W siedzibie wrocławskiej Caritas zainaugurowano 19 września br. kolejną cenną inicjatywę podjętą wspólnie z Caritas Bawarii. Na podstawie umowy podpisanej w Monachium w kwietniu br. przez przedstawicieli obydwu organizacji, polski personel pielęgniarski zostanie zatrudniony w domach opieki społecznej prowadzonych przez bawarską Caritas.
Uczestniczący w uroczystości dyrektor Związku Caritas w Bawarii ks. prał. Karl Heinz Zerrle podkreślił w swoim wystąpieniu, że na tej współpracy skorzysta każda ze stron. Bawarskie domy starców mogą polepszyć swoją opiekę dzięki zaangażowanemu i profesjonalnemu personelowi pielęgniarskiemu z Polski. Z kolei Dolnoślązacy mogą zebrać doświadczenia w innym kraju i doskonalić swoje wykształcenie - jest to dla nas z jednej strony ogromne wyzwanie, a z drugiej wyróżnienie i szansa na poprawienie swoich warunków życiowych. - mówiła w czasie spotkania Renata Zmyślona, pielęgniarka z sześcioletnim stażem pracy w przewidzianym do likwidacji Szpitalu im. Rydygiera we Wrocławiu. - Chciałby w swoim zawodzie jeszcze coś osiągnąć, podwyższyć kwalifikacje, ale niestety w Szpitalu Psychiatrycznym, w którym pracuję od 12 lat nie widzę na to żadnych szans - dodał pielęgniarz Tomasz Sikora.
Metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz apelował do wyjeżdżających, by cechowała ich przede wszystkim polska gościnność, troska, dobry styli, fachowa wiedza. Nie noście w sobie kwasu, łyżki dziegciu, bądźcie w stosunku do swoich pacjentów i przełożonych zawsze pogodni, dobrzy, szlachetni, a na tym na pewno nie stracicie - dodał kard. Gulbinowicz. Wrocławski biskup pomocniczy Edward Janiak dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem z pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie i w kilkuletnim kierowaniu wrocławską Caritas sugerował udającym się do Niemiec, by zawsze byli otwarci na tradycje i obyczaje niemieckich gospodarzy, do swoich obowiązków podchodzili rzetelnie i godnie.
Caritasowska umowa realizowana będzie w dwóch etapach. Pierwszy - kurs intensywnej nauki języka niemieckiego zorganizowany przez wrocławską Caritas, dobiega właśnie końca. Drugi natomiast, który rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia br., to półtoraroczna praca polskiego personelu medycznego w bawarskich caritasowskich domach opieki społecznej. Strona niemiecka zapewnia pokrycie kosztów związanych m.in. z przygotowaniem do pracy, a także niezbędne porady i opiekę podczas pobytu Polaków w Niemczech. Do Bawarii wyjadą 33 pielęgniarki i dwóch pielęgniarzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu