Reklama

Oratorium dla Leśniowa

Premiera „Siedmiu Pieśni Maryi”

K.D.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długimi owacjami na stojąco widownia Kieleckiego Centrum Kultury nagrodziła nowe oratorium zatytułowane „Siedem Pieśni Maryi”, którego światowa premiera odbyła się 26 września br. w Kielcach. Libretto, podobnie jak do poprzednich trzech oratoriów znanych jako „Tryptyk świętokrzyski”, napisał Zbigniew Książek, muzykę tym razem skomponował Bartłomiej Gliniak.
Na premierze byli obecni: prezydent Kielc Wojciech Lubawski, na którego zamówienie dzieło powstało, wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś, kieleccy biskupi, księża oraz ojcowie paulini z sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. List z podziękowaniami dla twórców i wykonawców skierowała zaproszona na premierę żona Prezydenta RP pani Maria Kaczyńska.
Widownia ze skupieniem i wzruszeniem słuchała poetyckich opowieści o życiu Matki Bożej, wykonywanych przez solistów, orkiestry i chóry. Ewangeliści na kartach Pisma Świętego zamieszczają jedynie krótkie wzmianki o życiu Maryi. Właśnie one stały się kanwą oratorium. Zbigniew Książek pokazał Maryję jako Matkę wszystkich ludzi, bliską każdemu, kto prosi o Jej wstawiennictwo, znającą ludzkie losy, rozumiejącą i współczującą. W tych pieśniach Maryja jest bliska każdemu człowiekowi. Jej uczucia miłości, bólu, smutku, troski są znajome i bliskie. Pieśni nazwano tytułami, jakimi zwracają się ludzie od stuleci do Matki Bożej - Matka Boża Zielna, Siewna, Śnieżna. Oratorium składa się z czternastu pieśni.
- W każdą z tych „Siedmiu Pieśni...” Maryja włożyła cząstkę naszego życia. - mówił podczas premiery przeor sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej - o. Zbigniew Ptak, paulin.
O muzyce do „Siedmiu Pieśni Maryi” pisano już wiele. Kompozytor postawił na muzykę ciekawą i barwną, czasem egzotyczną, eksperymentując z instrumentami mało popularnymi, nieznanymi. Irański flet interesująco komponował się z klimatem opowieści z Nazaretu, swojsko zabrzmiały skrzypce kapeli „Trebunie Tutki”. Usłyszeliśmy także trąbity, liry korbowe i instrumenty elektroniczne, na których grał Bartłomiej Gliniak, w sumie ponad 150 różnych instrumentów.
Wśród solistów wystąpili: Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski i Przemysław Branny. Towarzyszyły im Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej, Chór Kameralny Fermata pod dyrekcją Ewy Robak oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Rolę dyrygenta powierzono Michałowi Dworzyńskiemu. Narratorem był Igor Michalski.
Zbigniew Książek podkreślał niejednokrotnie, iż czwarte oratorium jest jego osobistym wotum dla Maryi Patronki Rodzin z Leśniowa. Za Jej wstawiennictwem, jak wyznał, został cudownie ocalony chory na sepsę syn przyjaciela artysty. Lekarze powiedzieli, że jedynym ratunkiem dla chłopca może być modlitwa. Po Mszy św. odprawionej w sanktuarium w Leśniowie chłopiec w ciągu dwóch tygodni opuścił szpital.
Po zakończeniu premierowego wykonania utworu Zbigniew Książek powiedział, że dziękuje Matce Bożej, która uratowała chłopca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?