta w Ukrainie

Charków jest jednym z najbardziej ostrzeliwanych przez Rosjan miejsc w pogrążonej w wojnie Ukrainie. Dziś trwa tam dzień żałoby. Ukraińcy opłakują i modlą się za wszystkich, którzy oddali życie za swoje miasto. „Ludzie buntują się i pytają: gdzie jest Bóg? Dlaczego to się dzieje? Czemu to dopuszcza?” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Mikołaj Bieliczew, marianin pracujący w Charkowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Wiadomości

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kościół

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Kościół

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...