Reklama

Szlak Papieski w Karkonoszach

Szlak został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień Stanisława Rybickiego - organizatora i uczestnika wycieczki rowerowej we wrześniu 1956 r., uczestników wycieczki - Jerzego Janika i Antoniny Kowalskiej oraz wpisów ks. Karola Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trasę, nazywaną obecnie Szlakiem Papieskim, przecinającą kotliny: Jeleniogórską i Wałbrzyską, ks. Karol Wojtyła wraz z czwórką przyjaciół - młodych naukowców z Krakowa, pokonał na dostępnych wtedy rowerach, tzw. drogowych, z hamulcami typu „kontra”. Plecaki mieli przypięte na bagażnikach. Stanisław Rybicki wspomina, że codziennie była odprawiana przez ks. Wojtyłę Msza św., a w południe odmawiali „Anioł Pański”.

Przebieg Szlaku Papieskiego

Szlak został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień Stanisława Rybickiego - organizatora i uczestnika wycieczki rowerowej we wrześniu 1956 r., uczestników wycieczki - Jerzego Janika i Antoniny Kowalskiej oraz wpisów ks. Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich.
Plan wycieczki uwzględniał zarówno uroki ziemi dolnośląskiej - przyrody, krajobrazu, jak też miejsca kultu i zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Jan Paweł II wspominał o tej wyprawie bp. Tadeuszowi Rybakowi, mówił, jak zdumiewały go wówczas dolnośląskie świątynie - ich liczba i piękno.
Do Bolesławca przyjechali 1 września nocnym pociągiem z Krakowa. Po Mszy św. wyruszyli przez Lubomierz do Świeradowa-Zdroju, gdzie prawdopodobnie zatrzymali się na nocleg. Następnego dnia, jadąc piękną trasą przez Szklarską Porębę, podziwiali wodospady, a dotarłszy do Sobieszowa - weszli na Chojnik (nocowali w schronisku na zamku). Rankiem 3 września ks. Wojtyła odprawił Mszę św. w Jeleniej Górze, skąd przez Karpacz - Karpacz Górny (dawne Bierutowice) dotarli na noc do Kowar. 4 września przez Przełęcz Kowarską - Kamienną Górę - Krzeszów (zwiedzali sanktuarium) - Szczawno-Zdrój - Wałbrzych - dojechali do Świebodzic (nocowali u sióstr Notre Dame, rano 5 września została odprawiona Msza św. w kaplicy prywatnej). W Książu grupa podzieliła się - ks. Wojtyła z jednym z uczestników pojechał do Świdnicy, skąd pociągiem powrócili do Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skalista góra Chojnik

Jest zbudowana z granitu, ma 627 m wysokości. Porośnięta jest pięknym lasem z przewagą drzew liściastych. Od 1953 r. Chojnik stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Na szczycie zachowały się ruiny zamku warownego zbudowanego w XIV wieku przez wnuka Władysława Łokietka - księcia Bolka II. Zamek, który nigdy w swej historii nie został zdobyty, spłonął w 1675 r. od uderzenia pioruna. Dziś to malownicze miejsce ściąga ok. 250 tys. turystów rocznie. Od 1860 r. w części zabudowań zamkowych działa schronisko „Na zamku Chojnik”. Z baszty zamkowej roztacza się przepiękny widok na Śnieżkę, otaczające pasma górskie i Kotlinę Jeleniogórską.

Reklama

Villa Hermani - Hermsdorf - Chojnasty - Sobieszów

Wieża i mury zamku górują nad Sobieszowem - niegdyś samodzielną miejscowością, obecnie włączoną w granice miasta Jelenia Góra. Legenda mówi, że Sobieszów - wspomniany w dokumentach po raz pierwszy w 1305 r. - założył syn Bolesława Krzywoustego - Władysław Herman, stąd jego pierwotna nazwa Villa Hermani, a w języku niemieckim Hermsdorf, funkcjonująca przez wieki. Chojnasty - słowiańskiego określenia młodego iglastego drzewa używano po wojnie do 1946 r. Nową nazwę - Sobieszów utworzono od staropolskiego imienia Sobiesz. Zarówno na Chojniku, jak i w Sobieszowie spotyka się co krok wspaniałe, pomnikowe okazy drzew. Zdrowe, piękne, są prawdziwą ozdobą tego zakątka.
Sobieszów szczyci się dwiema zabytkowymi świątyniami, pieczołowicie odnowionymi staraniem tutejszego proboszcza ks. prał. Józefa Frąca. Są to: kościół pomocniczy św. Marcina z końca XIV wieku (najstarszy budynek we wsi) oraz kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1744 r. - przejęty od protestantów po wyjeździe ostatniego pastora. Ks. Frąc jest też autorem ciekawej publikacji pt. „700 lat Sobieszowa”, opisującej dzieje miejscowości i parafii.

Papieska flaga na Chojniku

Miejsce czci Jana Pawła II powstało na górnym zamku, w miejscu dawnej komnaty reprezentacyjnej. Na zachodnim wewnętrznym murze umieszczono monumentalną trzyczęściową tablicę wykonaną z granitu karkonoskiego, według projektu architekta Wojciecha Janika, z tekstami: w części pierwszej - „W dniu 2/3 września 1956 r. do zamku Chojnik przybył z grupą krakowskich studentów ksiądz Karol Wojtyła, od 16 października 1978 r. Papież Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz w X rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego do Legnicy i w XV rocznicę utworzenia diecezji legnickiej - Społeczeństwo ziemi jeleniogórskiej, 9.05.2007”; w części drugiej - „Na terenie Waszej diecezji jest wielu, którzy czerpiąc siłę z wiary, potrafili przejść przez Sybir i ciężkie doświadczenia lat powojennych - chociażby przez straszliwe obozy koncentracyjne. Tylko dzięki wierze przetrwaliście te straszliwe warunki na nieludzkiej ziemi, na której przyszło Wam żyć długie nieraz lata. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wasze cierpienia, a zmarłym da wieczny odpoczynek. Jan Paweł II, Legnica, 2 czerwca 1997 r.”. Część trzecią, środkową, zajmuje trzymetrowy krzyż żelazny, wykonany przez artystę kowala Stanisława Gąsienicę Byrcyna z Zakopanego. Całość waży przeszło 4 tony. Poświęcenia tablicy oraz otwarcia Szlaku Papieskiego w Karkonoszach dokonał 9 czerwca 2007 r. bp Stefan Cichy - ordynariusz diecezji legnickiej, utworzonej przez Jana Pawła II w 1992 r. Wystrzał armatni, oddany przez Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, oznajmił oficjalne otwarcie Szlaku.

Reklama

Dar serca

Ten uroczysty akt był zwieńczeniem wielomiesięcznej współpracy ks. prał. Józefa Frąca - wspieranego przez ks. kan. Bogusława Sawaryna, dziekana dekanatu Szklarska Poręba, z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, oraz trudu wielu osób, które włożyły wiele wysiłku, środków finansowych, a przede wszystkim serca, aby mógł na ziemi jeleniogórskiej powstać Szlak Papieski. W szerokim gronie ludzi dobrej woli znaleźli się: Bogusław Gałka - były wiceprezydent Jeleniej Góry, mieszkaniec Sobieszowa; Andrzej Raj - dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego; Przemysław Kurek i Wojciech Kapałczyński - z urzędu konserwatorskiego w Jeleniej Górze; Andrzej Mateusiak - wiceprezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” i wielu innych.
Nieocenioną pomocą służył Andrzej Rewak -prezes Zarządu Kamieniołomów Izer-Granit w Szklarskiej Porębie, a pracownicy kamieniołomów: Maciej Gleń, Jakub Tymoczko i Jacek Tamburski wykonali bardzo ciężką i precyzyjną pracę przy montażu tablic na murach zamkowych. Wiele wysiłku kosztowało wyniesienie tablic na górę - ze względu na zniszczoną drogę transport odbywał się jak przed wiekami, przy pomocy pasów.
Całemu przedsięwzięciu, od pierwszego spotkania organizacyjnego na zamku w Książu w lutym 2007 r., patronował z wielką życzliwością i zaangażowaniem bp Stefan Cichy, wspierając dzieło radą i autorytetem.

Reklama

Ogień Bożego Miłosierdzia

Z okazji otwarcia Szlaku do Sobieszowa został przywieziony z Łagiewnik, przez delegację Fundacji Szlaki Papieskie, Ogień Bożego Miłosierdzia, zapalony w 2003 r. w Watykanie przez Jana Pawła II dla sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.W dziesiątą rocznicę pobytu Jana Pawła II w Legnicy i piętnastą utworzenia diecezji - był wymownym i wzruszającym symbolem obecności Ojca Świętego wśród ogromnej rzeszy uczestników uroczystej Mszy św. polowej, odprawionej w intencji jego kanonizacji na wielkiej łące u stóp Chojnika. Przewodniczył, przy pięknej upalnej pogodzie, bp Stefan Cichy, a w koncelebrze brało udział 40 księży (z Krakowa był ks. prał. Stefan Misiniec - opiekun duchowy Fundacji i profesor PAT ks. Szymon Fedorowicz - ze Środowiska) oraz wielka rzesza wiernych. Ogień płonął nie tylko na ołtarzu - gdy ruszyła Droga Krzyżowa na Chojnik, przygotowana przez ks. Jerzego Jastrzębskiego z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze - harcerki dzielnie niosły go na czele procesji, której końca nie było widać, i - doniosły do pomnika w zamku. „Iskra z Łagiewnik” pali się nadal w kościele w Sobieszowie. Pamiątką uroczystości jest także dąb przywieziony z Krakowa, zasadzony przy krzyżu jubileuszowym, na garści krakowskiej ziemi.

Świadek

Spośród uczestników wycieczki z 1956 r. żyją trzy osoby. Uroczystość w Sobieszowie zaszczycił prof. Jerzy Janik, przyjaciel Jana Pawła II, uczestnik wycieczki w Sudety i wielu innych wypraw z ks. Karolem Wojtyłą, światowej sławy uczony w dziedzinie fizyki jądrowej - pomysłodawca i organizator seminariów w Castel Gandolfo: Nauka - Religia - Dzieje, w których uczestniczył Ojciec Święty Jan Paweł II.

Kontakt z Fundacją
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2
30-698 Kraków
tel. +48 (0-12) 654-90-96;
tel./fax +48 (0-12) 659-71-73
szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

We wrześniu Festiwal Książki Katolickiej – podsumowanie XXIX Targów Wydawców Katolickich

2024-05-07 11:29

Ireneusz Korpyś/Niedziela

- Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej bynajmniej nie słabnie - informują organizatorzy wydarzenia. Dlatego zapowiadają planowany na wrzesień Festiwal Książki Katolickiej jako podsumowanie niedawnej imprezy wydawniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...