Komputer się zawiesił - słychać czasami wśród tych, którzy często z tej maszyny korzystają. Windows jest najpopularniejszym, a więc najczęściej stosowanym systemem operacyjnym, który jest podstawą używania innych programów. Statystycznie więc najczęściej to on się zawiesza.
Jakie są objawy „zawieszenia” komputera? Najczęściej na monitorze nic się nie dzieje, choć ruszamy myszką, wciskamy jakieś klawisze - próbujemy coś zrobić, a efektu nie ma. Czasami obraz jest rozmyty lub pojawiają się okna z różnymi komunikatami w rodzaju: „Program wykonał nieprawidłową operację i nastąpi jego zamknięcie. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się ze sprzedawcą”. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, a czasami jedynym, jest ponowne uruchomienie komputera. Gdy twój sprzęt przestał reagować na ruchy myszką, spróbuj użyć „trzech królów” (to nie moje określenie), czyli jednocześnie wciśnij klawisze opisane skrótami [Ctrl] i [Alt], a później dołącz do nich [Delete]. W tzw. oknie dialogowym, które powinno się pojawić, kliknij teraz napis „Zakończ zadanie”. Gdyby komputer się zawiesił, ale działała mysz (po jej poruszeniu kursor na ekranie się przesuwa), kliknij na „Start” (lewy, dolny róg ekranu), a następnie - „Zamknij”.
Jedna uwaga techniczna: przy uruchamianiu komputera zawsze sprawdź, czy w jednostce centralnej nie znajduje się dyskietka (cienki, nieduży kwadracik do przechowywania danych). Komputer zazwyczaj najpierw z niej próbuje odczytać informacje niezbędne do uruchomienia systemu, a tam ich nie ma, więc skończy się to niepowodzeniem. Wyjmij więc dyskietkę (użyj w jednostce centralnej przycisku koło otworu na dyskietki) i naciśnij dowolny klawisz na klawiaturze, aby ponownie rozpocząć rozruch systemu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu