Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

- Najważniejsze dziś, jest powiedzieć Maryi dziękuję. To jest przesłanie tego święta, tego odpustu, tego, że jesteśmy tak licznie, uroczyście zgromadzeni, aby wyrazić Maryi wdzięczność, bo to Ona od początku była kimś, kto prosił Boga o to wszystko dobro, które było, jest i będzie tutaj w tym miejscu, w tej wspólnocie, wśród tych, którzy gromadzą się i będą się tutaj gromadzić. Namaszczając i konsekrując tę świątynię oddaliśmy ją Bogu, by do Boga przychodzili wszyscy. I ci, którzy się źle mają, i ci którym dobrze powodzi się w sferze duchowej i materialnej. Ona wszystkich przygarnia. Jest Matką wszystkich i kocha wszystkich – mówi ks. Proboszcz.

W dalszej części ksiądz Górka nawiązał do wizerunku Matki Bożej w obrazie, znajdującym się w ołtarzu głównym, podkreślając posłuszeństwo i wierność Maryi, która ma wzrok skierowany w kierunku tych, którzy się do Niej modlą, wiedząc, czego nam potrzeba.

- Z tą wiarą dziękujmy, prośmy i starajmy się Jej powierzać to, co trudne, to co niepokoi, to co boli, to co piękne, szlachetne. Przyjdźcie do Niej, podziękować. Niech modlitwa nie będzie wtedy kiedy czegoś potrzebujemy, niech się nie sprawdza to porzekadło, „kiedy trwoga to do Boga” zawsze do Boga. Zawsze umiejmy dziękować, kto dziękuje, tym więcej zyskuje i otrzymuje. W każdą środę odmawiając nowennę prosimy Maryję w różnych intencjach - dziękczynnych i przebłagalnych. Jej chcemy w ten sposób przekazać, bo wiem, że ona to zaniesie do tronu Bożego. Maryja zawsze wskazywała, tak jak na tym obrazie, w kierunku Jej Syna i to co, powiedziała w Kanie – uczyńcie, co wam powie Mój Syn, przez ten obraz mówi nieustannie. Matka Boża ma wzrok skierowany w kierunku tej osoby, bo ona nie odtrąca, nie odpuszcza, nie zapomina o nikim. Ona najlepiej wie, co nam potrzeba. Papież Franciszek powiedział takie zdanie – do Nieba nie zabierzemy tego, co zgromadzimy dla siebie, tylko to, co damy, to co przekażemy, czym obdarzymy innych, to zbierzemy do nieba, i to będzie nasz najlepszy zadatek na życie wieczne - dodaje kapłan. 

Reklama

Procesja wokół świątyni oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyły uroczystości odpustowe. Parafianie i zgromadzeni przyjaciele podziękowali księdzu proboszczowi za trud i służbę na rzecz kościoła.

Tydzień wcześniej miała miejsce konsekracja świątyni i ołtarza pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia. Eucharystię koncelebrowali księża z dekanatu Łódź Olechów. W wydarzeniu wzięli udział parafianie oraz wszyscy przyjaciele tego miejsca, którzy przyczynili się do budowy kościoła. Równie licznie zgromadzili się podczas mszy świętej dziękczynnej za konsekrację świątyni i ołtarza oraz, by wspólnie podziękować księdzu proboszczowi za okazane serce i zaangażowanie w tworzenie wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Marian Górka od 1994 r. pełni funkcję proboszcza Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Andrespolu. Jako pierwszy staje się pomysłodawcą i budowniczym kaplicy, kościoła z plebanią a w późniejszych latach cmentarza wraz z kaplicą cmentarną. 12 grudnia 2011 roku – Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek mianował księdza Górkę – kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej.

2022-07-03 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: dziękczynienie za 100-lat istnienia diecezji łódzkiej

Archiwum Parafii

Więcej ...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła I

2022-08-19 14:17
Jan Paweł I

Wikipedia

Jan Paweł I

We Włoszech trwają przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła I – ostatniego, jak dotychczas, papieża z tego kraju. Jego krótki, zaledwie 33-dniowy pontyfikat przypadł na 26 sierpnia – 28 września 1978 roku.

Więcej ...

Grabarka: Uroczystości pod przewodnictwem metropolity Sawy

2022-08-19 18:52
Krzyże na świętej górze Garbarce

Wikipedia/Bladyniec

Krzyże na świętej górze Garbarce

Kilka tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy spotkało się w piątek, 19 sierpnia, na świętej Górze Grabarce, by obchodzić Święto Przemienienia Pańskiego – jedno z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów z kraju i zagranicy, m.in. metropolity Wilna i Litwy Innocentego, Rosjanina, jednego z bardziej zaufanych współpracowników patriarchy Cyryla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Wiadomości

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kościół

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Kościół

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...