Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieskie wakacje

Benedykt XVI odpoczywa i pracuje

W czasie rozpoczętego 9 lipca pobytu w Dolomitach, w miejscowości Lorenzago di Cadore, Benedykt XVI będzie pracować nad drugą częścią książki o Jezusie z Nazaretu (pierwsza ukazała się w kwietniu br.). Niewykluczone, że zacznie myśleć o nowej encyklice. Ujawnił to osobiście w krótkiej rozmowie z dziennikarzami czekającymi na niego przed domem, w którym w przeszłości odpoczywał Jan Paweł II. Benedykta XVI powitały tam także dzieci, które zrobiły dla niego bukiety z biało-żółtych kwiatów polnych.
Jak donoszą agencje, zaraz po przyjeździe Benedykt XVI miał powiedzieć: - Nareszcie w górach, z dala od miasta i tego wszystkiego, co się tam dzieje każdego dnia. Będę mógł czytać i modlić się, rozmyślać i odpoczywać.
Benedykt XVI będzie przebywać w Lorenzago di Cadore do 27 lipca.

Oczekiwany list

W sprawie Mszy trydenckiej

Reklama

W Watykanie 7 lipca opublikowano dokument Benedykta XVI „Summorum Pontificum”, dotyczący stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy w 1970 r. Znosi on ograniczenia dotyczące korzystania z tradycyjnego mszału.
Motu proprio „Summorum Pontificum” ustanawia nowe reguły w sprawie posługiwania się liturgią rzymską. Podstawowe postanowienia Papieża są następujące: liturgia rzymska będzie miała dwie formy, zwyczajną i nadzwyczajną.
Formą zwyczajną jest liturgia będąca rezultatem reformy liturgicznej przeprowadzonej przez Pawła VI w 1970 r., w takiej postaci, w jakiej znajduje się w promulgowanych wówczas księgach liturgicznych.
Druga liturgia ma formę nadzwyczajną: odprawia się ją według ksiąg liturgicznych ogłoszonych przez bł. Jana XXIII w 1962 r.
Liturgia według ksiąg z 1962 r. sprawowana jest w języku łacińskim, lecz czytania zawarte w mszale mogą być w języku narodowym. Zaleca się wiernym, by śledzili modlitwy Mszy św., korzystając z dwujęzycznych mszalików, jakie kiedyś istniały i jakie zostaną znów wydane. Motu proprio zezwala na używanie liturgii wcześniejszej tym wszystkim, którzy tego pragną; nie narzuca formy nadzwyczajnej tym, którym odpowiada forma zwyczajna.
W parafiach praktycznie nie ulegnie zmianie używana liturgia: możliwe będzie natomiast, aby proboszcz do Mszy św. według formy zwyczajnej dodał Mszę według formy nadzwyczajnej.
Obie formy liturgii stosują się do innych kalendarzy, odmiennych jeśli chodzi o datę niektórych drugorzędnych świąt, i mają dwa różne lekcjonarze.
Motu proprio przewiduje również możliwość korzystania z poprzedniego rytuału także w przypadku sakramentów chrztu i małżeństwa. Jeśli proboszcz otrzyma rozsądnie uzasadnioną prośbę, może zdecydować o użyciu wcześniejszego rytuału. Taka sama możliwość istnieje w przypadku pogrzebu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa „Anioł Pański”

Wszyscy ochrzczeni są misjonarzami Chrystusa

Wszyscy ochrzczeni są misjonarzami Chrystusa, powołanymi, aby przygotowywać Mu drogę słowami i świadectwem życia - przypomniał Benedykt XVI 8 lipca podczas modlitwy „Anioł Pański”. Papież nawiązał do Ewangelii dnia, która ukazuje Jezusa wysyłającego 72 uczniów do wiosek i miast. - To szczególny rys ewangelisty Łukasza, który podkreśla, że misja nie jest zastrzeżona dla Dwunastu, lecz obejmuje również innych uczniów - powiedział Benedykt XVI. Zwrócił uwagę, że Chrystus wyznacza misjonarzom wyraźne i określone reguły postępowania. Przede wszystkim wysyła ich „po dwóch”, ażeby pomagali sobie wzajemnie i dawali świadectwo braterskiej miłości. Ostrzega ich, że będą „jak owce między wilkami”.
Zwracając się do polskich pielgrzymów, Ojciec Święty powiedział: - Pozdrawiam serdecznie Polaków, a zwłaszcza pielgrzymów obecnych tu, na Placu Świętego Piotra. Okres wakacji to dar Boży. Odpoczywając, nabierajmy sił na dalszą drogę życia. Tym, którzy muszą w tym czasie pracować - szczególnie rolnikom zbierającym plony - życzę, by cieszyli się owocami swego trudu. Niech w tej pracy mają także chwile wytchnienia i radości. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

Włoska prasa o watykańskim dokumencie nt. nauki o Kościele

Reklama

Dwugłos na temat deklaracji Kongregacji Nauki Wiary w sprawie „niektórych aspektów nauki o Kościele” ukazał się na łamach „Corriere della Sera”.
Vittorio Messori uważa ten dokument za „kolejny element stałej strategii Ratzingera: ostrzegać, że Vaticanum II nie był rozbratem z tradycją, lecz rozwojem i pogłębieniem wiary, która pozostała ta sama; wiary, która nie zna podziałów na przed- i posoborową”. Messori przypomina, że to nie pierwszy dokument tej dykasterii na ten temat.
Natomiast zdaniem historyka Kościoła Alberto Melloniego, istnieje niebezpieczeństwo, że dokument ten „zada śmiertelny cios w ekumeniczną wiarygodność rzymskiego katolicyzmu” (o dokumencie „Niedziela” pisze na str. 21).

Europejska święta

Elżbieta, córka króla Węgier Andrzeja, to święta „europejska”. Stale przypomina ona swoim rodakom oraz mieszkańcom całego naszego kontynentu nieprzemijalne wartości Ewangelii - czytamy w liście Benedykta XVI do kard. Pétera Erdö, prymasa Węgier, przesłanym z okazji obchodów 800-lecia urodzin św. Elżbiety. Zdaniem Benedykta XVI, św. Elżbieta w ciągu wieków była wzorem chrześcijaństwa przeżywanego radykalnie w małżeństwie i rodzinie, a także w stanie wdowieństwa. List odczytano 8 lipca w kościołach Węgier.
Główne uroczystości w 800. rocznicę urodzin św. Elżbiety odbyły się na Węgrzech 7 lipca w jej rodzinnym mieście Sárospatah, pod przewodnictwem metropolity Egeru abp. Csaby Ternyáka.

Kard. Dziwisz laureatem nagrody „Premio Roma”

Kard. Stanisław Dziwisz został zwycięzcą włoskiej nagrody literackiej „Premio Roma”. Jego wspomnienia z lat spędzonych u boku Jana Pawła II, zawarte w książce pt. „Świadectwo”, wyróżnione zostały w kategorii zagranicznego eseju ósmej edycji konkursu. Wysokość nagrody wynosi 5 tys. euro.
Wręczenie nagród laureatom odbyło się w rzymskim amfiteatrze podrzymskiej Ostia Antica. Na ceremonię przybyło kilka tysięcy osób, głównie przedstawicieli włoskiego życia kulturalnego i politycznego. Obecny był również były siedmiokrotny premier Giulio Andreotti, który jest członkiem jury nagrody.
Metropolicie Krakowskiemu towarzyszyli dziennikarz Gian Franco Svidercoschi, który spisał jego wspomnienia, i były fotograf Jana Pawła II Arturo Mari, od maja na emeryturze.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Objawienie Pańskie, Epifania, Trzech Króli... jak w końcu nazywa się to święto?

Agata Pieszko

Z ogłoszeń parafialnych: „6 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli...”. Bystrzy uczniowie na katechezie zadawali czasem pytanie: To jak w końcu nazywa się to święto?

Więcej ...

Prymas Polski: obowiązkiem Kościoła jest gotowość do obrony praw najsłabszych

2025-01-06 14:39

flickr.com/ Episkopat News

„Naszym obowiązek, obowiązkiem Kościoła musi być zawsze gotowość do obrony praw najsłabszych, a więc także tych, których wojny, przemoc czy dyskryminacja, katastrofy ekologiczne czy głód, skazują na tułaczkę” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Święto Objawienia Pańskiego w Gnieźnie.

Więcej ...

Po raz 13. w Radomsku wyruszył Orszak Trzech Króli

2025-01-06 22:18

Karol Porwich / Niedziela

XIII Radomszczańskim Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. w kolegiacie św. Lamberta. Liturgii przewodniczył proboszcz, ksiądz Antoni Arkita. Homilie wygłosił gwardian klasztoru franciszkanów, o. Dariusz Sowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...