Wotum Harcerzy
Na 100-lecie skautingu
Ponad 500 harcerzy ZHP przybyło na Jasną Górę 17 sierpnia, aby przekazać wotum Związku Harcerstwa Polskiego z okazji 100-lecia skautingu. Harcerze złożyli także Akt Zawierzenia Matce Bożej. Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. Harcerze przybyli na Jasną Górę ze Zlotu ZHP Kielce 2007.
- Przez pośrednictwo Maryi stajemy oko w oko z Bogiem, pragnąc podziękować za cały ruch skautowy w Polsce i na świecie. Ruch, dzięki któremu wielu młodych ludzi znalazło szczęście, odkryło sens swojego życia, a także nauczyło się służby potrzebującym oraz pokochało dobro, bez którego ludzkie życie nie miałoby wartości - mówił bp Płoski.
Jubileuszowe wotum to srebrna tablica, na której umieszczono znaki harcerskich organizacji oraz napis: „Jubileusz 100-lecia skautingu na świecie”. Poniżej wyryto słowa: „Jeden świat - jedno przyrzeczenie. Związek Harcerstwa Polskiego. Jasna Góra, sierpień 2007”, a także znak Zlotu ZHP w Kielcach.
Harcerze uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Niepełnosprawni razem
Międzynarodowe spotkanie
Reklama
W dniach 17-19 sierpnia odbywało się 4. Międzynarodowe Spotkanie Osób Niesamodzielnych, Chorych, Ich Rodzin, Wspólnot i Organizacji. Uczestniczyło w nim ok. 800 osób z Polski, Włoch, Białorusi i Ukrainy - osoby niepełnosprawne, rodziny, przyjaciele i wolontariusze. Spotkanie zorganizował Międzynarodowy Ruch Dobroczynny z prezesem Andrzejem Kalinowskim, pod hasłem: „Iuxta Crucem Tecum stare” - Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie.
W ramach spotkania odbyła się 12. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę. Pielgrzymi przeszli 20 km - z Olsztyna do Częstochowy. Abp Stanisław Nowak powiedział do pielgrzymów: - O różne rzeczy modliliście się, często o zdrowie, żeby się jakoś powodziło, żeby wam było dobrze. Matka Boża tego wszystkiego słuchała. Bardzo bym chciał, żebyście mieli wielką ufność do Matki Bożej, żebyście się bardzo do Niej modlili za innych ludzi, za różnych niedowiarków, bo Pan Bóg was wysłucha.
Jednym z punktów spotkania był koncert Anny Szałapak. Wręczono też statuetki „Ecce Homo”, przyznawane za proklamowanie przesłania miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Energetycy, elektrycy, elektronicy
„Tylko miłość jest twórcza”
Takie było hasło 22. Pielgrzymki Energetyków, Elektryków i Elektroników na Jasną Górę. W dniach 18 i 19 sierpnia zgromadziła ona ok. 12 tys. pracowników energetyki. Pielgrzymi pamiętali o obchodzonym w tym roku jubileuszu 25-lecia kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Centralnym punktem była niedzielna Msza św. na Szczycie, której przewodniczył bp Adam Lepa z Łodzi. Eucharystię koncelebrowało 13 kapłanów z krajowym duszpasterzem energetyków - ks. prał. Jarosławem Sroką. Wystawiono ponad 30 pocztów sztandarowych. Zebranych w imieniu Jasnej Góry powitał o. Piotr Polek. W homilii bp Lepa mówił m.in.: - Wasza praca jest niezwykle ważna dla całego narodu. Dzięki niej może się w Polsce rozwijać gospodarka i przemysł, doskonalić technika. Również rozwój nauki i kultury bez waszej pracy byłby praktycznie niemożliwy. Można więc powiedzieć, że praca, którą wykonujecie, ma rangę wielkiej misji.
Z listu Generała Zakonu Paulinów
Wędrująca po polskiej ziemi, już od 1957 r., Matka Boża w kopii Jasnogórskiego Wizerunku to wydarzenie na skalę ogólnoświatową. Wielkości i wagi tego wydarzenia doświadczyli nie tylko ci, którzy się z Matką Bożą zetknęli osobiście podczas peregrynacji i z miłością Ją przyjęli, ale również ci, którzy byli obojętnymi i zimnymi obserwatorami tego wyjątkowego zjawiska w naszych kościelnych i narodowych dziejach. Wielką odwagę wejścia w to nowe, nieznane dotychczas doświadczenie wykazał sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski. Był on nie tylko troskliwym opiekunem wędrującej Matki, ale również w znacznej mierze inicjatorem tego dzieła. Jego niekwestionowany autorytet pomógł wszystkim wejść całym sercem w ideę Nawiedzenia i przekonał nawet najbardziej opornych. (...)
Ze świadectw Paulinów, którzy są stróżami Obrazu Nawiedzenia i towarzyszą mu w wędrówce od parafii do parafii, dowiadujemy się, że ewangelizacja przez Jasnogórski Wizerunek staje się wielkim i błogosławionym programem odnowy. Przyjmowanie z czcią tego Wizerunku jest aktem wiary i łączności z całym Kościołem i z tym znakiem czasu, który określamy cudem Jasnogórskiego Nawiedzenia. Godne przyjęcie Maryi jest aktem wiary w tę prawdę Ewangelii, która wiąże dzieło osobistego i społecznego zbawienia z Maryją z Nazaretu, Matką Jezusa Chrystusa i naszą Matką.(...)
O. Izydor Matuszewski OSPPE - Generał Zakonu Paulinów
Z Listu do Ojców i Braci Paulinów
Jasna Góra, 26 sierpnia 2007 r.
Zapowiedzi
9 września 9. Pielgrzymka Skarbowców oraz Pracowników Urzędów Celnych i Finansowych
9 września - Pielgrzymka Kombatantów
9 września - Kongres Instytutów Świeckich
15 września - 10. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy „Radia Maryja”
15 września - 11. Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
15 września - 25. Pielgrzymka Ludzi Morza
15 września - Kongres Stowarzyszenia św. Benedykta, patrona Europy
15-16 września - 23. Pielgrzymka Ludzi Pracy
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00