Reklama

Ze świata

Turcja

Udaremniono zamach na Bartłomieja I

Tureckim organom bezpieczeństwa udało się udaremnić próbę zamachu na prawosławnego patriarchę Bartłomieja I - poinformował dziennik "Aksam". Przygotowywała się do niego grupa emerytowanych oficerów sił zbrojnych. W komputerze jej szefa znaleziono również plany zamachu na patriarchę ormiańskiego Mesroba II.
Zdaniem agencji AsiaNews, ścisłe powiązania byłych wojskowych z kręgami nacjonalistycznymi wskazują na złożoność sytuacji politycznej w Turcji i zagrożenia dla demokracji. Trudno w tej sytuacji mówić o zapewnieniu w tym kraju autentycznej wolności religijnej.
"Turcja musi pojednać się ze swoją historią i uznać, że mniejszości stanowią część jej dziejów" - uważa Bartłomiej I. Duchowy przywódca prawosławia podkreślił, że chrześcijaństwo nie stanowi zagrożenia dla państwa, a jedynie przypomina o tym, co stanowi podstawę stabilności i cywilizacji.
Słowa te odnoszą się do decyzji sądu kasacyjnego w Ankarze, który zakwestionował ponadnarodowy charakter Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Decyzję tureckiego trybunału skrytykowały - na wniosek Grecji - władze Unii Europejskiej. Nieoczekiwanie natomiast w sukurs rządowi Turcji pospieszył Patriarchat Moskiewski, kwestionujący ze względów ambicjonalnych prymat Konstantynopola w świecie prawosławnym.

Chiny

Kolejne aresztowania księży "podziemnych"

W Chinach nadal prześladowany jest tzw. Kościół katakumbowy, czyli ten, który nie podlega Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich i uznaje papieża za swego zwierzchnika. 24 lipca trzech księży pochodzących ze środkowochińskiej prowincji Hebei aresztowano w Mongolii Wewnętrznej. Zbiegli oni do tej części kraju, usiłując uniknąć zatrzymania przez organa bezpieczeństwa. Władze komunistyczne wywierają nacisk na duchownych, aby wstępowali do Patriotycznego Stowarzyszenia, które kontroluje życie Kościoła. Nieznane jest miejsce ich obecnego pobytu.
Równocześnie poinformowano, że na początku lipca władze aresztowały innego kapłana "Kościoła katakumbowego" w związku z drobnym wypadkiem motocyklowym. Obecnie w więzieniach chińskich przebywa pięciu biskupów oraz kilkunastu duchownych i świeckich katolików. Wielu innych objęto aresztem domowym.

Reklama

Kenia

Śmierć amerykańskiego misjonarza to zabójstwo

Śmierć amerykańskiego misjonarza ks. Johna Anthony´ego Kaisera, który otwarcie krytykował rząd Kenii, była spowodowana zabójstwem, a nie, jak wcześniej twierdzono, samobójstwem - ogłosił sąd w Nairobi. Orzeczenie sądowe nakazuje organom rządowym Kenii ponowne wszczęcie śledztwa w sprawie morderstwa kapłana.
Ks. Kaiser pracował w Kenii przez 35 lat. Zginął w sierpniu 2000 r. Dochodzenie z udziałem agentów FBI wskazywało na samobójstwo, jednak nie uwierzyła w to większość opinii publicznej, twierdząc, że misjonarz padł ofiarą zemsty politycznej.
Ks. Kaiser otwarcie oskarżał prezydenta Kenii Daniela Arapa Moi o łamanie praw obywatelskich, w tym o konfiskowanie prywatnych nieruchomości. Ponadto misjonarz zarzucał ówczesnemu ministrowi ds. bezpieczeństwa Juliusowi Sunkuli dopuszczanie się gwałtów na kenijskich dziewczętach. Niektóre wątki dotychczasowego śledztwa wskazują na udział policjantów w zabójstwie misjonarza.

Austria

Ornat dla Papieżaaustria

Ornat, który będzie miał na sobie Papież Benedykt XVI podczas sprawowania Mszy św. w niedzielę 9 września w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, będzie prawdziwym dziełem sztuki. Szatę i mitrę z zielonego szantungu (rodzaj jedwabiu) przygotowuje benedyktynka s. Imelda Ruf. Na ich wykonanie zakonnica potrzebuje 230 godzin pracy, zdobiąc papieski strój liturgiczny kompozycją bursztynów w naturalnym kształcie, nieregularnych pereł rzecznych oraz pereł pozłacanych.
W wywiadzie dla wiedeńskiego tygodnika katolickiego "Der Sonntag" s. Imelda wyjaśniła, że bursztyn symbolizuje stworzenie, a pozłacane perły - wspaniałość niebios. Najmniejsze perły mają niespełna 2 mm, a największe - 14 mm.
Płynny wzór z pereł na ornacie ma przypominać, że "w Kościele musi być możliwy ruch".
Austriacka benedyktynka od 1967 r. wykonuje stroje liturgiczne. Wraz z siostrami ze swego klasztoru w Steinerkirchen w Górnej Austrii projektowała i wykonywała też szaty liturgiczne dla Jana Pawła II na wszystkie trzy jego wizyty w Austrii.

Ludzie

Bp Walter Mixa

Wezwał on niemieckich polityków do większej powściągliwości w zezwalaniu na budowę meczetów. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Rheinische Post" biskup Augsburga zwrócił uwagę na fakt, że w wielu muzułmańskich krajach chrześcijanie wciąż są prześladowani, podczas gdy muzułmanie w Europie Zachodniej w pełni korzystają z dobrodziejstw demokracji i religijnej tolerancji.
- Należy zwrócić się do naszych muzułmańskich współobywateli z całą serdecznością i położyć im na sercu, by i oni zadbali o większą tolerancję religijną w krajach islamu - powiedział bp Mixa i dodał, że jeśli sytuacja chrześcijan w tych krajach się nie zmieni, to być może i w Niemczech muzułmanom "wystarczą skromne miejsca modlitwy, zamiast coraz wyższych minaretów".
Biskup Augsburga sceptycznie wypowiedział się o ewentualnym przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. - Należy to sobie powiedzieć z całą szczerością, że przeważający w Turcji islamski światopogląd nie pasuje do Unii Europejskiej. Owszem, Turcja jest europejskim partnerem, ale nie europejskim krajem - powiedział bp Mixa.

Krótko

Do Iraku wyjechała IX zmiana polskiego kontyngentu wojskowego. Miała być ostatnia, ale coraz głośniej mówi się o tym, że będzie jeszcze co najmniej jedna.

Wraz z objęciem przez Gordona Browna stanowiska premiera w Wielkiej Brytanii liczono, że ochłodzą się stosunki na linii Waszyngton - Londyn. Po wizycie nowego brytyjskiego premiera w USA widać, że przewidywania się nie sprawdziły. Amerykańsko- brytyjski sojusz ma się dobrze.

Metropolita Manili pozwolił na sprawowanie niedzielnej i świątecznej Eucharystii na terenie centrów handlowych. W uzasadnieniu swojej decyzji kard. Rosales stwierdził, że w ten sposób wychodzi naprzeciw potrzebom tysięcy filipińskich rolników, którzy muszą przyjechać do miasta na cotygodniowe zakupy.

Iran się zbroi. Jak podał izraelski wywiad, Teheran kupił właśnie nowoczesne myśliwce Su-30 od Rosji. To nie jest pierwszy zakup w ostatnim czasie. Wcześniej Moskwa sprzedała systemy przeciwlotnicze.

30 lipca zmarło dwóch wybitnych reżyserów filmowych - Ingmar Bergman, twórca szwedzki, i Michelangelo Antonioni, filmowiec z Włoch.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wysyła siły międzynarodowe do ogarniętego wojną domową Darfuru. Misja pokojowa zacznie się dopiero za pół roku. Jej budżet będzie najwyższy w historii ONZ. Wyniesie dwa miliardy dolarów.

2 sierpnia zawalił się most w Minneapolis. Konstrukcja miała 40 lat. Do czasu zamknięcia tego wydania "Niedzieli" podano, że są cztery ofiary śmiertelne, a 30 osób uważa się za zaginione. W chwili katastrofy na moście było wiele aut, które powpadały do rzeki. Wyklucza się, że był to zamach terrorystyczny.

Toczy się cicha walka o władanie nad Arktyką. Wyścig rozpoczęli Rosjanie, którzy wysłali w ten teren dwa statki. Podróżnicy mają za cel zatknięcie rosyjskiej flagi na dnie bieguna północnego. Gra toczy się o ropę, gaz i diamenty, które kryją się w okolicach bieguna.

Portugalscy socjaliści wprowadzili ustawę pozwalającą na zabijanie dzieci. Bunt podnieśli jednak ginekolodzy. 80 proc. portugalskich medyków odmówiło wykonywania takich zabiegów.

Zmarł Siergiej Antonow - Bułgar, który był oskarżany o zorganizowanie zamachu na Jana Pawła II. Nawet aresztowano go we Włoszech, ale z powodu braku niezbitych dowodów zwolniono...

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Wybrane dla Ciebie

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

Więcej ...

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Więcej ...

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...