Punktualnie w południe w budynku Kurii Diecezjalnej w Płocku bp Piotr Libera formalnie objął rządy nad diecezją. Dotychczasowy administrator diecezji - bp Roman Marcinkowski poprowadził modlitwę „Anioł Pański” w intencji nowego biskupa, w której prosił, aby „Kościół płocki stawał się dla nowego pasterza miłością i radością oraz by mógł dla tego Kościoła jak najwięcej uczynić”.
Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego, bp Piotr Libera okazał członkom kolegium konsultorów bullę nominacyjną, podpisaną przez Benedykta XVI. Jej polski przekład odczytał bp Roman Marcinkowski. W dokumencie Ojciec Święty napisał, że diecezja płocka, zaliczająca się do najstarszych w Polsce, wyróżnia się „jasną wiarą i świętością życia wielu pasterzy i wiernych”. Benedykt XVI podkreślił także, że Ksiądz Biskup, który ma wielkie doświadczenie zarówno w administracji, jak i w duszpasterstwie, wydaje się być „bez wątpienia godnym” podjęcia zadań biskupa płockiego.
- Wchodzę w to wielkie i bogate dziedzictwo Kościoła płockiego. Chcę rozpoznawać znaki czasu i być posłuszny natchnieniom Ducha Świętego. Chcę słuchać przede wszystkim Jego głosu - mówił po odczytaniu tekstu bulli bp Piotr Libera. Przypomniał też, że dzień wcześniej „nieformalnie” rozpoczął swą posługę od wizyty w Działdowie, gdzie zginęli płoccy biskupi męczennicy, odwiedził także sanktuarium Miłosierdzia oraz dwa hospicja.
Uroczysty ingres do katedry, będący liturgicznym dopełnieniem kanonicznego objęcia diecezji, rozpoczął się o godz. 16. W uroczystej procesji z domu biskupiego, którą rozpoczął się ingres bp. Piotra Libery, do bazyliki katedralnej wzięło udział prawie 50 biskupów, a wśród nich prymas Polski kard. Józef Glemp, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prymas Czech kard. Miloslav Vlk.
W katedrze powitał nowego Biskupa Płockiego bp Roman Marcinkowski, po czym głos zabrał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, który przekazał Biskupowi Piotrowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.
Rozważając w homilii ewangeliczną scenę Nawiedzenia, płocki Pasterz ukazał ją jako ikonę służby i odniósł do sytuacji, w której on sam przychodzi do diecezji, by jej służyć. - Kościół płocki, słusznie szczycący się wielowiekową historią wiary, podobny jest do ewangelicznej Elżbiety. Prastara diecezja płocka otwiera dziś podwoje swego domu temu, który przychodzi w imię Pańskie, by głosić dobrą nowinę o zbawieniu. W centrum owej dobrej nowiny jest prawda o Bogu, który jest Miłością, Miłością miłosierną. To znaczy taką, która przebacza, która bardziej chce leczyć, podnosić niż rozliczać, która gotowa jest wychodzić na poszukiwanie owiec zagubionych - mówił Biskup Płocki. - Nie wolno nam być zakładnikami przeszłości. To, co było złe, nieewangeliczne, grzeszne, oddajmy za przykładem Siostry Faustyny Miłosierdziu Bożemu. Przepraszając Boga u progu mojego posługiwania za winy ludzi naszego Kościoła partykularnego, pragnę zamknąć je w Sercu Pana Jezusa dla nieprawości naszych startym.
Po Komunii św. reprezentanci Prezydenta RP i Premiera odczytali listy gratulacyjne. Życzenia nowemu Biskupowi Płockiemu złożyli także: przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, prymas Józef Glemp, oraz prymas Czech kard. Miloslav Vlk.
Wychodząc z płockiej katedry, Biskup Płocki złożył kwiaty w Kaplicy Królewskiej na sarkofagu spoczywających tam władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.
Ingres - obok wielu biskupów - zgromadził kilkuset księży, zakonników i zakonnic, przedstawicieli władz, reprezentantów uczelni, kompanie wojska, policji i straży pożarnej, a także tłumy wiernych, którzy witali nowego Pasterza oklaskami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu