W ostatnim dniu swojej pielgrzymki w Austrii, 9 września, Benedykt XVI odwiedzi opactwo Cystersów w Heiligenkreuz k. Wiednia i Wyższą Szkołę Filozoficzno-Teologiczną swego imienia. Klasztor w Heiligenkreuz jest jedyną na świecie placówką Cystersów istniejącą nieprzerwanie od chwili założenia w 1133 r. przez św. Leopolda, na prośbę jego syna - bł. Ottona z Fryzyngi, który wcześniej wstąpił do Cystersów we Francji. Wnuk Leopolda III, książę Leopold V, podarował zakonnikom w 1188 r. relikwie drzewa Krzyża.
Cystersi byli w owym czasie stosunkowo nowym zakonem, założonym w 1098 r. na fali odnowy życia monastycznego w Kościele, dążącej do związania reguły św. Benedykta z ideałami życia pustelniczego. Zakon przeżywał wówczas gwałtowny napływ kandydatów ze wszystkich warstw społecznych. Otto, późniejszy biskup Fryzyngi, wysłał 11 września 1133 r. z francuskiego Morimond do Heiligenkreuz dwunastu mnichów, którzy rozpoczęli życie w rytmie modlitwy i pracy. Słowa „Ora et labora” są po dziś dzień dewizą cystersów.
Heiligenkreuz jest i dziś żywą wspólnotą zakonną. Obecnie żyje tam ok. 70 zakonników, którzy pracują duszpastersko w parafiach archidiecezji wiedeńskiej, a także w diecezji Eisenstadt i w niemieckim Essen. Od 1802 r. prowadzą własną Wyższą Szkołę Filozoficzno-Teologiczną, kształcącą kapłanów.
(KAI)
Pomóż w rozwoju naszego portalu