23 września w Sali Biskupów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/03. Na uroczystości obecni byli: biskup płocki Stanisław Wielgus, przedstawiciele wyższych uczelni Mazowsza, reprezentanci władz państwowych, samorządowych, instytucji Płocka, księża profesorowie, siostry zakonne, klerycy. Na całość spotkania złożyło się kilka elementów.
Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu państwowego, a następnie głos zabrał rektor WSD w Płocku - ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, który po przywitaniu przybyłych gości wygłosił przemówienie inauguracyjne (opublikujemy je w całości w jednym z najbliższych numerów). Ksiądz Rektor mówił m.in. o potrzebie kształtowania ludzkich sumień, a także o roli, jaką winno odgrywać seminarium w kształtowaniu postaw alumnów - przyszłych kapłanów. "Jest czymś zastanawiającym, jak dużo głosów płynie dzisiaj z Zachodu, głosów poszukujących racji dla moralności poświęcenia, podstaw dla ładu demokratycznego, argumentów przeciwko manipulacji genetycznej czy choćby źródeł prawdziwej energii duchowej. Seminarium jest miejscem, gdzie takie głosy nie tylko trzeba słyszeć, ale i znajdować w sobie miejsce do dialogu z nimi" - mówił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Swoje wystąpienie Ksiądz Rektor zakończył słowami wdzięczności wobec Boga oraz tych, którzy pomagają młodym ludziom w odkryciu i rozwijaniu powołania. Swoje podziękowanie skierował również do tych osób, które kształtując ludzkie sumienia w oparciu o właściwe wartości, przyczyniają się do budowania lepszej przyszłości.
Następnym punktem uroczystości był moment immatrykulacji studentów I roku. Indeksy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z rąk ks. prof. dr. hab. Jana Decyka - prodziekana Wydziału Teologicznego tej uczelni, otrzymało 10 alumnów. Obecnie w WSD w Płocku studiuje 95 kleryków, którzy na równi z innymi studentami UKSW w Warszawie uzyskali w tym roku możliwość otrzymywania stypendiów naukowych i socjalnych. Rok 2002/03 to już 408. rok akademicki w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Po immatrykulacji odbył się wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski. Ksiądz Profesor mówił o Miejscu prawa kanonicznego w kulturze prawnej. Ks. prof. Góralski przedstawił historię prawa kanonicznego, jego cele, a także rolę, jaką odegrało ono w budowaniu porządku prawnego i kulturalnego Europy.
Na zakończenie uroczystości swoje słowo wygłosił bp Stanisław Wielgus. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że we współczesnym, wymagającym świecie bardzo ważny jest sprawny, wykształcony umysł. Jak stwierdził Ksiądz Biskup, sam intelekt nie wystarczy. Nie można bowiem zrozumieć rzeczywistości czy też innego człowieka bez Boga. W świecie, w którym głosi się poglądy podważające istnienie jakichkolwiek obiektywnych wartości ważne jest dobrze ukształtowane sumienie, wola i oparcie w Bogu. Ksiądz Biskup zwrócił się również do kleryków, którzy "mają wyżej zawieszoną poprzeczkę niż przeciętny student, ponieważ to oni mają prowadzić ludzi do Boga, oni mają świecić świętością". Pasterz życzył alumnom, by prócz umysłu koniecznie kształcili wolę. "Trzeba pracować nad sobą, nic się nie osiąga znienacka" - mówił Ksiądz Biskup.
Po odśpiewaniu Gaudeamus igitur wszyscy zebrani udali się do kaplicy seminaryjnej na Mszę św., której przewodniczył ks. prof. Jan Decyk. Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Zalewski - ojciec duchowny płockiego Seminarium. Ks. S. Zalewski przywołał zagrożenia, jakie niesie ze sobą cywilizacja XXI w. Wynikają one ze złych wyborów dokonywanych przez owładniętego pychą człowieka. Cywilizacja śmierci zbierała swoje żniwo w rozwiniętym cywilizacyjnie wieku XX. Przeciwwagą dla cywilizacji śmierci jest cywilizacja miłości i jej orędownicy - świadkowie wiary, męczennicy za wiarę. Ci, którzy uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nim.
Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem w refektarzu seminaryjnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu