Reklama

Matka Boża z Mariazell - Wielka Matka Austrii

„Patrzeć na Chrystusa”

Niedziela Ogólnopolska 35/2007, str. 10

Janusz Rosikoń „Madonny Europy”

Matka Boża z Mariazell - Wielka Matka Austrii, Matka Ludów Słowiańskich i Wielka Pani Węgrów została ukoronowana w 1908 r.
Król węgierski Ludwik I Wielki, ojciec św. Jadwigi Królowej, ufundował jako wotum za zwycięstwo nad Turkami Kaplicę Łask w nowym, gotyckim kościele. Umieszczono tam Cudowną Figurę. Świątynia w latach 1644-1704 została przebudowana w stylu barokowym. W XVII wieku Mariazell stało się sanktuarium całej monarchii habsburskiej. W tym roku sanktuarium w Mariazell obchodzi 850-lecie istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Benedykt XVI 7 września rozpocznie piątą w czasie swojego pontyfikatu, a drugą w tym roku - po wizycie w Brazylii - pielgrzymkę zagraniczną. Tym razem odwiedzi Austrię. „Państwo to należy dziś wprawdzie do mniejszych krajów Europy, może jednak wnieść wielki wkład w obronę praw i godności człowieka na naszym kontynencie, jak też w to, by uwzględniano na nim Boga - Stwórcę wszelkiego życia” - tak Benedykt XVI charakteryzował kraj, do którego za kilka dni przybędzie, podczas audiencji dla ambasadora austriackiego, który niedawno w Watykanie złożył listy uwierzytelniające.
Ojciec Święty udaje się do państwa języka niemieckiego, bliskiego religijnie i kulturowo jego rodzinnej Bawarii. Ten alpejski kraj o dominacji wyznania katolickiego ma też swoje problemy religijne. Dotykają go procesy sekularyzacyjne, czego widomym znakiem jest choćby brak powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, na co zwracali uwagę austriaccy biskupi w specjalnym, datowanym na 18 czerwca liście pasterskim, przygotowującym wiernych do papieskiej pielgrzymki. W tym posłaniu wskazali ponadto na sytuację młodzieży, problemy małżeństw i rodzin oraz zagrożoną godność życia. Te obszary życia napełniają troską austriackich hierarchów. List jest więc swoistą prośbą do Benedykta XVI, aby wsparł swoją obecnością i nauczaniem te właśnie obszary pracy ewangelizacyjnej. Można więc powiedzieć, że to, czym żyje dziś austriacki Kościół, nie różni się wiele od trosk i kłopotów wspólnot w innych krajach Starego Kontynentu.
Hasłem papieskiej pielgrzymki są słowa: „Patrzeć na Chrystusa”. We wspomnianym liście pasterskim austriaccy biskupi wyjaśniają: „To właśnie jest warunkiem rozwoju Kościoła i odnowy jego życia. Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy wzrok gdzieś umyka, gdy obiektem kontemplacji staje się ktoś lub coś innego niż Chrystus”. Benedykt XVI jedzie więc z misją korygowania i nauczenia na nowo, jak patrzeć na Jezusa z Nazaretu. Hasło austriackiej pielgrzymki wyjątkowo współgra z tytułem papieskiego bestselleru „Jezus z Nazaretu”, który jest przecież owocem patrzenia na Chrystusa człowieka wierzącego - teologa, kardynała i wreszcie papieża. Bez wątpienia jest kogo podpatrywać.
Pierwszorzędną okazją do wizyty jest 850-lecie najważniejszego austriackiego sanktuarium maryjnego w Mariazell. Najświętsza Maryja Panna jest dla nas niezbędną nauczycielką tego, jak patrzeć na Chrystusa. 850 lat istnienia maryjnego sanktuarium będzie okazją do podziękowania za dar wiary - taki będzie pierwszy wymiar papieskiego nabożeństwa w Mariazell 8 września - ale i zwrócenia się w przyszłość, i zawierzenia narodu Maryi na następne wieki.
Austriacy przygotowali się do wizyty z „niemiecką solidnością”. Wszystko po to, żeby wykorzystać jak najbardziej ten czas łaski, który jest związany z obecnością namiestnika Chrystusa na ziemi. Na spotkaniach z Papieżem mają być reprezentowane wszystkie parafie Kościoła w Austrii. 7 września, w dniu rozpoczęcia wizyty, we wszystkich kościołach zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament, aby „patrzeć na Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: anulowanie kontrasygnaty przez premiera jest całkowicie bezskuteczne

2024-09-11 08:13

prezydent.pl

Więcej ...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu różnych wymiarów życia

2024-09-10 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

- Uleczenie i uzdrowienie to nie jest to samo. Zdrowie polega na harmonii, na połączeniu różnych wymiarów życia człowieka, na wewnętrznym pokoju - powiedział abp Adrian Galbas w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. podczas V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Chorych. W homilii zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy uleczeniem i uzdrowieniem.

Więcej ...

„Jaka droga do pokoju w Ukrainie?" Jutro konferencja w sekretariacie KEP

2024-09-11 11:29
Orędzia Pokoju

KAI

Orędzia Pokoju

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza 12 września na konferencję „Jaka droga do pokoju w Ukrainie?” z udziałem abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski oraz m.in. Pawła Kowala, pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy. Przyczynkiem do debaty jest najnowsza książka zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego „Orędzia Pokoju”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...