Reklama

Miłosierdzie przez cały rok

Niedziela łowicka 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 12 października dobiegł końca kolejny 58. Tydzień Miłosierdzia. O słowach, które były jego hasłem "Wiara działa przez miłość", starajmy się jednak pamiętać przez cały rok. W Tygodniu Miłosierdzia uświadamiamy sobie na nowo z całą mocą, że miłosierdzie jest istotą chrześcijańskiej postawy. Miniony tydzień powinien zaowocować odkryciem miłosierdzia w życiu duchowym chrześcijanina. Pomyślmy, czym i w jaki sposób podzieliliśmy się z ludźmi potrzebującymi? Minione miesiące każdemu z nas dawały okazję do gestów dobroci i solidarności z cierpiącymi. Miłosierdzie bowiem to nie gesty, oddawanie tego, co zbywa, co nie jest już mi potrzebne.
Istotę autentycznego miłosierdzia dobrze oddaje jego łacińskie określenie: misericordia. Miseri cordare - to tyle, co obdarzać sercem, dzielić się z biednym sercem. Zatem miłosierdzie nie powinno kończyć się wraz z upływem Tygodnia Miłosierdzia. Ks. Piotr Skarga pisał w słynnych Kazaniach sejmowych: "Kto dobre uczynki czyni, oświeca mu Pan Bóg rozum, a kto okrutny na bliźniego i nie czyni miłosierdzia, zaślepnieje w rozumie swoim". Warto o tym pamiętać, bo niemało mamy na sumieniu. Trzeba więc bić się w piersi.
Tydzień Miłosierdzia był dobrym czasem na utworzenie bądź uaktywnienie i poszerzenie już istniejących charytatywnych zespołów świeckich, tzw. Parafialnych Zespołów Caritas, bo Chrystus powołuje do działania nas wszystkich, każdego według jego możliwości. Jedni mogą dzielić się swoim czasem i siłami fizycznymi, inni posiadanymi środkami materialnymi. W tym względzie szczególnie duszpasterze powinni zrobić sobie rachunek sumienia z minionego tygodnia i zapytać: Czy uczyniłem wszystko na miarę moich możliwości, aby być "narzędziem Bożej, radości, miłości i pokoju", jak modlił się św. Franiszek z Asyżu? Czy postarałem się, aby uaktywnić istniejący Parafialny Zespół Caritas bądź - jeśli takowy jeszcze nie istnieje w parafii - to powołałem go do życia?
W czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii-katechezie wygłoszonej w Ełku powiedział: "Krzyk biednych całego świata podnosi się nieustannie z tej ziemi i dociera do Boga (...) domaga się od nas konkretnej i wielkodusznej odpowiedzi. Domaga się gotowości służenia bliźniemu". Te słowa powinny towarzyszyć nam na co dzień, by uwrażliwiać nasze sumienia na biedę bliźnich. Św. Jakub Apostoł już pierwszych chrześcijan napominał: "Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedźcie do syta a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała, to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie" (Jk 2, 15-17). Należy więc ewangeliczne wezwania wcielać w życie, przekuwać w konkretny czyn chrześcijańskiego miłosierdzia. Starajmy się więc czynić podobnie, bo sądzeni będziemy z uczynków miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat