Reklama

Z Warszawy na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszych dniach sierpnia co roku wyruszają pielgrzymi, którzy pieszo podążają z Warszawy na Jasną Górę. W niedzielę 5 sierpnia rozpoczęła się Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. przed wymarszem pielgrzymów. Apelował do nich o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Hasłem tegorocznej pielgrzymki akademickiej są słowa Chrystusa: „Pójdź za Mną” (por. Mt 8,22). Wiąże się z nimi modlitewna intencja o powołania, żeby nie zabrakło przewodników. - Wielu ludzi swoje życiowe powołanie, także kapłańskie, odkryło w czasie pielgrzymki - mówił abp Nycz, zachęcając, aby pamiętać o tym, co rzeczywiście w życiu ważne. - Wiele razy chodzimy po drogach naszego życia bezmyślnie, nie wiedząc, dokąd zmierzamy, jaki jest kres, przywiązując wagę do rzeczy, które nie są najważniejsze. Na pielgrzymce jest czas, by postawić sobie pytania o sens życia - mówił.
Pielgrzymi pokonują drogę liczącą ok. 300 km, a na ich trasie znajdują się podczęstochowskie miejscowości poszkodowane w niedawnej trąbie powietrznej. Pielgrzymi sprzedają na trasie cegiełki, a zebrane w ten sposób fundusze zostaną za pośrednictwem miejscowych proboszczów przekazane potrzebującym.
Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej Wojska Polskiego przez bp. Tadeusza Płoskiego rozpoczęła swoje pielgrzymowanie również 5 sierpnia XVI Wojskowa Pielgrzymka Żołnierzy, w której wraz z Polakami podąża na Jasną Górę 30 żołnierzy amerykańskich, 30 słowackich, 40 niemieckich i 10 litewskich.
Od 1992 r. z kościoła św. Józefa w Warszawie wychodzi 5 sierpnia Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Na Jasną Górę pielgrzymka przychodzi 14 sierpnia w godzinach popołudniowych. Zakończenie pielgrzymki następuje 15 sierpnia podczas uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze.
Warszawska Pielgrzymka Piesza, prowadzona przez paulinów, wyruszyła po raz 296. w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia. Pątnicy rozważają podczas drogi słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Szukajcie najpierw królestwa Bożego” (por. Mt 6,33). Podczas 9-dniowych rekolekcji pokonują ok. 230 km. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. odprawiona pod Barbakanem przed kościołem pw. Świętego Ducha, której przewodniczył abp Nycz. Przy ołtarzu, umiejscowionym na schodach przy głównym wejściu do świątyni, modlili się ojcowie paulini i kapłani - przewodnicy 16 zasadniczych grup pątniczych i kilkunastu podgrup. Głównym przewodnikiem i kierownikiem 296. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej jest o. Dariusz Cichor, przeor warszawskiego klasztoru Paulinów.
W wygłoszonej homilii abp Nycz wezwał do odczytania na nowo, czym jest Kościół, co oznacza budowanie królestwa Bożego. Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki, przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do szukania królestwa Bożego. - Pielgrzymka, na którą wyruszacie - powiedział - jest świętym czasem danym nam przez Pana Boga, wybranym przez was. Jest to okazja, by Chrystus - który jest z wami i z wami idzie w tym pielgrzymowaniu na Jasną Górę, od kościoła Paulinów w Warszawie do tego jednego z najważniejszych sanktuariów, nie tylko w słowie głoszonym, rozważanym i przyjmowanym w sercach w kolejnych dniach pielgrzymowania, ale także w ludzkim trudzie i wysiłku - pozwolił wam lepiej zrozumieć, co to znaczy szukać królestwa Bożego - mówił w homilii abp Nycz. - To jest ten czas łaski, to jest ten czas zbawienia dla każdego z pielgrzymów. Jest to również czas łaski dla tych wszystkich, którzy chociaż nie idą fizycznie do Częstochowy, to razem z wami pielgrzymują duchowo. (...) Niech celem waszego pielgrzymowania z Chrystusem do Częstochowy, gdzie nastąpi to najważniejsze spotkanie w Eucharystii sprawowanej tam na koniec pielgrzymki, w domu Matki Chrystusa, będzie głębsze poznanie Chrystusa, większe z Nim zjednoczenie, dostrzeżenie Chrystusa i Jego oblicza w każdym człowieku, który pielgrzymuje z nami.
Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła w 1711 r. jako dopełnienie ślubu złożonego przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego, że gdy ustanie epidemia tyfusu plamistego, udadzą się pieszo na Jasną Górę. 2 lipca 1711 r. pielgrzymi z Bractwa oraz jeszcze inni mieszkańcy miasta Warszawy złożyli wotum wdzięczności za ocalenie. Była to duża srebrna plakieta, na której umieszczono wizerunki: Ducha Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej, świętych patronów Warszawy i jej godła - Syreny. Od tego wydarzenia Bractwo, związane z paulińskim kościołem Świętego Ducha, wzięło na siebie ciężar odpowiedzialności za coroczną organizację pielgrzymki z Warszawy do Częstochowy.
Jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii warszawskiej pielgrzymki miało miejsce w 1792 r. Na trasie z Woli Mokrzeskiej do Krasic Prusacy wymordowali wszystkich warszawskich pielgrzymów. W 1935 r. postawiono w tym miejscu pomnik ku czci pomordowanych.
Pielgrzymka wyruszała nawet w trudnych czasach komunizmu. W 1963 r. ówczesne władze nie wydały zgody na pielgrzymkę, motywując swoją decyzję epidemią ospy na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła „nielegalna pielgrzymka”, którą na Jasnej Górze przywitał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous