Reklama

Dzień Modlitw Rycerstwa Niepokalanej

Bp Marian Błażej Kruszyłowicz (w środku) i współcelebransi w drodze do ołtarza polowego; pierwszy z lewej - o. Stanisław M. Piętka, gwardian Niepokalanowa

Br. Mieczysław Wojtak

Bp Marian Błażej Kruszyłowicz (w środku) i współcelebransi w drodze do ołtarza polowego; pierwszy z lewej - o. Stanisław M. Piętka, gwardian Niepokalanowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzesze rycerzy Niepokalanej od wielu już lat gromadzą się w Niepokalanowie w ostatni weekend lipca, aby oddać cześć św. Maksymilianowi Marii Kolbemu, założycielowi Rycerstwa Niepokalanej (Militia Immaculatae - MI), w rocznicę jego pójścia na śmierć do bunkra głodowego. W tym roku Dniu Modlitw Rycerstwa Niepokalanej (28/29 lipca) towarzyszyła głęboka refleksja nad istotą Rycerstwa i dziękczynienie Bogu przez Niepokalaną za dar 90-lecia jego istnienia. W czuwaniu uczestniczyło ponad 5 tys. rycerzy Maryi, którzy przybyli do sanktuarium Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana w blisko 70 zorganizowanych grupach oraz indywidualnie. Spotkanie było też czasem modlitwy za ofiary pielgrzymki autokarowej we Francji. Uczestnicy czuwania oraz klasztor Niepokalanów złożyli na ręce bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza ze Szczecina ofiarę pieniężną na wsparcie osób poszkodowanych w tym tragicznym wypadku.
Całonocne czuwanie, które poprowadzili przedstawiciele Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej, rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a słowo wprowadzające w temat czuwania wygłosił prezes narodowy MI o. Ryszard Żuber. Mszy św. w niepokalanowskiej bazylice przewodniczył kustosz sanktuarium, a zarazem gwardian i prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej o. Stanisław M. Piętka. W skierowanym do zgromadzonych słowie skupił się na 90-letniej działalności Rycerstwa Niepokalanej i nadziei, jaką niesie ono światu. - Powinnością rycerza Niepokalanej - mówił o. Piętka - jest stała aktywność. Nie może być mowy o postojach! Nasze zadanie to aktywna obecność w społeczności ludzkiej. Rycerze mają być widoczni, w mediach: w radiu, w telewizji, w internecie. Nie może ich zabraknąć w salach wykładowych, w galeriach sztuk pięknych, na politycznych salonach. Muszą zaznaczyć swoją obecność także w handlu, w sektorze usług, na fabrycznych halach... Wszędzie!
Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie. Adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie przewodniczyły wspólnoty MI z diecezji bielsko-żywieckiej i Białegostoku.
Ważnym momentem czuwania był montaż słowno-muzyczny nt. powstania Rycerstwa Niepokalanej, przedstawiony przez członków Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej, i Apel Jasnogórski, podczas którego słowo Boże wygłosił o. Krystian Żmuda - wiceprezes MI. Powiedział on m.in.: - Jak św. Maksymilian, rycerz Niepokalanej także powinien być człowiekiem nadziei. Kiedyś w tej nadziei zamknie się nasze życie ziemskie, aby otworzyć się na nowe - wieczne. Męczennik Miłości przypomina nam: „Stworzenie z rąk Bożych wyszło i do Pana Boga wraca, i wieczność układa mu się tak, jak zasłużyło na tym świecie”. Nadzieja prowadzi nas ku niebu, do Boga. Rycerz Niepokalanej nie może być smutnym człowiekiem. Smutny jest tylko ten, kto nie ma nadziei.
Kolejnym punktem czuwania była Msza św., której o północy przewodniczył o. Krystian Żmuda, a kazanie wygłosił o. Ryszard Żuber. - Czyż w Sercu Jezusa, w Sercu Zbawiciela może pozostać bez echa 90 lat wielkiej historii miłości Rycerstwa Niepokalanej? - pytał retorycznie. - Czyż bez echa pozostanie dziedzictwo i cały dorobek św. Maksymiliana, którego ofiarę Bóg przyjął? Potrzeba coraz odważniejszego świadectwa MI w świecie współczesnych społeczeństw, w życiu naszej Ojczyzny, Europy i całego świata - podkreślił.
Uczestnicy nocnego czuwania wzięli również udział w Drodze Krzyżowej wokół bazyliki - przewodniczył jej ks. prał. Jan Duda z Zawiercia - oraz odmówili modlitwę różańcową. O godz. 3 rano zmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego - przewodniczyła jej wspólnota rycerska z Kielc. Ostatnim punktem czuwania było rozważanie tajemnic chwalebnych Różańca św. Czuwanie zakończyło się ok. godz. 4 rano odmówieniem Litanii loretańskiej.
Rano czuwający rycerze Niepokalanej zgromadzili się w bazylice, aby śpiewając Godzinki, oddać cześć Bogu za dar Maryi w Jej Niepokalanym Poczęciu. Kolejnym punktem spotkania była prelekcja o. Stanisława Piętki nt.: „90 lat MI. Rycerstwo Niepokalanej wczoraj, dziś i jutro”. Po wykładzie przedstawiciele najważniejszych dzieł wywodzących się z inspiracji kolbiańskiej przedstawili krótką historię ich powstania. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu pieśni maryjnej w wykonaniu Moniki Grajewskiej, która ubogaciła swym śpiewem również późniejszą Liturgię.
Centralnym punktem czuwania była uroczysta Msza św., której przy ołtarzu polowym przed bazyliką przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Kruszyłowicz. Na przykładzie heroicznego życia i śmierci w bunkrze głodowym św. Maksymiliana ukazał, na czym polega prawdziwe rozumienie pojęcia nadziei i skąd należy czerpać do niej siłę. - Św. Maksymilian był prekursorem wielu odkryć naukowych XX wieku, ale jednocześnie był jednym z największych mistyków tegoż wieku - mówił Ksiądz Biskup. Mistyka to coś nieporównywalnie większego niż rozum. Z niej, a nie z rozumu czerpie się siłę do nadziei, która zawieść nie może. Tak wielki intelekt, jakim był św. Maksymilian, czerpał siłę do nadziei aż po męczeńską śmierć właśnie z osobistej adoracji Boga. Oparł całą swoją gorliwość na Tej, którą sam Bóg wybrał na Matkę swojego Syna. Dlatego Rycerstwo Niepokalanej, zakorzenione w Sercu Maryi i na przykładzie Założyciela, ma przyszłość, ma obowiązek służyć lepszej przyszłości naszej Ojczyzny i całego świata - podkreślił.
Rycerskie czuwanie zakończyło się uroczystym ponowieniem Aktu Oddania się Niepokalanej i pasterskim błogosławieństwem. Wspólnota rycerzy Niepokalanej została posłana, aby mówić wszystkim, że Niepokalana i Jej Rycerstwo to nadzieja na lepszy świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...