Reklama

2008 - Rok Herberta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas posiedzenia Sejmu 10 lipca minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski ogłosił otwarcie programu operacyjnego „Herbert”, w ramach którego wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie poezji Zbigniewa Herberta. Instytucją patronującą temu programowi ma być Biblioteka Narodowa, gdzie przechowywane jest archiwum poety.
Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie. Rok przed wybuchem wojny rozpoczął naukę w lwowskim Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Był członkiem Armii Krajowej. Studiował filologię polską na tajnym Uniwersytecie Jana Kazimierza. W 1944 r. wyjechał do Krakowa. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Handlowej, Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także na Wydziale Prawa i Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1950 r. przeniósł się do Warszawy.
Herbert debiutował na łamach tygodnika „Dziś i Jutro” w 1950 r. Drukował wtedy swoje wiersze pod pseudonimami Patryk oraz Stefan Martha. W 1956 r. wydał swój debiutancki zbiór wierszy „Struna światła”. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, współredagował miesięcznik „Poezja”. W latach 60. Herbert dużo podróżował po Europie, co zaowocowało tomami esejów: „Barbarzyńca w ogrodzie” (1962) i „Martwa natura z wędzidłem” (1993).
Potem pojawiły się kolejne zbiory wierszy: „Hermes, pies i gwiazda” (1957), „Studium przedmiotu” (1961), „Napis” (1969) czy „Pan Cogito” (1974) - który stał się swoistym utworem programowym opozycji. Obok pracy literackiej Herbert angażował się w działalność polityczną. W grudniu 1974 r. podpisał tzw. List 15, żądający umożliwienia Polakom zamieszkałym w ZSRR kontaktu z polską kulturą. W grudniu 1975 r., wobec projektowanych zmian konstytucji, podpisał „Memoriał 59” - pierwsze wystąpienie intelektualistów domagających się zmian polityczno-ustrojowych w PRL-u. W ostatnich latach życia Herbert nie rezygnował z uczestniczenia w życiu politycznym. Jego podpis znalazł się na kilku odezwach i apelach.
Zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie. W dniu pogrzebu prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Wdowa po poecie - Katarzyna Herbertowa odmówiła jednak przyjęcia odznaczenia. Orderem Orła Białego został odznaczony ponownie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 3 maja 2007 r. Katarzyna Herbertowa oraz siostra poety Halina Herbert-Żebrowska odebrały odznaczenie.

(Red.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli