Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolskie dożynki

Pielgrzymka w 25-lecie Duszpasterstwa Rolników

Hasłem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników były słowa: „Z Maryją w rolniczym trudzie i powołaniu”. Tegoroczne uroczystości dziękczynienia Bogu za plony rozpoczęły się Mszą św. 1 września. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Janiak z Wrocławia. Pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, oraz w nocnym czuwaniu.
Centralnym punktem była odprawiona w niedzielę Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. W uroczystości wzięło udział ok. 80 tys. rolników. Przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i ministrem rolnictwa Wojciechem Mojzesowiczem, oraz władz samorządowych. Przed rozpoczęciem Eucharystii słowa podziękowania do wszystkich rolników skierował prezydent Kaczyński: - Chciałbym w imieniu Rzeczypospolitej, którą reprezentuję, w imieniu całego narodu, wszystkim tutaj zgromadzonym, ale także tym, których tu nie ma, wszystkim polskim rolnikom, najserdeczniej za waszą pracę podziękować. Szczęść Boże! Głos zabrał także min. Mojzesowicz. Uczestników jasnogórskich Dożynek powitał przeor klasztoru o. Bogdan Waliczek. W homilii bp Jan Styrna powiedział: - W życiu wsi ważne jest tworzenie życzliwej i solidarnej wspólnoty mieszkańców. Potrzeba współdziałania w dziedzinie produkcji, przetwórstwa, aby osiągać możliwie wysokie dochody, aby z rolnikami się liczono. Potrzeba jednoczenia sił w sferze politycznej i związkowej, aby wywierać wpływ na życie kraju i udział ludności wsi w tych dobrach, które innym są dostępne. Ale potrzeba też serdeczności, wzajemnej pomocy, zwłaszcza słabszym, potrzeba mowy serca, która łączy ludzi i rozpromienia przestrzeń życia. Abp Nycz powiedział natomiast: - Rolnicy przychodzili tu zawsze. Przez całe lata było to jednak przychodzenie bez tych, którzy za rolnictwo odpowiadają. Dzisiaj, Bogu dzięki, przychodzicie razem do tej Kany narodowej, zarówno wy, rolnicy, jak i wszyscy, którzy pracują na rzecz rolnictwa, i wszyscy, którzy wam pomagają, bo są do tego ustanowieni. Obecność Pana Prezydenta jako pielgrzyma jest nie tylko symbolem i znakiem tego, co się zmieniło w minionych latach - że jesteśmy tu razem - ale jest także gwarantem, że w dalszych poszukiwaniach poprawy sytuacji na polskiej wsi są z nami ci, którzy razem z nami przychodzą słuchać, co mówi Chrystus, jak kształtuje sumienie rolników i odpowiedzialnych za rolnictwo, aby potrafili razem przy jednym stole współdecydować, troszczyć się i dziękować za to, co już się stało.
Na zakończenie Mszy św. abp Nycz poświęcił wieńce dożynkowe i przyniesione owoce ziemi i ludzkiej pracy. Słowa podziękowania wszystkim uczestnikom złożył bp Styrna.
Tegorocznymi starostami Dożynek byli Elżbieta i Wiesław Turscy z Jeziory k. Łukowa w diecezji siedleckiej. Uroczystości transmitowała Telewizja Polska w Programie 1 oraz Telewizja Polonia. Tegoroczna Pielgrzymka Rolników przypadła w roku 25-lecia powstania Duszpasterstwa Rolników.

Reklama

W Muzeum Wojska Polskiego

Wyróżnienie dla o. Rakoczego

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 14 sierpnia o. dr hab. Eustachy Rakoczy, paulin, został odznaczony Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, przyznawaną przez Ministra Obrony Narodowej. Odznaczenie otrzymał w uznaniu wybitnych zasług w procesie kultywowania tradycji niepodległościowych i popularyzowania tradycji piłsudczykowskiej. Uhonorowani zostali również: prezydent RP Lech Kaczyński; gen. bryg. w st. sp. Stanisław Nałęcz-Komornicki, kanclerz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari; o. gen. bryg. WP Adam Studziński, dominikanin, kapelan spod Monte Cassino; Mieczysław Stachiewicz, dyrektor Instytutu Piłsudskiego w Londynie, oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Minister Obrony Narodowej ustanowił Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego decyzją z dnia 26 września 2006 r.

Oratorium dla Leśniowa

Trwają przygotowania do prapremiery oratorium „Siedem pieśni Maryi”, która odbędzie się 26 września o godz. 19.00 w Kieleckim Centrum Kultury. Inspiracją do napisania tego oratorium było dla Zbigniewa Książka - autora tekstu - osobiste przeżycie związane z uratowaniem 18-letniego Marka - syna przyjaciela. Jego życie zawierzono w modlitwie Matce Bożej Leśniowskiej, Patronce Rodzin.
Zbigniew Książek jest znany przede wszystkim jako twórca tekstów oratoriów: „Świętokrzyska Golgota”, „Tu es Petrus” oraz „Psałterz wrześniowy” - z muzyką Piotra Rubika. Natomiast muzykę do oratorium dla Leśniowa „Siedem pieśni Maryi” skomponował Bartłomiej Gliniak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, autor muzyki do filmów, m.in. „Komornik”, „Mój Nikifor”, „Solidarność”. Jak mówią twórcy, ich współpraca zaowocowała niezwykłym dziełem, łączącym współczesną poezję, pieśń i piosenkę z muzyką rozrywkową, poważną, elementami ludowymi i poszukiwaniami w przestrzeniach elektronicznych.
W prapremierowym koncercie wystąpią soliści: Joanna Słowińska, Małgorzata Markiewicz, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Igor Michalski jako narrator. Śpiewać będą przygotowane przez Ewę Robak przy współpracy Moniki Kozak: Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej dyrygował będzie Michał Dworzyński.
Wystawienie oratorium nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wsparcia Urzędu Miasta w Kielcach i prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

(A.W.)

Zapowiedzi

28 września - Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

28 września - Pielgrzymka Osób po Transplantacji Serca

28-29 września - Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

29 września - Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej

29 września - Maturzyści Diecezji Rzeszowskiej

29 września - Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii

30 września - 6. Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady