Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bezinteresowna służba chorym. 30-lecie bielskiego hospicjum

Lek. Anna Byrczek z wolontariuszami na wspólnej modlitwie.

Andrzej Omyliński

Lek. Anna Byrczek z wolontariuszami na wspólnej modlitwie.

Bielskie Hospicjum św. Kamila od 30 lat służy osobom terminalnie chorym.

Jubileusz świętowania 30-lecia ofiarnej posługi rozpoczęli Mszą św. w intencji żywych i zmarłych wolontariuszy i podopiecznych hospicjum sprawowaną w salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Przewodniczył jej przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS w koncelebrze z kapelanem hospicjum ks. Edwardem Laskiem, proboszczem parafii ks. Michałem Pastuszką oraz poprzednimi kapelanami: ks. Andrzejem Drogosiem, ks. Grzegorzem Jabłonką i ks. Andrzejem Pacholikiem.

Ks. J. Figiel zauważył, że najdoskonalszą miłością do bliźniego jest służba chorym ludziom tak, jak to czynią wolontariusze hospicyjni. – Wasza otwartość, oddanie w służbie drugiemu i zapał zachęca do czynienia dobra i pokazuje, że człowiek jest do końca człowiekiem, także wtedy, kiedy jest schorowany i całkowicie uzależniony od innych. Jesteście dla nas wzorem i impulsem do wykonywania takiej działalności. My salwatorianie jesteśmy wam wdzięczni za waszą odpowiedź, która najbardziej koreluje z miłością Boga i bliźniego, za 30 lat trudnej i wyczerpującej pracy, bez oglądania się za zaszczytami. W ten sposób przyciągacie innych do Boga – mówił ks. prowincjał.

Pod koniec Eucharystii kierująca hospicjum i jego założycielka lek. med. Anna Byrczek wyraziła wdzięczność kapłanom i obecnym, szczególnie zasłużonym wolontariuszom, którym wręczyła okolicznościowe dyplomy.

Dalsza część odbyła się w sali pod kościołem przy poczęstunku, gdzie był czas na dalsze podziękowania, wspomnienia i wymianę doświadczeń.

Hospicjum to nie przygotowanie do dobrej śmierci, ale to jest godne i dobre życie aż do śmierci. Staramy się, żeby tak było – zaznaczyła A. Byrczek.

Wolontariusze podkreślali, że w tej posłudze trzeba się kierować przede wszystkim miłością i empatią.

Ks. Andrzej Drogoś, który był pierwszym kapelanem, wspominał początki hospicjum, które rozpoczęło działalność w 1992 r. jako grupa nieformalna przy parafii salwatorianów, a od 2009 r. – jako stowarzyszenie.

Reklama

Od początku do dziś objęło bezpłatną domową opieką ponad 5 tys. chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej z Bielska-Białej i okolic oraz wsparło ich rodziny. Dziś skupia 80 wolontariuszy, wśród których są lekarze, pielęgniarki i psycholodzy, fizjoterapeuci, kapelani oraz przeszkolone osoby do opieki a niezwiązane zawodowo z medycyną.

W mojej pamięci żywe pozostają twarze tych, którym służyliśmy za życia – twarz konkretnego człowieka, w którym był Chrystus, którego mogliście dotknąć i któremu mogliście okazać miłość – mówił ks. A. Drogoś.

Wyświetlono również film o hospicjum. Z okazji jubileuszu ukazała się pamiątkowa publikacja ze wspomnieniami i zdjęciami pt.: „Z samarytańską posługą wśród chorych i ich rodzin”.

Nadal potrzebni są nowi wolontariusze medyczni i niemedyczni (tel. 33/ 811 03 67, zarzadkamilbb@vp.pl).

2022-07-22 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W drodze do nieba

W ciągu 25 lat działalności hospicjum otoczyło opieką 700 dzieci

Fotoyana

W ciągu 25 lat działalności hospicjum otoczyło opieką 700 dzieci

Pracownicy i wolontariusze Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w cierpiącym dziecku widzą Chrystusa.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu