Reklama

Kapliczka w Dolomitach

Costalta di Cadore to niewielkie miasteczko położone na malowniczych wzgórzach włoskich Dolomitów. To w tym rejonie, w Lorenzago di Cadore, odpoczywał w lipcu br. Papież Benedykt XVI. Jednak i jego poprzednicy na tronie Piotrowym umiłowali te miejsca i krajobrazy wysokich, skalistych gór, wznoszących się ponad zielonymi alpejskimi dolinami. Tu odpoczywał sługa Boży Jan Paweł I (Albino Luciani), tu także wędrował nasz Papież, Jan Paweł II.
W Costalcie Jan Paweł II gościł dwukrotnie. 11 lipca 1987 r. schodzącego z gór Papieża spotkali ludzie pracujący w polu. Podobno Jan Paweł II zażartował wówczas: - Którędy na Rzym? Papież zatrzymał się na plebanii kościoła św. Anny. Po raz drugi Ojciec Święty przybył do Costalty 6 lat później (1993 r.), również 11 lipca, aby nieco odpocząć, wypić kawę i z tarasu plebanii spojrzeć na góry. To wówczas nazwał to miejsce Betanią.
11 lipca br. w Costalcie odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej kapliczki, zbudowanej w 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w tym miejscu. Drewniana kapliczka została usytuowana przy drodze wiodącej na jedno ze wzgórz, którymi wędrował nasz Papież. Pod dachem kapliczki umieszczono obraz namalowany przez Luigiego Regianiniego. Przedstawia on Ojca Świętego w Costalcie, który spotyka jej mieszkańców. W tle widać góry - dokładnie takie, jakie widzi się z miejsca, na którym usytułowana jest kapliczka. Za Ojcem Świętym - po prawej stronie obrazu - artysta umieścił w obłoku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, tak ważny w życiu Jana
Pawła II. W dolnej części obrazu - po lewej stronie - uważny obserwator dostrzeże z pewnością jaszczurkę. To niezwykle charakterystyczny symbol tamtych terenów - w Dolomitach żyje mnóstwo tych zwinnych, małych stworzeń.
Po odsłonięciu kapliczki, którego dokonał emerytowany biskup diecezji Belluno Feltre - Maffeo Ducoli, przy udziale władz gminy oraz miejscowego proboszcza Don Maurizio Doriguzziego, została odprawiona Msza św. w kościele św. Anny w Costalcie. Oprócz miejscowej ludności i chóru, który uświetniał uroczystość, wzięła w niej udział grupa rodzin z Polski, przeżywająca w tym miejscu rekolekcje zorganizowane przez Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.
To niezwykle poruszające i piękne, że nawet w takich małych miejscowościach trwa pamięć o naszym Ojcu Świętym. Kiedy podróżuje się poza granice Polski, u wielu osób, z którymi nie można porozmawiać ze względu na nieznajomość języka, imię Jana Pawła II wywołuje uśmiech na twarzy i sprawia, że człowiek czuje się jak u przyjaciół Jezusa w Betanii...

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...