Reklama

Niedziela Przemyska

Boska Liturgia rozpoczęła Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Przemyślu

Synod rozpoczęła Boska Liturgia sprawowana w archikatedrze przemysko-warszawskiej

ks. Bogdan Stepan

Synod rozpoczęła Boska Liturgia sprawowana w archikatedrze przemysko-warszawskiej

Boska Liturgia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu rozpoczęła Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przewodniczył jej arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Oprócz ojców synodalnych i duchownych tego obrządku, wzięli w niej udział: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennachcio oraz przemyscy biskupi rzymskokatoliccy: abp senior Józef Michalik i bp pomocniczy Krzysztof Chudzio.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wskazywał, że Synod należy przeżyć w odczuciu bratniej jedności całej Cerkwi, „która obejmuje w jedno wszystkich Ukraińców świata”. Podziękował też całemu Kościołowi w Polsce i wszystkim Polakom. – W Polsce nie ma obozów dla uchodźców, ale są otwarte domy – podkreślił.

Na początku Eucharystii nuncjusz odczytał list papieża, w którym Franciszek zachęcił biskupów do poszukiwania nowych sposobów towarzyszenia wiernym. „Synod musi mieć na celu dobro Kościoła i poszczególnych wiernych” – podkreślił Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii patriarcha Kościoła greckokatolickiego nawiązał do odczytanej Ewangelii o zapowiedzi narodzin św. Jana Chrzciciela. Abp Szewczuk zauważył, że Zachariasz dostąpił wyjątkowego zaszczytu rozmowy z Panem Bogiem, tym samym jego postać zapowiada nową epokę w dziejach ludzkości. – Niektórzy mówią, że kiedy zaczyna się wojna, wtedy zaczyna się nowa epoka w historii narodu. Ale kiedy historię pisze Bóg, On pokazuje nowe życie – zaznaczył.

Kaznodzieja zauważył, że dziś rozpoczyna się historyczny Synod Biskupów UKGK. Podkreślił, że misja i działalność Kościoła są niezwykle ważne w „tych strasznych, nowych okolicznościach”. Przypomniał, że był czas, kiedy Cerkiew greckokatolicką nazywano „milczącą”, ale obecnie głos tego Kościoła „rozchodzi się po całym świecie”.

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wskazywał, że Synod należy przeżyć w odczuciu bratniej jedności całej Cerkwi, „która obejmuje w jedno wszystkich Ukraińców świata”.

Abp Szewczuk podkreślił, że Ukraina ma wielkie wsparcie krajów, które kiedyś nie wiedziały czym ona jest. Po polsku podziękował całemu Kościołowi w Polsce za solidarność z Ukrainą i otwartość na uchodźców. – Dziękujemy wszystkim Polakom, bo w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, ale są otwarte domy – podkreślił.

Reklama

Opowiedział jak w mieście Browary koło Kijowa zobaczył paczki z Polski z napisem: „Murem z Ukrainą”. – Te mury nie dzielą, ale budują. Od całej Ukrainy, wszystkim Polakom i Kościołowi rzymskokatolickiemu serdeczne Bóg zapłać – powiedział.

– Niech w tych ciężkich okolicznościach dzisiejsze święto narodzenia Jana Chrzciciela będzie proroczym słowem, a nasz Synod niech będzie przestrzenią działania Bożej łaski, która nas pokrzepi i odnowi dar zesłania Ducha Świętego – dodał.

Podczas liturgii został odczytany dekret synodalny. Była to jednocześnie Eucharystia odpustowa w związku z przypadającym dziś w kalendarzu juliańskim świętem św. Jana Chrzciciela – patrona przemyskiej katedry greckokatolickiej.

W ostatnich dwóch latach Synody Biskupów UKGK odbywały się w formie online ze względu na pandemię koronawirusa. Z kolei w tym roku, z powodu wojny obrady zostały przeniesione z Kijowa do Przemyśla. Odbywają się w rzymskokatolickim Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym. Potrwają do 15 lipca.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. Przynależność do niego deklaruje 5,2 mln wiernych. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-07-08 10:48

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...