Reklama

Peregrynacja wielką szansą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Od trzech miesięcy w diecezji kieleckiej trwa peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i jest to obecnie najważniejsze wydarzenie w Kościele kieleckim. Dlaczego Ksiądz Biskup zaprosił do nas Matkę Bożą?

Bp Kazimierz Ryczan: - Można wyrazić zdziwienie, że takie pytanie pada. Zaproszenie Matki Bożej do Chrystusowej owczarni jest obowiązkiem duszpasterza. Rodzina z Kany Galilejskiej zaprosiła Maryję. Wiemy, jak błogosławione było to Nawiedzenie. Pouczeni przez młodych małżonków, otwieramy serca na nawiedzenie Maryi. Przecież w Wiślicy jest najstarsza polska chrzcielnica i figura uśmiechniętej Matki Bożej Łokietkowej, przed którą modlili się Piastowie.
Cokolwiek byśmy sądzili i mówili, syntezą naszej religijności i pobożności jest kult Matki Bożej, zakorzeniony w słowie Bożym i w sakramentach. Samo nawiedzenie stanowi zaledwie moment i zawsze będzie efektem i obrazem przygotowania, jakie przeprowadzono w parafiach: przeżytych rekolekcji, misji, praktykowanych umartwień, modlitwy. Nawiedzenie to siew pod przyszły plon, a nie pod jedno spektakularne wydarzenie, jakim jest obecność Matki Bożej we wspólnocie parafialnej.

- Przed peregrynacją można było usłyszeć obawy, że nie takiej formy religijności potrzebują dzisiejsi Polacy, że to już przeżytek...

- Tego nie obawiałem się zupełnie. Nawiedzenie to nie jest kwestia płytkiej pobożności - to okazja i wielka szansa skorzystania z możliwości przemiany religijnej, doświadczenia wielu łask i nawróceń. Warto zwrócić się ku teologii ikony. W ikonie uobecnia się tajemnica i cała rzeczywistość Maryi. Nie bez powodu biskupi nie zgodzili się, aby peregrynujący obraz wymienić na nowy, niezniszczony, w miejsce tego sprzed 50 lat. Pięćdziesięcioletnia ikona - omodlona - nosi w sobie historię religijności miast i wiosek.
Jeśli dzisiaj ktoś nie odczyta właściwie dla siebie czasu peregrynacji, może odczytać kiedyś, tak jak nie rozumiał jako dziecko mocy różańca, który otrzymał od rodziców, od księdza.
Nigdy nie obawiałem się, że zabraknie ludzi witających i przyjmujących Maryję, zresztą doświadczenie ościennych diecezji potwierdziło bardzo liczną frekwencję wiernych w czasie nawiedzenia.
Owoce wiary są już widoczne w słowach, czynach, w składanych zobowiązaniach. Ufamy i wierzymy, że dar peregrynacji nie zakończy się wraz z tym wielkim „alertem” czy „apelem” w parafiach, ale zaprocentuje na całe lata.

- Czym osobiście dla Księdza Biskupa są spotkania z Maryją i ludźmi doświadczającymi Jej obecności w częstochowskiej Ikonie?

- Uświadamiam sobie, że spotykam ludzi trwających na prawdziwej, autentycznej modlitwie i medytacji, ludzi, do których zostałem posłany jako pasterz. Peregrynacja jest karmieniem się wiarą wspólnoty religijnej, pełnej symboli i znaków zewnętrznych. Doświadczenie peregrynacji jest dla mnie znakiem wciąż żywej obecności Boga w naszym życiu społecznym. To nic, że grzech był i będzie, że jesteśmy świadomi naszej nędzy i biedy. Ważne, że matki i ojców stać na akt zawierzenia i nawrócenia, co wciąż dokonuje się podczas peregrynacji, i że jest to także ich świadectwo dawane własnym dzieciom, i nie tylko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...