Reklama

Niedziela Lubelska

Godziny dla rodziny. Domowy Kościół na wakacjach

Krzysztof Piasecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, to propozycja dla sakramentalnych małżeństw.

Wspólnota łączy w sobie charyzmaty ruchu założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Ideałem jest droga ku świętości w jedności ze współmałżonkiem. Duchowość małżeńska jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami (darami). Są to codzienna modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna oraz lektura Pisma Świętego, dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia, a także comiesięczne spotkania formacyjne w kręgach małżeńskich i uczestnictwo w rekolekcjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wakacyjna oaza

Wśród różnych spotkań rekolekcyjnych, Domowy Kościół proponuje małżeństwom i rodzinom udział w wakacyjnych oazach. 15-dniowe rekolekcje są czasem modlitwy i odpoczynku. Z takiej formy pogłębiania relacji z Bogiem i z bliźnim rokrocznie korzystają setki małżeństw. 15 z nich w drugiej połowie lipca uczestniczyło w Oazie Nowego Życia II stopnia dla rodzin w Leśnej Podlaskiej. Pod opieką Agnieszki i Krzysztofa Piaseckich oraz moderatora ks. Zdzisława Szostaka uczestnicy zgłębiali tajniki historii zbawienia, poznawali uroki Podlasia, a nade wszystko wzrastali w wierze i miłości. Anna i Marcin Sokal, małżeństwo z trójką dzieci, należy do kręgu Domowego Kościoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastkowie. Jednego z ponad 230 kręgów działających na terenie archidiecezji lubelskiej. Rodzina kolejne wakacje spędziła na oazie, tym razem służąc w diakonii muzycznej.

Rodzinna wspólnota

- Jako młodzi ludzie formowaliśmy się w różnych wspólnotach w Kościele, więc gdy się pobraliśmy, zaczęliśmy szukać wspólnoty odpowiedniej dla małżeństwa i rodziny. Tak trafiliśmy do Domowego Kościoła i tu przed laty znaleźliśmy swoje miejsce. To bardzo prorodzinny ruch - mówi Anna Sokal. Jak wyjaśnia, z jednej strony są zobowiązania, których realizacja pomaga małżonkom w codziennej wędrówce drogą świętości, z drugiej jest troska o dzieci, w tym o ich katolickie wychowanie. Wielką wartością jest wspólny udział w rekolekcjach, gdzie dorośli i dzieci realizują odrębne programy formacyjne, ale też zostaje czas na zwykły, wakacyjny wypoczynek. Rodziny często wybierają rekolekcje w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, by pokazać dzieciom piękno Polski i aktywnie spędzić „godziny dla rodziny”. Wartością dodaną są przyjaźnie zawierane na długie lata pomiędzy dorosłymi i dziećmi z różnych stron. Podczas turnusu w Leśnej Podlaskiej, organizowanego przez Domowy Kościół archidiecezji lubelskiej, obecne były rodziny z okolic Lublina, ale też Gdańska, Warszawy, a nawet Wiednia.

Reklama

Świat wartości

Intensywne, ponad dwutygodniowe rekolekcje, pozwalają małżonkom nabrać sił na niełatwą codzienność. - Wszystko, co ma wartość, kosztuje. Tak samo bycie w Domowym Kościele. Wspólnota wyznacza kierunek i daje oparcie w życiu; pokazuje, że rodzina oparta na Bogu jest ważniejsza od pościgu za pieniędzmi i karierą. Domowy Kościół daje naszej rodzinie bezpieczne środowisko wzrostu. Nie tylko przez udział w rekolekcjach, ale przede wszystkim przez codzienne życie zobowiązaniami, nasze dzieci mają możliwość życia wiarą i wartościami, których współczesny świat nie ceni - mówi Marcin Sokal. Zwraca uwagę, że nie chodzi o wykluczenie się ze wszystkiego, co „światowe”, jak kariera czy biznes, ale przeciwnie, o wprowadzanie do zwykłego życia ewangelicznych wartości. - Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego i Eucharystia, rzutują na nasze relacje małżeńskie i rodzinne, ale też zawodowe. Dzięki temu, że jesteśmy blisko Jezusa, możemy wybierać dobro - podkreślają małżonkowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-06 21:17

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...