Reklama

Nie zwariować

Katarzyna Nita

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Jezus chce wam pomóc. Chce być dla was podporą i umacniać w młodzieńczej walce o zdobywanie takich cnót, jak: wiara, miłość, uczciwość, szlachetność, czystość i wielkoduszność. (…) Chrystus rozumie najtajniejsze pragnienia waszego serca. On czeka na waszą miłość i na wasze świadectwo
Jan Paweł II

Szkoła. Dla tych, którzy mają już za sobą etap edukacji - wspomnienie. Miłe, często wzruszające, bo przywołujące chwile najpiękniejszego etapu życia. Powoli zacierają się sylwetki groźnych nauczycieli, coraz rzadziej budzi ze snu donośny głos: „Kowalska, tobie to już nic nie pomoże...”. Im dalej od tego czasu, tym mniej w pamięci złych i przykrych wspomnień. Bo czy kiedyś potem udało się żyć tak beztrosko, mieć tyle planów na przyszłość, gotowych recept na szczęście, taką wiarę we własne możliwości i nadzieję, że cokolwiek się stanie - będzie dobrze? Bez powodu. Bo musi być.
Dla uczących się obecnie natomiast szkoła to - codzienność. Obowiązek. Konieczność. Wyścig z czasem, z sobą. Szansa na przyszłość... Codzienne wczesne wstawanie, za mało snu i czasu na „własne życie”, za dużo nauki, ciągłych wymagań i nieustannego niezadowolenia z wyników. Bo zawsze można lepiej, można więcej, wystarczy chcieć... Dobrze mieć przyjaciół, aby było się na kim oprzeć, aby dało się znieść nawet najtrudniejsze chwile.
Uczeń współczesnej szkoły boryka się z wieloma problemami. Jak najlepiej radzić sobie z nauką? Jak nie podpaść nauczycielom i rodzicom, zachowując jednocześnie tożsamość? Jak być „cool”, nie tracąc szansy na własny rozwój intelektualny, na dostanie się na „dobre” studia? Jak zapracować na świetlaną przyszłość, lepszą niż życie rodziców? Jak wreszcie nie stracić wiary w człowieka - żyjąc w „takim kraju”, mając „takich nauczycieli”? Gdzie szukać osobowych wzorców do naśladowania, skoro ci, którzy mieli być ponad, często są poniżej?
Uczniowie w szkole na pytanie o receptę na łagodne przejście przez trudne etapy edukacji odpowiadają zaskakująco: „Nic sobie z tego nie robić”, „nie przejmować się, przytakiwać, a myśleć swoje”, „walczyć o oceny, bo to przepustka do gimnazjum, liceum, wreszcie na odpowiednie studia”, „znaleźć jakąś odskocznię, żeby nie zwariować”. Skarżą się na brak szacunku ze strony nauczycieli, na ich niepoważne traktowanie. „Sprawiedliwość? - Nie ma czegoś takiego w szkole!”. Chodzi o to, by możliwie bezboleśnie przejść przez czas szkoły. Nie potknąć się gdzieś po drodze i nie zaprzepaścić pokładanych w nas nadziei otoczenia. Zapracować na dobrą przyszłość - dobra edukacja zapewni dobrą pracę, a co za tym idzie - życie na odpowiednim poziomie. Rzecz jasna - materialnym. Niestety, to dominująca postawa młodzieży. Na szczęście - nie jedyna. Są i uczniowie, którzy pielęgnują wiarę w ideały, kierują się wartościami i pokornie, choć z głową podniesioną, zdobywają kolejne szczyty...
Co robią uczniowie współczesnych szkół, by nie utonąć, by wyjść obronną ręką z sytuacji, które stawia przed nimi szkolna rzeczywistość? Wbrew wszystkiemu, co można by powiedzieć na temat tzw. dzisiejszej młodzieży - kierują się zasadami! Wiedzą, co mogą, czego nie, i jakich granic nie powinni przekraczać. Powyżej podajemy niektóre „przykazania”, wymienione przez uczniów szkoły średniej.

Szkolne „przykazania” opracowano na podstawie wypowiedzi uczniów z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Częstochowie, ul. Krakowska 80f
Tyle nasi uczniowie, a jakie są Twoje propozycje szkolnych przykazań? Czym kierują się Twoi koledzy w zmaganiach z codziennymi obowiązkami? Czekamy na odpowiedzi.
Nasz adres: pokolenie@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli