Reklama

Niedziela Lubelska

Lubartów. Zaproszenie na uroczystości ku czci św. Anny

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubartowska fara, zbudowana według projektu Pawła Fontany, od niemal trzech stuleci urzeka pięknem. Perła baroku kryje wielki skarb, jakim jest łaskami słynący obraz św. Anny. Pochodzące z końca XVII w. dzieło jest owocem pracy flamandzkiego malarza. Św. Anna spoczywa na tronie, troskliwie trzyma na kolanach wnuka, małego Jezusa; obok stoi jej córka Maryja. Tego typu przedstawienie zyskało nazwę „św. Anna Samotrzecia”. Według tradycji rodzice Maryi, Anna i Joachim, prowadzili pobożne życie. Przez długi czas byli doświadczeni brakiem potomstwa, dopiero w późnym wieku otrzymali od Boga jedyną córkę. Dla chrześcijan św. Anna i św. Joachim stali się chętnie przyzywanymi patronami rodzin. Kolejne pokolenia uczą się od nich miłości i wiary.

Święta Anna w lubartowskim sanktuarium od wieków otaczana jest czcią wiernych. Potwierdzeniem stałości kultu było nałożenie na jej skonie złotych koron w 2003 r. Codziennie przed jej obliczem wierni wypraszają u Boga potrzebne łaski. W każdy czwartek o godz. 9.30 w bazylice odmawiana jest nowenna do św. Anny, podczas której odczytywane są liczne prośby i podziękowania. Szczególnym czasem modlitwy jest lipcowy odpust, na który zjeżdżają wierni nie tylko z Lubelszczyzny i Podlasia, ale i z odległych stron Polski. Piękną tradycją Lubartowa jest procesja różańcowa z obrazem św. Anny po ulicach miasta, jak i błogosławieństwo dzieci oraz rodzin. Od kilku lat w sanktuarium propagowana jest krucjata małżeńska, wzorowana na duchowej adopcji dziecka poczętego. Modlitwa za małżeństwa, zwłaszcza te przeżywające trudności, to odpowiedź na apel Kościoła o nieustanną troskę o świętość rodzin. - Rodzina jest skarbem, o który należy się troszczyć, a skoro św. Anna jest patronką rodzin, to powinniśmy prosić ją za małżeństwa i modlić się, by były piękne i trwałe - mówi ks. Andrzej Juźko, kustosz i proboszcz parafii św. Anny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczną się modlitwą za zmarłych na cmentarzach komunalnym i parafialnym. W wigilię uroczystości św. Anny w sanktuarium Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie bp Józef Wróbel; po liturgii procesja różańcowa z obrazem św. Anny. We wtorek, 26 lipca, sumie o godz. 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Reklama

Szczegółowy program uroczystości 

Sobota, 23 lipca - godz. 18.00 Msza św. za zmarłych na cmentarzu komunalnym, wcześniej Koronka do Bożego Miłosierdzia 

Niedziela, 24 lipca - Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, o godz. 18.00 Msza św. za zmarłych na cmentarzu parafialnym, o 17.30 Różaniec w intencji zmarłych 

Poniedziałek, 25 lipca - godz. 18.00 Msza św. i procesja różańcowa z obrazem św. Anny ulicami miasta; przewodniczy bp Józef Wróbel 

Wtorek, 26 lipca godz. 7.30 Msza św. dla wszystkich, godz. 9.00 Msza św. z błogosławieństwem dzieci, godz.. 10.30 nabożeństwo w intencji wszystkich rodzin i małżeństw będących w kryzysie, godz. 11.00 Suma odpustowa, przewodniczy bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski, koncelebrują abp Stanisław Budzik oraz przybyli kapłani, godz. 18.00 Msza św. dla wszystkich

Podziel się:

Oceń:

2022-07-22 13:32

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady