Reklama

Czym PiS bez narodowej prawicy?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A zatem - wybory, i to już w październiku. W zasadzie staniemy przed podobnym wyborem co dwa lata temu: trudna, ale dająca efekty naprawa państwa, jej ciąg dalszy, z PiS-em na czele - czy „nie wiadomo co” (bo zamiast programu same zgrane frazesy...) z PO. Wydaje się pewne, że PiS i PO stworzą najsilniejsze reprezentacje w przyszłym parlamencie: czy tym razem możliwa więc będzie ich wspólna koalicja rządząca?
Gdyby PiS osiągnął lepszy rezultat wyborczy niż PO, taka koalicja byłaby wiarygodniejsza, niż gdyby stało się odwrotnie. Wbrew pozorom - byłaby jednak bardzo krucha. Naprawa państwa stanęłaby pod wielkim znakiem zapytania, bo w takiej koalicji PiS znalazłby się pod stałą groźbą, wręcz politycznym szantażem ze strony Platformy, iż zerwie ona tę koalicję i zawiąże inną - z LiD-em. Wprawdzie LiD zżerany jest wewnętrznymi kłótniami i swarami, ale ma swój stały, betonowy elektorat - b. aparatczyków PRL-u i funkcjonariuszy jej służb - co zapewne da LiD-owi skromną reprezentację w parlamencie, zwłaszcza że Trybunał Konstytucyjny zablokował proces lustracyjny.
Jest więc nader prawdopodobne, że w przyszłym parlamencie PiS będzie miał obok siebie - i przeciw sobie - PO i LiD. W tej sytuacji - sądzę - staje się sprawą szczególnie ważną, by w przyszłym Sejmie znalazła się także solidna reprezentacja polskiej narodowej prawicy, lokującej się na prawo od PiS-u i wyraźniej niż PiS wyrażającej swe przywiązanie do religii katolickiej, do suwerenności państwa polskiego, wyrażającej swój sprzeciw wobec aborcji; reprezentacja tej prawicy, która śmielej niż dotąd PiS artykułowałaby polskie interesy narodowe. Stanowiłaby też niezbędny bodziec polityczno-ustawodawczy dla PiS-u - a zarazem będąc lepszym sojusznikiem PiS-u niż PO - dawałaby mu pożądaną alternatywę stworzenia czytelnej, wyrazistej koalicji rządzącej na wypadek, gdyby PO i LiD chciały rządzić razem... Dlatego za bardzo pozytywny fakt uznaję zawiązanie się Ligi Prawicy Rzeczypospolitej, utworzonej przez LPR, UPR i PR Marka Jurka. Przedwyborcza taktyka i przedwyborcze rozgorączkowanie nie powinny nam przesłaniać pożądanego z punktu widzenia polskiej racji stanu składu przyszłego parlamentu. Tym bardziej że to właśnie ten parlament, który wybierzemy w październiku, podejmie najważniejszą decyzję w historii Polski po 1989 r. - czy zrzec się suwerenności, przyjmując tzw. eurokonstytucję, czy zachować suwerenność? I czy tę decyzję - która ma zostać podjęta przed 2009 r. - powierzyć narodowi - w ogólnonarodowym referendum, czy też wystarczy większość parlamentarna? Dlatego, bez względu na kontrowersje między PiS-em a LPR-em, jest istotne, by w nowym parlamencie polska prawica narodowa miała swą solidną reprezentację. Ten proces jednoczenia się polskiej prawicy, przywiązanej do tradycji, odważnie dającej temu wyraz i przez wiele minionych lat marginalizowanej, poddawanej medialnej kampanii negatywnej... - kto wie, czy nie jest wartością samą w sobie, trwalszą, niezależną od nadchodzących wyborów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...