Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święto Wojska Polskiego

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta defilada, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz piknik wojskowy wypełniły obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze łódzkiej pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. Następnie na Placu św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości które rozpoczęła uroczysta zmiana warty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. - Święto Wojska Polskiego to uroczystość na cześć obrońców ojczyzny. Wszystkich tych, którzy życie, czynem oraz bohaterstwem na przestrzeni polskiej historii, zasłużyli na wieczne wspomnienie i hołd. Każde święto państwowe w swej istocie manifestuje istnienie wspólnoty politycznej. Ukazuje, że my, zamieszkujący określone terytorium, nie jesteśmy przypadkowa grupą ludzi, ale stanowimy naród. Łączą nas język, kultura, historia i tradycja. W takim dniu jak dzisiaj widzimy i budujemy realny, symboliczny, moralny i polityczny znak obecności tutaj, łączności ze sobą nawzajem i z pokoleniami naszych przodków, którzy w różnych wiekach, pod różnymi wodzami, w szeregach wojska polskiego, walczyli o wartości, które czynią nas dzisiaj Polakami! – podkreślił wojewoda łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie wojewoda odniósł się do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i hołdu dla naszych przodków, którzy obronili latem 1920 roku niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej. - Nasza pamięć w sposób szczególny dziś ogniskuje się na rocznicy Bitwy Warszawskiej - wielkiego starcia wojsk polskich i armii bolszewickiej na przedpolu naszej stolicy. Była to jedna z najważniejszych bitew w historii zachodniej cywilizacji, która przesądziła o losach naszego kontynentu. Była to batalia dobra ze złem; cywilizacji z barbarzyństwem komunizmu; kultury w której centrum był człowiek z systemem zinstytucjonalizowanego mordu. Geniusz naszych dowódców wojskowych na czele z marszałkiem Piłsudskim wraz z ogromnym poruszeniem polskiego społeczeństwa sprawił, iż wojna zakończyła się szczęśliwie dla Rzeczypospolitej (…) Przeszło tysiąc lat naszej historii pokazuje, iż już setki razy różni władcy i różne narody próbowały pozbawić nas wolności, państwa, kultury czy wiary. Budowali w swoich stolicach łuki tryumfalne i pomniki zwycięstwa, tworzyli pełne pychy i herezji ideologiczne koncepcje, grozili nam i się srożyli, ale nigdy z nami nie wygrali, czego dowodem jest wielka wiktoria w 1920 roku, jak i nasza patriotyczna obecność tutaj, dzisiaj. Bohaterstwo polskich żołnierzy z 1920 roku nadal żyje w naszej pamięci a wartości takie jak honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne. Cześć i chwała Bohaterom! – zakończył przemówienie Tobiasz Bocheński.

Odmówiony został apel pamięci Oręża Polskiego, oddano także salwę honorową, zaś orkiestra reprezentacyjna MPK Łódź odegrała pieśni patriotyczne. Następnie przedstawiciele władz rządowych – Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji państwowych i pozarządowych złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów honorowych służb mundurowych: wojska, policji i straży pożarnej. Na Placu św. Jana Pawła II trwał piknik wojskowy, na którym prezentowali się żołnierze różnych formacji wojskowych, przedstawiciele policji, straży granicznej oraz grup rekonstrukcyjnych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-15 15:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: I Zgierski Festiwal Organowy

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim