Reklama

Kościół

Duszpasterz kierowców: na kursach nauki jazdy nie mówi się o etyce

Karol Porwich/Niedziela

Przyszli kierowcy powinni nie tylko doskonalić technikę jazdy, ale też uczyć się etycznego zachowania na drodze - uważa ks. Jerzy Kraśnicki dodając, że niestety tak się nie dzieje. Zastępca krajowego duszpasterza kierowców zauważa jednocześnie, że kierujący pojazdami coraz częściej odnoszą swoje zachowania do przykazań Bożych. 24 lipca rozpoczyna się 23. Tydzień św. Krzysztofa.

Celem inicjatywy związanej z patronem kierowców jest poprawa bezpieczeństwa na drodze i gromadzenie funduszy na środki transportu dla misjonarzy. Organizatorem tradycyjnej zbiórki, która zostanie przeprowadzona w parafiach, jest MIVA Polska - agenda Komisji Episkopatu ds. Misji.

Ks. Jerzy Kraśnicki ocenia, że wśród polskich kierowców wzrasta świadomość, że bycie użytkownikiem drogi nakłada na każdego zobowiązania wynikające z bycia chrześcijaninem. “Ludzie coraz częściej deklarują, że starają się jeździć zgodnie z przepisami i nie szarżować, a to właśnie brawura jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych” - mówi duchowny.

Zdaniem duszpasterza widać coraz wyraźniej, że swoje zachowanie na drodze kierowcy odnoszą do realizacji przykazań Bożych, szczególnie do przykazania: nie zabijaj. “Uświadamiają sobie, że nieodpowiedzialna jazda, łamanie przepisów i narażanie siebie i innych stoi w sprzeczności z tym przykazaniem, że jest grzechem” - zaznacza ks. Kraśnicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwraca też uwagę, że nieustannie trzeba przypominać o etyce ruchu drogowego. Tym bardziej, że na szosach pojawiają się nowi kierowcy i trzeba w nich kształtować poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. “Te tematy, oprócz kształtowania umiejętności technicznych powinny pojawiać się na kursach nauki jazdy, ale niestety, raczej nie są tam obecne” - zwraca uwagę ks. Kraśnicki.

Duszpasterz zachęca, by robiąc rachunek sumienia zadać sobie pytanie: jakim jestem kierowcą, czy przestrzegam przepisów. “Chcielibyśmy ograniczyć rachunek sumienia do niektórych tylko przykazań: odmawiania pacierza czy uczęszczania na Mszę św., tymczasem trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty życia, w tym także nasze zachowanie na drodze” - zachęca duchowny.

Sprawa bezpieczeństwa na drodze szczególnie mocno wybrzmiewa nie tylko podczas Tygodnia św. Krzysztofa, ale także na pielgrzymce kierowców na Jasną Górę czy podczas obchodów Światowego dnia pamięci ofiar wypadków drogowych. “Te wszystkie inicjatywy przypominają ludziom, że mają być chrześcijanami także na drodze” - zaznacza ks. Kraśnicki.

Duchowny przypomina, że MIVA Polska - kierowana przez niego organizacja zajmująca sią zbiórka pieniędzy na pojazdy dla misjonarzy - opracowała Dekalog Kierowców. Brzmi on następująco "Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji".

Reklama

Jak co roku MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.

O wsparcie tej inicjatywy zaapelował do polskich katolików bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. “Ewangeliczne świadectwa wiary ma niejedno imię i wyraża się w dziełach miłosierdzia, służbie zdrowia, edukacji, budowie infrastruktury misyjnej – kaplic i kościołów oraz codziennej pomocy mieszkańcom i wiernym placówek misyjnych” - wskazał duchowny.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji przypomniał, że w 2021 r. MIVA Polska zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów misyjnych, na które przekazała kwotę 4 530 546 zł.

Koniecznym środkiem komunikacji dla misjonarzy są samochody terenowe, motocykle i rowery. Inną grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe, traktory, quady czy łodzie motorowe. “Natomiast bezpośrednim darem dla potrzebujących są wózki inwalidzkie, których wciąż potrzeba” - zaapelował bp Piotrowski.

W tym roku Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest pod hasłem “Niesiemy narodom pokój Chrystusa” i potrwa od 24 do 31 lipca.

2022-07-20 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na 15. Ogólnopolska Pielgrzymkę na Jasną Górę, 13/14 maja 2016

Od 15 lat MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z Ojcami Paulinami z Jasnej Góry są organizatorami Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców do naszego Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie.

Więcej ...

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...