Reklama

Święto zespołu pieśni i tańca „Śląsk”

Na scenie i na krążku

Anna Wyszyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Koszęcinie odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca Święto Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W świąteczne wieczory przez pałacowy park przewija się wtedy kilkadziesiąt tysięcy osób. Uczestniczą w koncertach, biesiadują w plenerze, jednym słowem - świetnie się bawią.
Zespół, o którego przyszłości mówiono po śmierci jego twórcy - prof. Stanisława Hadyny z nutą sceptycyzmu, nadal utrzymuje się na najwyższym światowym poziomie. Jednym z dowodów jego popularności są kolejne Złote Płyty - w tym roku do nagrodzonych wcześniej albumów dołączył „Starzyk”, płyta zawierająca piosenki górnicze.
Data Święta „Śląska” nawiązuje do początku jego historii. Zespół powstał 1 lipca 1953 r. Jego założyciel - prof. Hadyna, syn nauczyciela muzyki i zbieracza pieśni ludowych, postanowił założyć zespół prezentujący śląski folklor. Na pierwsze eliminacje zgłosiło się 12 tys. kandydatów. W tej grupie był obecny dyrektor artystyczny „Śląska” - Jerzy Wójcik, który zaczynał jako tancerz. Do legendy zespołu przeszła również Elwira Kamińska, choreograf i pedagog, autorka wielu układów tanecznych, wykonywanych do dzisiaj. Wysoko postawiona poprzeczka sprawiła, że „Śląsk” szybko zyskał międzynarodową sławę, a na liście miejsc, gdzie koncertował, oprócz krajów europejskich znajdują się również: Algieria, Australia, Chiny, Egipt, Kanada, Korea, Meksyk.

Od trojaka po mszę żałobną

Twórcy „Śląska” szybko odkryli, że zespół ma ogromne możliwości, a poszerzanie repertuaru o pieśni i tańce innych regionów będzie jego wielkim plusem. Z czasem pozwalano sobie na coraz śmielsze poszukiwania artystyczne, sięgając po muzykę operową, oratoria i muzykę sakralną. - Ważną inspiracją były spotkania zespołu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II - mówi dyrektor „Śląska” Adam Pastuch. - W 2000 r. zostaliśmy zaproszeni przez prymasa kard. Józefa Glempa do udziału w pielgrzymce milenijnej, uczestniczyliśmy w trzech spotkaniach z Janem Pawłem II, tańczyliśmy na Placu św. Piotra. To przyniosło wiele pozytywnych skutków, także i ten, że proboszczowie, którzy wcześniej krytycznie odnosili się do pomysłu prezentowania naszych tańców w kościołach, gdy przekonali się, z jakim zadowoleniem Papież oglądał występ „Śląska”, zaczęli nas zapraszać.
Wśród kilkunastu programów, które zespół ma obecnie w repertuarze, są: koncert pieśni pasyjnych i wielkanocnych „Wielki tydzień”, programy bożonarodzeniowe „Święta noc” i „Narodziła nam się dobroć”, koncert pieśni maryjnych „Bogurodzica” i „Requiem” W. A. Mozarta oraz „Wielka msza żałobna” francuskiego kompozytora F. J. Gosseca. Polska prapremiera tego utworu w wykonaniu „Śląska” odbyła się w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Mozolna praca

Bywa, że zespół w ciągu roku daje nawet 160 koncertów. Największym powodzeniem cieszy się program „A to Polska właśnie”, który dwa lata temu „Śląsk” zaprezentował w częstochowskiej Filharmonii uczestnikom dorocznej pielgrzymki „Niedzieli”.
Nim artyści wystąpią w świetle jupiterów, konieczna jest mozolna, codzienna praca, trwające 6-10 godzin próby, przygotowujące do występów i nagrań płytowych. W 50. rocznicę powstania „Śląska” zaplanowano wydanie serii fonograficznej, prezentującej bogaty dorobek zespołu. W Złotej Kolekcji wydano już siedem płyt, a najnowsza - „Idą powstańcy”, nagrana w czerwcu br., zawiera pieśni z okresu trzech powstań śląskich.
Pałac w Koszęcinie, siedziba zespołu, jest miejscem edukacji i spotkań. Tylko w tym roku odwiedziły go 53 wycieczki, odbyło się tutaj 15 warsztatów, m.in. Warsztaty Tańca Irlandzkiego. W lipcu i sierpniu prowadzone będą zajęcia Letniej Szkoły Artystycznej. Najlepsi pedagodzy będą uczyć tajników sztuki tanecznej i wokalnej. Modernizowana jest siedziba zespołu. W ubiegłym roku otwarty został pawilon im. Elwiry Kamińskiej z salą widowiskową i aparaturą umożliwiającą nagrania płytowe, w tym roku - w dniu święta zespołu - otwarto Dom Pracy Twórczej z salami ćwiczeń i częścią hotelową. Pięknieje również do niedawna zaniedbany park.
Ważna informacja dla kandydatów do zespołu: Obecnie nie są już organizowane konkursowe przesłuchania z udziałem setek czy tysięcy osób. Kandydaci do chóru, orkiestry i baletu mogą się zgłaszać w każdym terminie.

Najnowsze wydarzenia

Otrzymanie Złotej Płyty za album „Starzyk”.

Nagroda „Animus Silesiae” dla słowackiego choreografa Juraja Kubanki, współpracującego ze „Śląskiem”.

Otwarcie Domu Pracy Twórczej w siedzibie Zespołu.

Wręczenie Zespołowi Złotej Odznaki „Za zasługi dla woj. śląskiego”.

Przekazanie przez „Śląsk” dwóch nowoczesnych wózków Ośrodkowi Rehabilitacyjnemu pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Nożownik zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. "To niezadowolony pacjent"

2025-04-29 14:30

Adobe Stock

Nie żyje lekarz krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Został zaatakowany we wtorek, ok. godz. 10.30. Do gabinetu, w którym lekarz badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował lekarza nożem. Napastnika ujęła ochrona, mężczyzna jest w rękach policji.

Więcej ...

Czy męczeństwo ma sens?

2025-04-30 07:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...