KS. PIOTR NOWOSIELSKI: - Już po raz drugi odbędzie się obchodzony w całej Polsce Dzień Papieski. Jak zapowiadają media towarzyszyć mu będą liczne wydarzenia liturgiczne, wystawy, koncerty. Jaki jest cel Dni Papieskich? Kto jest ich organizatorem?
KS. MAREK MENDYK: - Szczególnym celem tegorocznej akcji jest podziękowanie Ojcu Świętemu za niezapomnianą pielgrzymkę do Ojczyzny i jednocześnie organizowanie pomocy dla szczególnie uzdolnionej młodzieży pochodzącej z rodzin niezbyt zamożnych. W tym roku hasłem Dnia Papieskiego będzie "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Wśród wielu wydarzeń religijnych odbędą się katechezy dla młodzieży, homilie i dni kultury chrześcijańskiej. W wielu miejscach w Polsce organizowane są konferencje naukowe poświęcone przesłaniu Dnia Papieskiego. W każdej diecezji w duchowej łączności z Janem Pawłem II odbędą się Apele, które zgromadzą młodzież i mieszkańców miast modlących się w intencji Papieża. Do tych obchodów włączają się szczególnie miasta, które gościły Jana Pawła II. Do nich należy również Legnica, stąd chcemy możliwie najlepiej ten Dzień przygotować.
Organizatorem Dnia Papieskiego w całej Polsce jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
- Jak będą przebiegać obchody Dnia Papieskiego?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Obchody przebiegać będą zasadniczo w czterech wymiarach: Wymiar intelektualny - chodzi o przybliżenie szerokiemu ogółowi treści nauczania Ojca Świętego i wiedzy o Jego pontyfikacie, widzianym pod kątem tegorocznego hasła "Świadek Nadziei". Pragnieniem organizatorów jest, by posłużyła temu debata w środkach społecznego przekazu. W Warszawie odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa, organizowana przez KAI. Wiele podobnych spotkań planowanych jest w całym kraju przez środowiska KIK i AK.
Wymiar duchowy - Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. Planowanych jest wiele uroczystości liturgicznych, spotkań i czuwań modlitewnych. Dniowi Papieskiemu towarzyszyć będzie Msza św. radiowa i transmitowana przez telewizję Polonia na cały świat. W całej Polsce organizowane są uroczyste "Apele z Ojcem Świętym" - wieczorne modlitewne zgromadzenia wiernych, zwłaszcza młodzieży, w miejscach, które Jan Paweł II odwiedził w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny.
Wymiar artystyczny - przygotowano jak w poprzednim roku galowy koncert z okazji Dnia Papieskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. W kilku większych ośrodkach w Polsce odbędą się różnego rodzaju koncerty występy zespołów młodzieżowych, wieczory poezji, a nawet zloty, czy rajdy dla uczczenia tego Dnia. O szczegółach na pewno będziemy informowani przez media (więcej - czytaj na str. 9).
Wymiar konkretnej solidarności - to zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". Przy okazji Dnia Papieskiego Fundacja zwraca się do wszystkich Polaków, aby wsparli fundusz stypendialny Fundacji.
- Kiedy powstała Fundacja, jaki jest jej program? Czy wspiera tylko młode talenty?
Reklama
- Idea Fundacji zrodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r. Jej główny zamiar to upamiętnienie obecnego Pontyfikatu przez wspieranie określonych dzieł społecznych, przede wszystkim w dziedzinie edukacji i kultury. Fundacja uznaje, że to, co dziś - u progu nowego tysiąclecia chrześcijaństwa - najbardziej potrzebne jest Kościołowi i społeczeństwu polskiemu, sprowadza się do wartości wpisanych w życie człowieka, do jego wewnętrznego bogactwa, którym potrafi się dzielić z innymi. Dlatego Fundacja pragnie inwestować przede wszystkim w konkretnych ludzi, zwłaszcza młodych, umożliwiając im zdobycie edukacji, ale też przygotować ich do późniejszej służby publicznej.
Inny ważny nurt działalności Fundacji to propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wspomaganie programów badawczych bądź medialnych, które mają szczególne znaczenie w tym zakresie. Fundacja opiera swoją działalność na programie stypendialnym. Polega on na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży gimnazjalnej z zaniedbanych terenów wiejskich. Stawia sobie za cel objęcie pomocą ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, przez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. W ten sposób Fundacja pragnie przyczynić się nie tylko do wyrównywania szans edukacyjnych i wymazywania "białych plam" z mapy cywilizacyjnego rozwoju Polski, lecz również pracować dla budowania kapitału intelektualnego, dla tworzenia chrześcijańskich elit, tak bardzo potrzebnych, szczególnie w perspektywie przyszłej integracji ze strukturami europejskimi.
Na przełomie czerwca i lipca 2002 r., dla dopełnienia prowadzonego dzieła edukacji, Fundacja zorganizowała dla wszystkich swoich stypendystów obozy wakacyjno-formacyjne. Dwutygodniowe turnusy były w większości przypadków pierwszym w życiu tych dzieci wyjazdem na wakacje. Ze wszystkich miejsc, gdzie odbywały się obozy, docierały zgodne echa, podkreślające pozytywne cechy stypendystów: ich aktywność i umiejętność integrowania się i współdziałania w grupie, zdyscyplinowanie, talenty, zapał twórczy. W przyszłym roku na takim obozie znajdą się również stypendyści diecezji legnickiej.
- Sukces inicjatywy Dnia Papieskiego to owoc zaangażowania wielu środowisk...
- Rzeczywiście, do bezinteresownej pracy na rzecz organizowania Dnia Papieskiego włączają się w całym kraju dziesiątki tysięcy osób z wielu środowisk i instytucji: pracowników publicznych i katolickich środków społecznego przekazu, artystów i ludzi kultury, członków wszystkich działających w Polsce organizacji harcerskich, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, całego szeregu firm i instytucji, członków niezliczonych wspólnot parafialnych. Wszystkich jednoczy osoba i nauczanie Jana Pawła II. Także w naszej diecezji powstał komitet organizacyjny Dnia Papieskiego, grupujący przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń katolickich.
- Nasza diecezja otrzymała 18 stypendiów. W jaki sposób wybiera się kandydatów? Kto może ubiegać się o stypendium Fundacji? Czy planuje się rozszerzenie grona stypendystów?
- Jak już wspomniałem program obejmuje uczniów szkół gimnazjalnych, pochodzących ze środowisk wiejskich, którzy odznaczają się zdolnościami i osiągają dobre wyniki nauczania. W szkołach, którym przedstawiliśmy propozycję udziału w funduszu stypendialnym wielokrotnie zbierały się komisje. W skład takiej komisji zgodnie z regulaminem Fundacji wchodzili: proboszcz parafii, dyrektor szkoły, katecheta, wychowawca i przedstawiciel rady rodziców. Regulamin stypendialny wyznacza, jako granicę średnią ocenę 4,5. Nie oznacza to jednak, że taka ocena musi być bezwzględnie osiągnięta. Prowadzimy stałe rozmowy pomiędzy szkołami a Fundacją i w przypadku uczniów, którym brakuje trochę do wymaganej "średniej", a wiemy też, że jest to uczeń pracowity i rokujący nadzieję na przyszłość, takie stypendium może być przyznane. I odwrotnie: nawet, jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, ale uczeń opuści się w nauce, stypendium może być wycofane. Na razie mamy tych stypendiów tylko 18. Przeprowadzony w II półroczu, podczas wizytacji katechetycznych, sondaż na temat zapotrzebowania na tego typu stypendia wykazał, że w wielu środowiskach, zwłaszcza rodzice oczekują na taką pomoc. Bardzo byśmy chcieli, aby rozszerzyć fundusz stypendialny, ale to też zależy od hojności wszystkich Polaków podczas zbiórki prowadzonej w Dniu Papieskim. Jeśli tych funduszy będzie więcej, obdzielimy większą grupę uczniów.
- Dziękuję za rozmowę.