Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amnesty International

Prawa człowieka

Papieska Rada „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój) zarzuciła znanej na całym świecie organizacji ochrony praw człowieka Amnesty International (AI) przejście do „proaborcyjnego obozu”. Przewodniczący rady kard. Renato Martino zapowiedział wstrzymanie finansowania AI przez Kościół katolicki, co jest „nieuchronnym skutkiem” decyzji AI o popieraniu dostępu do aborcji kobiet, które padły ofiarami gwałtu lub których stan zdrowia jest zagrożony w wyniku ciąży. Jeżeli AI zrezygnowała z obrony najbardziej podstawowego prawa człowieka, to cała jej misja stanęła pod znakiem zapytania.
AI zaprzeczyła, że otrzymuje pieniądze ze źródeł katolickich. Stolica Apostolska zapowiedziała jednak specjalne oświadczenie w sprawie zawieszenia finansowania.
Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową, utworzoną w 1961 r. w Londynie. Podstawowym jej celem jest występowanie w obronie więźniów sumienia, a więc ludzi więzionych i prześladowanych za przekonania polityczne i religijne oraz ich rodzin. Wśród 150 krajów i terytoriów, w których istnieją oddziały organizacji, jest Polska, gdzie od 1990 r. istnieje Stowarzyszenie Amnesty International z siedzibą w Gdańsku. W 1977 r. organizacji przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

Austria

Kard. Schönborn wśród Polaków

Z apelem o pomnażanie daru wiary zaapelował do Polaków mieszkających w stolicy Austrii kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia przewodniczył Mszy św. dla polskich katolików sprawowanej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Wiedniu. Wraz z kardynałem Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu z jej rektorem - ks. Zygmuntem Wazem.
Kard. Schönborn z uznaniem mówił o pracy duszpasterskiej księży z Polski. W parafiach archidiecezji wiedeńskiej pracuje ich 180, a więc 10 proc. wszystkich księży wiedeńskich. Głównym powodem wizyty kard. Schönborna w polskim kościele na Rennwegu było spotkanie z rodzinami. - Wiem, że sytuacja rodzin nie jest łatwa - powiedział kardynał. - Statystyki mówią, że 60 proc. małżeństw w Wiedniu rozwodzi się. Myślę jednak, że nie powinniśmy tylko narzekać na dramat rozwodów, ale dziękować Bogu za to, że prawie połowa małżeństw się udaje - powiedział hierarcha.
Wspólnota polska w Wiedniu liczy ok. 40 tys. osób. Wierni chętnie gromadzą się wokół polskiego duszpasterstwa na Rennwegu. Przypomniał o tym ks. Zygmunt Waz. Jak podkreślił, Polacy w Wiedniu „ciężko pracują, ale żyją Polską i Polskę kochają”. To widać choćby po uczestnictwie w nabożeństwach: na Msze św. i nabożeństwa w ciągu tygodnia przybywa 7 tys. osób, a tylko w niedziele - 6 tys. W każdą niedzielę odprawianych jest dziesięć Mszy św. Działają też liczne grupy i ruchy kościelne. Bardzo aktywne są grupy młodzieżowe i miejscowy chór „Gaudete”, zapraszany często do udziału w uroczystościach diecezjalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Nieustające pogróżki

Do wspólnego poczucia odpowiedzialności wzywa Włochów nota informacyjnej agencji SIR Episkopatu tego kraju w sprawie nowych pogróżek pod adresem jego przewodniczącego abp. Angelo Bagnasco. Metropolita Genui otrzymał 9 czerwca kolejną przesyłkę z trzema pociskami oraz krótkim listem od anonimowego nadawcy, który grozi mu śmiercią.
Chociaż policja uważa to za dzieło mitomana, zarówno politycy, jak i przedstawiciele włoskiego Kościoła wzięli ten nie pierwszy już akt wrogości wobec abp. Bagnasco niezwykle poważnie.
„Pogodne oblicze i słowa to znak szlachetnej i uspokajającej odpowiedzi, jakiej przewodniczący Episkopatu, udzielił na nowe pogróżki. W świadectwie tym, które nie uszło uwadze mediów i opinii publicznej, znajduje potwierdzenie wola Kościoła do prowadzenia dialogu z tymi wszystkimi, którzy w poszukiwaniu prawdy podążają drogą rozumu, słuchania i szacunku” - czytamy w nocie agencji biskupów. Przypomina ona, że przejawy niechęci, a potem wrogości do abp. Bagnasco zaczęły się po jego wypowiedzi z 30 marca br., w której sprzeciwił się alternatywnym wobec rodziny formom współżycia.

Ludzie

Abp Luis Morales Reyes

Abp Luis Morales Reyes przypomniał swoim kapłanom, że Msza św. winna być odprawiana wyłącznie w miejscach poświęconych, jak katedra i inne kościoły, kaplice, sanktuaria i tym podobne obiekty. Metropolita San Luis de Potosi w Meksyku stwierdził, że do tego celu nie można wykorzystywać domów prywatnych, hoteli, ogrodów, salonów czy ulic, a jeśli już pojawia się duszpasterska potrzeba wyjścia ze Mszą św. poza kościół, to „trzeba to uczynić w miejscu godnym” - stwierdził hierarcha. Dodał, że zawsze konieczne jest na to jego zezwolenie na piśmie i „jest to obowiązek dotyczący księży zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych”.
Arcybiskup ostrzegł także, że „nie wolno sprawować Eucharystii w tzw. kaplicach partykularnych, które nie mogą również być nazywane oratoriami, gdyż, ogólnie biorąc, budowane są bez upoważnienia ze strony władz kościelnych”.

Krótko

Zmarł Kurt Waldheim, były sekretarz generalny ONZ i prezydent Austrii. Miał 88 lat. Był wielkim chrześcijaninem - uznał metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn.

Amerykański minister obrony Robert Gates oskarżył Iran o zaopatrywanie afgańskich talibów w „znaczące” ilości broni.

Szefowie dyplomacji Polski i Rosji - Anna Fotyga i Siergiej Ławrow wyrazili 13 czerwca nadzieję na „dobre wyniki” w rozwiązaniu kwestii dostaw polskiego mięsa do Rosji i „szybkie załatwienie” tej sprawy. Fotyga i Ławrow rozmawiali w Malmoe przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego.

W Waszyngtonie stanął pomnik ofiar komunizmu. Wkład w jego powstanie wniosła także Polonia amerykańska.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rozważa możliwość kandydowania w wyborach prezydenckich w 2012 r. Putinowi, zasiadającemu na fotelu już drugą kadencję, urzędowanie kończy się za rok. Odczekałby więc kadencję przejściową i później znowu stanąłby w szranki rywalizacji, której ze względu na popularność wynik jest raczej znany.

Przybrała na sile ofensywa Rosjan w sprawie tarczy antyrakietowej. Po propozycji Putina, aby Amerykanie razem z Rosjanami korzystali ze stacji radarowej w Azerbejdżanie, minister spraw zagranicznych Rosji naciska na stronę amerykańską, aby zamroziła negocjacje z Czechami i Polską.

14 czerwca polscy żołnierze przejęli od Amerykanów dowództwo w dwóch prowincjach Afganistanu. Od tej pory będą odpowiadali za bezpieczeństwo w tej strefie.

Irański parlament przyjął prawo, które umożliwia orzeczenie kary śmierci za udział w produkcji filmów pornograficznych.

Na świecie rozwija się niewolnictwo. Rocznie nawet 800 tys. osób jest zmuszanych do prostytucji, niewolniczej pracy lub siłą wcielanych do zbrojnych bojówek.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku w dniach 11-13 czerwca przeżywała wizytację kanoniczną generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego.

We Włoszech ocena z religii liczona będzie do średniej, od której zależy dopuszczenie do matury. Orzeczenie w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Podziękujmy dziś Bogu za wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Więcej ...

Nowa Ruda - Słupiec. Sygnał Miłosierdzia z Janem Pawłem II

2024-05-31 09:17
Noworudzki Sygnał Miłosierdzia odbył się po raz siódmy.

archiwum prywatne

Noworudzki Sygnał Miłosierdzia odbył się po raz siódmy.

W czwartkowy wieczór 30 maja w uroczystość Bożego Ciała, hala widowiskowa Centrum Turystyczno-Sportowego wypełniła się po brzegi miłośnikami muzyki religijnej.

Więcej ...

Biskup z Charkowa: sytuacja staje się krytyczna i bardzo trudna

2024-05-31 17:57
Ukraińscy ratownicy na miejscu ostrzału budynku mieszkalnego w Charkowie

PAP/SERGEY KOZLOV

Ukraińscy ratownicy na miejscu ostrzału budynku mieszkalnego w Charkowie

Charków jest teraz w bardzo trudnej sytuacji - powiedział Radiu Watykańskiemu biskup charkowsko-zaporoski, Pavlo Gonczaruk. W środę uczestniczył on w audiencji ogólnej, a na jej zakończenie rozmawiał z papieżem Franciszkiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania