Seria zeszytów naukowych „Peregrinus Cracoviensis” wydawana przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ pozwala na szerokie spojrzenie na znane od wielu wieków zjawisko pielgrzymowania. Lekturę zeszytu 17/2006 warto rozpocząć od artykułu pt. „Papieska Kalwaria”, poświęconego specyficznej więzi Jana Pawła II z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego pielgrzymował, będąc dzieckiem, przyjeżdżał następnie jako biskup, by samotnie wędrując „dróżkami”, modlić się w sprawach Kościoła, i powracał także jako papież. Artykuł pt. „Źródła do dziejów ruchu pielgrzymkowego - próba klasyfikacji” pozwala zapoznać się z tajnikami warsztatu naukowca badającego historię pielgrzymowania w dawnych wiekach, który informacji o dziejach pątnictwa szukać musi w testamentach, rachunkach z kancelarii królewskich, umowach między przewoźnikami a pielgrzymami, a nawet… napisach wyrytych przez pielgrzymów na murach kościołów. „Peregrinus” przynosi także - mówiąc językiem współczesnym - sensacyjną opowieść o najbardziej znanym czeskim pielgrzymie - Kryštofie Harancie i jego pielgrzymce do Ziemi Świętej i Egiptu, która miała miejsce w 1598 r.
Największy współczesny Pielgrzym - Jan Paweł II zaprosił młodych do uczestniczenia w odbywających się na różnych kontynentach Światowych Dniach Młodzieży. Częstochowa była gospodarzem VI ŚDM, które - ze względu na ogromny udział młodzieży krajów tzw. bloku wschodniego - były szczególnym świadectwem i pielgrzymką wolności. Temu historycznemu wydarzeniu poświęcony jest artykuł pt. „Rola administracji publicznej w organizacji VI ŚDM w Częstochowie”. W obrębie zainteresowań autorów badających zjawisko pielgrzymowania w sposób naukowy są także pielgrzymki do sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie, do sanktuarium w Licheniu, a także popularne szczególnie w XIX wieku pielgrzymki Słowaków i Morawian do Piekar Śląskich. Wśród wielu innych interesujących tekstów zawartych w tym numerze znajdziemy artykuł poświęcony znanemu zespołowi prawosławnych klasztorów Meteora w Grecji.
(A.W.)
„Peregrinus Cracoviensis”. Wydawca: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gronostajowa 7, 30-387 Kraków, tel. (0-12) 664-52-86,
Pomóż w rozwoju naszego portalu