Reklama

Z Polski

Wyniki badań sondażowych

Polacy akceptują lekcje religii w szkołach

Polacy zaakceptowali obecność lekcji religii w szkołach - powiedziała KAI socjolog UW prof. Mirosława Grabowska. Skomentowała wyniki badań CBOS, z których wynika, że 72 proc. ankietowanych jest za nauczaniem religii w publicznych placówkach oświatowych.
- Wyniki badań CBOS nt. lekcji religii są szczególnie interesujące w zestawieniu z podobnymi ankietami przeprowadzonymi w 1991 r. - mówiła prof. Grabowska. Zdecydowanie przybyło w tym okresie - od pięćdziesięciu paru do 72 proc. - zwolenników nauczania religii w szkołach publicznych. Zmalała zaś równie istotnie w ciągu kilkunastu lat liczba przeciwników. Jeśli chodzi o rozpoczynanie nauki religii w przedszkolach, zwolenników jest zdecydowanie mniej - 53 proc. (41 proc. przeciwników) niż nauczania religii w szkołach. Prawdopodobnie ankietowani sądzą, że w przedszkolach jest jeszcze za wcześnie na nauczanie religii i że powinno się ono odbywać w rodzinach.
Większość (55 proc. ankietowanych) sądzi też, że religia nie powinna być oceniana, gdyż są to lekcje inne, szczególne (37 proc. jest przeciwnego zdania). Jeszcze więcej, bo 64 proc. dorosłych Polaków nie chciałoby, aby ocena była wpisywana do średniej (28 proc. aprobuje to rozwiązanie).

Pogrzeb prof. dr hab. Mieczysławy Sekreckiej

Odeszła wielka romanistka

Pogrzeb śp. prof. dr hab. Mieczysławy Sekreckiej odbył się 27 lipca w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Ryszard Karpiński, uczeń i wychowanek Zmarłej z czasów, gdy była nauczycielką języka francuskiego w Liceum Biskupim w Lublinie, przemianowanym wówczas na Niższe Seminarium Duchowne (1949-53). - To dzięki poświęceniu i świadectwu wiary takich nauczycieli, jak śp. Mieczysława, wielu młodych ludzi uniknęło natężonej w początkach lat 50. ateizacji młodzieży - powiedział bp Karpiński na początku Eucharystii. Homilię wygłosił przedstawiciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - ks. prof. dr hab. Augustyn Eckmann, prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych. Przedstawił drogę naukową Zmarłej i jej związek z katolicką uczelnią w Lublinie.
Śp. prof. dr hab. Mieczysława Sekrecka urodziła się 30 listopada 1918 r. w Płoskim. Studia z dziedziny filologii romańskiej odbyła na KUL-u i z uczelnią tą była na stałe związana od 1948 r. aż do czasu przejścia na emeryturę. Była wybitnym badaczem i znawcą historii literatury francuskiej XVIII i początków XIX wieku, członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Naukowego KUL-u, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Centre National de la Recherche Scientifique, Société Française d´Étude du XVIII siecle, współpracownikiem Encyklopedii Katolickiej i Instytutu Badań Literackich PAN we Wrocławiu. Była wychowawcą wielu pokoleń romanistów, człowiekiem wielkiej życzliwości i dobroci. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 20 lipca 2007 r. w Malczycach i została pochowana zgodnie z jej wolą w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Mielcu.
19 sierpnia o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. za spokój jej duszy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6).

O. Jan Góra zaprasza

W sierpniu na Jamnej

Plener Jackowy, II "Zlot Matek Boskich" i Święto Pojednania - to najważniejsze z planowanych w sierpniu wydarzeń, jakie odbywają się w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów na Jamnej niedaleko Tarnowa. 1 sierpnia rozpoczął się tam międzynarodowy Plener Jackowy z okazji 750. rocznicy śmierci św. Jacka. Malarze i rzeźbiarze tworzą dzieła "Transparentne na Transcendencję", gdyż takie hasło przyświeca ich tegorocznym działaniom twórczym. W przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ośrodku DA odbędzie się "Radosny Pogrzeb Matki Boskiej". Jest to jedyna w swoim rodzaju ceremonia o charakterze ludowym, odbywająca się tylko w czterech miejscach w Polsce (Borek Stary, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska i Jamna). Tradycyjnie już 15 sierpnia, gdy przypada odpust jamneński, organizowane jest również Święto Pojednania. Już po raz drugi o. Jan Góra zaprosił 18 sierpnia do Jamnej kustoszy sanktuariów maryjnych i czcicieli Matki Bożej na "Zlot Matek Boskich". Uczestnicy tego spotkania wspólnie odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym poszczególne delegacje przedstawią przywiezione wizerunki Maryi - obrazy lub figury. W programie będzie również Msza św. i koncert ku czci Matki Bożej. 19 sierpnia na Jamnej szczególnie uroczyście będzie obchodzony odpust św. Jacka - ze względu na przypadającą w tym roku 750. rocznicę śmierci patrona oraz 15-lecie ośrodka duszpasterskiego w tym miejscu.

Krótko

Katolicy z Hong Kongu przybyli 27 lipca na Jasną Górę. Wśród 67 pielgrzymów było 3 kapłanów. Pątnicy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Grupa z Hong Kongu zwiedzała Europę przez 16 dni, do Polski przybyła na 6 dni. We Francji pielgrzymi nawiedzili sanktuarium w Lourdes i Liesieux.

Weszła w życie nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Najbardziej znacząca zmiana dozwala bardzo tani wykup mieszkań. Tysiące ludzi złożyło już wnioski w tej sprawie.

1 sierpnia harcerze w Polsce i na całym świecie obchodzili stulecie skautingu. Głównym punktem obchodów było odnowienie harcerskiego przyrzeczenia.

Premier Jarosław Kaczyński nakazał wstrzymanie prac w Dolinie Rospudy. Przerwa ma trwać do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Mieszkańcy Augustowa, którzy są najbardziej zainteresowani powstaniem obwodnicy, są zawiedzeni. Protestują, urządzając blokady dróg.

Wojciech Mojzesowicz z PiS został nowym ministrem rolnictwa. To stanowisko w myśl umowy koalicyjnej należało do Samoobrony, dlatego jej działacze protestowali, mówiąc, że tym ruchem premier zerwał umowę koalicyjną. Komentatorzy nie mają wątpliwości - to kolejny ruch Jarosława Kaczyńskiego, który ma zmarginalizować rolę Andrzeja Leppera w Samoobronie.

Państwowa Komisja Wyborcza zakwestionowała sprawozdania z działalności bieżącej PiS i SLD. Może to oznaczać utratę przez te partie subwencji budżetowej na następne trzy lata. To może kosztować PiS ponad 65 mln zł, a SLD nawet 35 mln zł w ciągu trzech lat.

Były szef UOP i polityk SLD Zbigniew Siemiątkowski został uniewinniony i uznany winnym. Sąd oceniał dwa zarzuty w toczącej się przeciw niemu sprawie. Uznał, że Siemiątkowski nie zdradził tajemnicy państwowej, natomiast skazał go na rok więzienia w zawieszeniu za przechowywanie tajnych dokumentów w domu.

Niepokój wśród chorych. Do polskiego systemu opieki zdrowotnej trafiła partia 150 tys. zanieczyszczonych strzykawek jednorazowych. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że na szczęście nikt nie ucierpiał na zdrowiu z tego powodu.

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Zdrowie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...