Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby "Niedziela" była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

"Dom Pokoju"

Będąc w październiku ubiegłego roku w Jerozolimie, mieszkałam u sióstr elżbietanek w sierocińcu "Dom Pokoju" na Górze Oliwnej. Widziałam, jak dzieci z sierocińca pięknie uczestniczą we Mszach św., jak stosownie do wieku wykonują prace porządkowe, przygotowują się do lekcji i bawią się. Podziwiałam energię zapracowanych sióstr, które ciągle coś robiły. A jest ich tylko kilka.
Pojechałyśmy też do Betlejem. Za przejściem granicznym - wielkim murem otaczającym miasto wraz z okolicznymi wioskami - skręciłyśmy w boczną ulicę. Po 10 minutach pieszej drogi znalazłyśmy się na placu budowy nowego sierocińca. Przez bramę od strony drogi widać było, jak wysoko sięga uzbrojenie przy zboczu skalnym, aby ziemia się nie obsuwała, a na samym dole były już fundamenty pod duży budynek. Przełożona s. Rafaela powiedziała, że pieczę nad budową sprawuje Patriarchat Łaciński, który część terenu powierzył siostrom elżbietankom. Mają one nie tylko sprawować nadzór nad budową nowego domu dziecka, ale też zatroszczyć się o jej finansowanie. A ponieważ podczas budowy sierocińca na Górze Oliwnej pomoc finansową okazywali zarówno katolicy, jak i protestanci, także i teraz siostry apelują do ludzi dobrej woli: Pomóżcie Betlejem!
Kiedy udałam się tam w kwietniu br., widziałam, jak daleko posunęła się budowa. Na parterze 3-piętrowego domu jest już przygotowane miejsce na obraz Pana Jezusa z Otwartym Sercem. Siostry pokazywały mi pomieszczenia przeznaczone na kuchnię, spiżarnię i jadalnię. Wokół domu będzie ścieżka rowerowa, na drugim poziomie - sala komputerowa i świetlica, najwyższe piętro zajmą sypialnie oraz kaplica. Z miejsca, gdzie powstaje sierociniec, roztacza się widok na góry Moabu, skąd Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną.
Siostry tłumaczą, że oprócz flagi watykańskiej powinna zawisnąć także polska flaga, ponieważ Polacy i Polonia bardzo zaangażowali się w budowę. Potrzeby są ogromne, ale wielkie dzieła składają się z małych datków. Dzięki życzliwości dyrektora Caritas Lubelskiej otwarto subkonto dla "Domu Pokoju" w Jerozolimie. Pragnącym nieść pomoc, podajemy adres: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin, numer konta: Bank Pekao SA O/Lublin nr 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351, koniecznie z dopiskiem: "Sierociniec na Górze Oliwnej". Adres sierocińca: Home of Peace, Sisters of St. Elizabeth, Mount of Olives, P.O.B. 20045, Jerusalem, Israel. Więcej informacji na stronie internetowej: www. lublin.caritas.pl

Maria, apostołka Miłosierdzia Bożego

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...