Reklama

Częstochowskie planetarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienią ubiegłego roku Polska uruchomiła swoje pierwsze planetarium cyfrowe. Jego posiadaniem szczyci się Instytut Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Planetarium zaistniało dzięki staraniom astronoma częstochowskiego dr. Bogdana Wszołka. Środki na zakup systemu zostały wyasygnowane z budżetu miasta przez prezydenta Częstochowy dr. Tadeusza Wronę. System projekcyjny Digistar 3 SP pochodzi z USA. Pozwala on tworzyć i prezentować obrazy nieba oraz poszczególnych ciał niebieskich w reżimie trójwymiarowym. Umożliwia ogląd przestworzy wszechświata z dowolnego miejsca w Galaktyce i poza nią. W szczególności z pokładu wirtualnego wehikułu, którym można odbywać podróże w trójwymiarowej przestrzeni z dowolnie dużą prędkością. Obrazy prezentowane na sferycznym ekranie mogą być statyczne - jak w tradycyjnych planetariach albo dynamiczne - jak w kinach. Pełnobarwny obraz nieba jest generowany przez zestaw komputerów i za pomocą odpowiedniego projektora (działającego w oparciu o tzw. rybie oko) jest odwzorowywany na ekranie sferycznym. Ekran pokryty jest obrazem w każdym punkcie, w odróżnieniu od planetariów klasycznych, gdzie na ekranie kładą się tylko punktowe obrazy gwiazd.
Proces tworzenia i prezentacji pokazów odbywa się z użyciem najnowocześniejszych w świecie technologii grafiki komputerowej, stworzonej m.in. na potrzeby programów kosmicznych. Oznacza to, że prezentowane sceny są tak realistyczne, że widz ma poczucie uczestnictwa w akcji. Twórcy seansów, niekoniecznie o treściach astronomicznych, muszą panować nad doborem efektów, aby nie spowodować u widzów niepożądanych reakcji, takich jak ataki serca, zawroty głowy. Efekty graficzne są wspomagane akustycznie poprzez odpowiedni zestaw nagłośnienia przestrzennego.
Dzisiaj planetarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem społecznym. Jego gośćmi są nie tylko częstochowianie, ale także grupy z całej Polski oraz z zagranicy. Po seansie widzowie zgodnie przyznają, że są pod niesamowitym wrażeniem tego, co przeżyli.
W okresie wakacyjnym planetarium kieruje swoją ofertę szczególnie do pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę. Przybliżenie kosmicznego kontekstu funkcjonowania ludzkości oraz zwrócenie uwagi na wspaniałość wszechświata rozpoznawanego przez astronomię jest dziś ważnym, a czasem decydującym impulsem do refleksji nad sobą, światem i Stwórcą.

(B.W.)

Informacje o seansach można znaleźć na stronie:
www.planetarium.ajd.czest.pl
Rezerwacje grupowe pod adresem: t.kisiel@ajd.czest.pl
tel. (0-34) 361-49-18 wewn. 298 dzwonić najlepiej od wtorku do piątku w godz. 14-16
Adres planetarium:
al. Armii Krajowej 13/15
42-200 Częstochowa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady