Reklama

Od Wincentego Pola do prof. Antoniego Jackowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uhonorował osiągnięcia naukowe wybitnego geografa prof. dr. hab. Antoniego Jackowskiego oraz jego pracę dydaktyczną i organizacyjną, wyróżniając go tytułem profesora honorowego tej Uczelni. Nadanie tytułu odbyło się w gronie rodziny, przyjaciół, współpracowników i wychowanków prof. Jackowskiego 11 czerwca, podczas posiedzenia Senatu UJ, które uroczyście otworzył prof. dr hab. Karol Musioł, rektor UJ. Laudację dla prof. Jackowskiego wygłosił dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej prof. dr hab. Bolesław Domański. Zwrócił on uwagę, że prof. Jackowski należy do wąskiego grona polskich geografów, którzy wytyczyli nowe, oryginalne pole badawcze w zakresie geografii. To właśnie prof. Jackowski wspólnie z prof. Jadwigą Warszyńską są uznani za twórców powojennej polskiej szkoły geografii turyzmu. W okresie ostatnich dwudziestu lat prof. Jackowski prowadził badania nad geograficznymi aspektami zjawisk i procesów religijnych, tworząc od podstaw nową w Polsce subdyscyplinę nauk geograficznych - geografię religii - usłyszeliśmy w laudacji. Szczególny przedmiot badań prof. Jackowskiego stanowią migracje pielgrzymkowe zarówno w skali całego świata, jak i w skali Polski.
Prof. Jackowski pełnił w Uniwersytecie Jagiellońskim wiele odpowiedzialnych funkcji. Był dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1993-99), dyrektorem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej (1991-93 i 1999-2005). Przez wiele lat był członkiem Senatu UJ, przewodniczącym Rady Fundacji UJ im. Stanisława Estreichera, członkiem Komisji Senackich, Rektorskich i Wydziałowych. W 1994 r. utworzył Zakład Geografii Religii, drugi w Europie i jedyny w Polsce. W 1995 r. zaczął wydawać w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ periodyk naukowy „Peregrinus Cracoviensis”, jedyne tego typu czasopismo w Europie, poświęcone szeroko rozumianej kulturze religijnej, szczególnie pielgrzymowaniu. Przez wiele lat pod jego kierownictwem działało w Instytucie interdyscyplinarne „Konwersatorium Pielgrzymkowe”.
Prof. Jackowski ma w dorobku naukowym blisko 220 publikacji, w tym ponad 20 książek. Od 2005 r. jest emerytowanym pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, nadal prowadzi seminarium magisterskie i doktoranckie.
Dziękując za wyróżnienie, prof. Jackowski powiedział, że traktuje je jako wyraz uznania władz Uniwersytetu dla dorobku geografii, która jest piękną dziedziną nauki i potrafi zafascynować badacza tak, że nawet może jej poświęcić całe swoje życie. - Zawsze byłem dumny z tego, że jestem geografem związanym z naszą Uczelnią - wyznał. - Nie ma żadnej przesady w twierdzeniu, że właśnie w murach tego Uniwersytetu wykształcała się i utrwalała jako dyscyplina naukowa oraz dydaktyczna zarówno geografia polska, jak i europejska. Profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego wyznał, że jego wielkim antenatem był Wincenty Pol, znamy poeta i badacz ziemi ojczystej, który w 1849 r. utworzył w Uniwersytecie Katedrę Geografii Powszechnej, Fizycznej i Porównawczej. Była to pierwsza taka placówka na ziemiach polskich, a druga na świecie, po Katedrze Geografii w Berlinie. Prof. Jackowski, po nakreśleniu historii geografii krakowskiej, uświadomił wszystkim, jak wielkim zaszczytem jest określenie: „geograf Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Zadedykował swoje wyróżnienie wielkim poprzednikom na krakowskiej katedrze oraz młodemu pokoleniu geografów, zwracając się jednocześnie do nich z apelem: - Nie zapominajcie nigdy o swoich korzeniach. Bez naszej wspaniałej tradycji nie byłoby dzisiejszej geografii krakowskiej, uznawanej w Polsce i na świecie. Na koniec powiedział: - To wielki zaszczyt, ale równocześnie zobowiązanie. Rozumiem je jako dalszą nieustającą służbę na rzecz mojego Uniwersytetu, tworzenie nowych idei oraz pracę z młodym pokoleniem geografów. Dopóki starczy mi sił. Tak mi dopomóż Bóg!
Prof. Jackowski otrzymał wiele wyrazów uznania z okazji honorowego wyróżnienia przez Uniwersytet, m.in. od prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony, który w piśmie gratulacyjnym stwierdził: „Wyróżnienie najstarszej i najsłynniejszej uczelni w Polsce nobilituje wieloletnią pracę naukową. Dla nas jest to fakt tym szczęśliwszy, że jednym z efektów tej pracy było wskazanie miejsca Częstochowy w gronie największych ośrodków pielgrzymkowych świata”.
Prof. Antoniemu Jackowskiemu życzymy nieustającego zapału do dalszej twórczej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj