Reklama

Zgierz

Niedziela łódzka 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 września br. odbyła się podniosła uroczystość związana z 50-leciem obecności Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Zgierzu. Jubileusz świętowano w parafii Chrystusa Króla, na terenie której siostry mieszkają i apostołują. Rozpoczęto modlitwą eucharystyczną, której przewodniczył abp Władysław Ziółek. Był obecny także dziekan dekanatu zgierskiego - ks. kan. Henryk Góra, miejscowy proboszcz - ks. kan. Tadeusz Jędrzejak i wikariusz ks. Andrzej Żuchowski. Przybyły siostry pracujące w tej parafii na przestrzeni 50 lat wraz z przełożoną generalną - m. Teresą Kaźmierską. Na początku Mszy św. przełożona domu zakonnego w Zgierzu - siostra Anatolia przedstawiła krótką historię pracy sióstr w Zgierzu. W homilii Pasterz archidiecezji łódzkiej nawiązał do słów Ojca Świętego wypowiedzianych podczas ostatniej pielgrzymki w Ojczyźnie na krakowskich Błoniach 18 sierpnia br.: "Człowiek nierzadko żyje tak, jakby Boga nie było, a nawet stawia samego siebie na Jego miejscu". Służba Sióstr Wspólnej Pracy z pewnością przypomina o potędze Pana Boga. W procesji z darami jako podziękowanie od miejscowej parafii ks. kan. Jędrzejak ofiarował 50 róż. Świątecznie wyśpiewanym Te Deum zakończono obrzędy liturgiczne.
Założycielem Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi jest sługa Boży bp Wojciech Owczarek. 27 października 1922 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki zatwierdził Zgromadzenie. W 1983 r. Zgromadzenie otrzymało prawa papieskie, potwierdzone przez Kongregację do spraw Zakonów i Instytutów Świeckich. Siostry zgodnie ze swoim charyzmatem niosą pomoc Kościołowi w różnych pracach apostolskich: parafialnej, katechetycznej, wychowawczej, opiekuńczej, oświatowej, biurowej, charytatywnej i rękodzielniczej. Okresem obfitującym w nowe powołania zakonne był czas powojenny. Wówczas powstawały nowe domy zakonne, m.in. w Zgierzu. Staraniem proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - ks. prał. Szczepana Rembowskiego odzyskano pomariawicki kościół wraz z pomieszczeniami przy ul. Słowackiego. Tenże kapłan zwrócił się do przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, aby przyjęła tę placówkę. Na początku 1952 r. siostry przybyły do Zgierza i rozpoczęły pracę przy kościele, któremu nadano tytuł Chrystusa Króla. Był to wówczas kościół filialny parafii Matki Bożej Dobrej Rady. 6 czerwca 1952 r. bp Michał Klepacz zezwolił na otwarcie nowego domu zakonnego w Zgierzu. W 1968 r. kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski zatwierdził parafię Chrystusa Króla w Zgierzu. Proboszczem został ks. Eugeniusz Kirzewski, który rozpoczął remont i przebudowę kościoła. W tych pracach pomagały wydatnie siostry. Mieszkały wówczas przy kościele. W związku z przybyciem do parafii księdza prefekta siostry przeniosły się w 1974 r. do wynajętego mieszkania przy ul. Czerwińskiego, by następnie w 1977 r. zamieszkać we własnym nowo zakupionym domu przy ul. Nowotki, dziś Piłsudskiego 61.
W ciągu półwiecza w Zgierzu pracowało 46 sióstr. Z tej liczby 18 sióstr odeszło już do Pana po nagrodę wieczną. Pierwszą przełożoną zgierskiej placówki była s. Serafina Kowalska (1952-63). Najdłużej przebywała w Zgierzu s. Jadwiga Machnowska (1962-73, 1980-89). Owocem modlitwy i pracy sióstr są powołania 6 sióstr do tego Zgromadzenia ze Zgierza. Obecnie wspólnotę zgierską stanowią 4 siostry: 2 katechetki prowadzące katechezę w Szkole Podstawowej nr 3 na terenie parafii św. Jana Chrzciciela i w 6 przedszkolach na terenie parafii zgierskich, zakrystianka - siostra Grażyna pracująca ofiarnie w kościele Chrystusa Króla oraz czwarta siostra wspierająca Kościół i swoją wspólnotę zakonną modlitwą i cierpieniem.
Z okazji jubileuszu życzymy Siostrom Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, by ich przykład umiłowania Boga całym sercem, umysłem, duszą i całą mocą nadal budował mieszkańców Zgierza i archidiecezji łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej