Reklama

gadu-gadu z księdzem

Czy są Żydzi, którzy wierzą w Jezusa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczęść Boże!
Czytam ostatnio Listy św. Pawła. Natrafiłem w nich na fragment mówiący o narodzie żydowskim i jego nawróceniu. Wiem, że Żydzi nie przyjmują Chrystusa, ale czy się coś w tym względzie zmienia? Czy spełniają się słowa apostoła Pawła, że w końcu Żydzi się nawrócą? Czy są jakieś wspólnoty żydowskie, które już uwierzyły w Chrystusa? Słyszałem też o ruchu Żydów mesjanistycznych. Co to jest?
Mieczysław

Rzeczywiście, w Liście do Rzymian św. Paweł pisze, że Żydzi nie mają zamkniętej drogi do wiary w Chrystusa i przynajmniej część z nich będzie przyjmować chrześcijaństwo (por. Rz 11, 12). Św. Paweł pisze nawet, że przyjęcie chrześcijaństwa przez Żydów będzie wielkim bogactwem dla świata. Sprawa pewnie nie jest taka prosta i my, ludzie, nie wiemy, jakie są w tym względzie plany Boże. Z pewnością każde nawrócenie, czy to Żyda, czy przedstawiciela innych narodów, jest dla nas wielką radością. Chrystus jest Bogiem wszystkich ludzi i umarł na krzyżu dla zbawienia wszystkich. Od początku chrześcijaństwa byli Żydzi, którzy uwierzyli w Chrystusa. Sam Paweł nazywa siebie Żydem, który uwierzył w Bóstwo Jezusa Chrystusa. Cała wielka grupa pierwszych chrześcijan pochodziła z judaizmu i byli to tzw. judeochrześcijanie. W całej historii Kościoła znamy przypadki konwersji Żydów na chrześcijaństwo. Nie jest to więc jakieś dziwne i niespotykane zjawisko. Trudno jest pewnie mówić o nawróceniu Żydów jako całego narodu.
Pytasz o wspólnoty żydowskie, które uwierzyły w Chrystusa. Pośród tych wspólnot warto wspomnieć wielki ruch Żydów mesjanistycznych - są to Żydzi, którzy uwierzyli, że Jezus jest Mesjaszem oczekiwanym przez naród izraelski, choćby przez proroctwa Starego Testamentu. Mówi się nawet dzisiaj o swego rodzaju ekspansji Żydów mesjanistycznych, których liczba w świecie dochodzi nawet do jednego miliona wyznawców. Najwięcej z nich żyje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, spora grupa w Wielkiej Brytanii, a nawet w Izraelu. Żydzi mesjanistyczni mają swoje wspólnoty również w Europie Zachodniej (np. we Francji żyje ok. 15 tys.) i Wschodniej (istnieją silne wspólnoty na Ukrainie). Zgrupowani są w dwóch wielkich organizacjach: Międzynarodowym Zrzeszeniu Wspólnot i Synagog Mesjanistycznych (IAMCS) założonym w 1984 r. i Unii Wspólnot Żydów Mesjanistycznych (UMJC) - utworzonej w 1979 r. Członkowie tych wspólnot zachowują zwyczaje i święta żydowskie, sprawują liturgię według zwyczajów judaistycznych, a jednocześnie celebrują tajemnice i święta chrześcijańskie. Główna ich celebracja przypada w sobotę, podczas świętowania Paschy. Ich status jest dość trudny do określenia, gdyż nie należą oni do ortodoksyjnego odłamu judaizmu, ale też nie są w naszym rozumieniu chrześcijanami. Żydzi mesjanistyczni raczej nie są akceptowani w Izraelu, czasem nawet ich siedziby są atakowane i niszczone, członkowie tych wspólnot są niekiedy prześladowani. Daleka jest jeszcze droga do zaliczenia ich do katolicyzmu. Mimo to mówi się z wielką nadzieją o tych wspólnotach Żydów, gdyż ich serca otwarły się na Chrystusa i na Jego najważniejsze dzieło - śmierć i zmartwychwstanie.
Jest jeszcze kilka istotnych różnic między chrześcijaństwem a wiarą Żydów mesjanistycznych, ale nawet Kościół katolicki bardzo życzliwie spogląda w stronę tych wspólnot i prowadzi z nimi ożywiony dialog. Dialog ten był szczególnie intensywny podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Dialog ten jednak jest jeszcze dość trudny, gdyż zjawisko Żydów mesjanistycznych nie jest jednorodne i ma w swoim łonie wiele ścierających się ze sobą koncepcji. W każdym razie trzeba nam uczyć się żyć we wspólnocie z naszymi starszymi braćmi w wierze, a również i z tymi, którzy zachowując swoje żydowskie korzenie, otwierają swoje serca na Chrystusa.

Część informacji o Żydach mesjanistycznych zaczerpnięto z materiału zamieszczonego w: „Famille Chrétienne”, nr 1525, 13 kwietnia 2007 r., s. 20-30.

Na listy odpowiada ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki z Częstochowy. Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek awansowała do drugiej rundy

2024-07-02 20:13

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała we wtorek w Londynie z Amerykanką Sofią Kenin 6:3, 6:4.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...