Reklama

Niedziela w Warszawie

Z powagą i dumą w sercu

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na pl. Piłsudskiego z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego.

W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczył prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz państwowych, żołnierze i kombatanci.

– Patrzymy z dumą na polską historię, patrzymy z dumą na to wielkie zwycięstwo – podkreślił prezydent, nawiązując do stoczonej 102 lata temu Bitwy Warszawskiej, która przeszła do historii pod nazwą „Cud nad Wisłą”.

Prezydent zaznaczył, że przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę i była to właśnie wojna sprzed 102 lat. – Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w czasie całej swojej historii. Na szczęście nie za długiej – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że minęły 102 lata od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata. Dodał, że niedoceniana przez sowieckich komunistów – przez Rosjan – polska armia okazała się barierą nie do pokonania.

– Wiemy doskonale z kart historii i dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa – można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu. Tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że umieją stanąć do walki, zmobilizować się i przełamując wszelkie bariery – strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu – swoim męstwem i determinacją odwrócić losy – przekonywał Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych zwracał uwagę na konieczność zapewnienia polskiej armii jak najnowocześniejszego uzbrojenia.

– Naszą odpowiedzialnością dzisiaj jest nie szczędząc sił i środków zapewnić jak najlepsze i jak najnowocześniejsze wyposażenie polskiej armii. Tak byśmy byli w stanie nie tylko obronić się sami, ale byśmy nie musieli się bronić – powiedział prezydent.

Reklama

Odnosząc się do dzisiejszego Święta Wojska Polskiego, Andrzej Duda podkreślił, że jest to wielkie święto polskiego żołnierza.

– W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla Ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia – zaznaczył prezydent i dodał, że ogromne wydatki na wyposażenie armii służą temu, aby nikt nas nie zaatakował, by Polska miała potencjał, którego będą się obawiali wszyscy potencjalni agresorzy.

Podczas uroczystości na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent wręczył nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza Andrzej Duda złożył wieniec od Narodu.

Wieńce złożono również przed pomnikami: ofiar katastrofy smoleńskiej, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka Piłsudskiego, a także przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Świętowanie rozpoczęło się przed południem od Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego.

2022-08-15 16:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kudowa - Zdrój. Wielkie wołanie grzeszników

2022-09-28 19:30
Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

archiwum prywatne

Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

W kilku miejscowościach diecezji świdnickiej wierni wraz z duszpasterzami włączyli się w ogólnoświatową akcję modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast.

Więcej ...

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

Więcej ...

Papież wzywa do bycia misjonarzami niosącymi pokój „od drzwi do drzwi"

2022-09-30 13:52

PAP

„Bóg obdarowuje nas pokojem i jesteśmy wezwani, by przekazywać go dalej, splatając ze sobą prawdę, sprawiedliwość i miłosierdzie” – napisał papież do uczestników trwającego w Mediolanie Festiwalu Misyjnego. Franciszek podkreślił, że jest to szczególnie ważne teraz „w obliczu współczesnych wyzwań i tragedii wojny”. Wezwał do bycia misjonarzami niosącymi pokój „od drzwi do drzwi”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?