Reklama

Żywy pomnik JPII rośnie

Ryszard Rzepecki

„Jan Paweł II - obrońca godności człowieka” - pod takim hasłem obchodzony będzie VII Dzień Papieski. Jak zwykle odbędzie się w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku - 14 października.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia we wszystkich polskich diecezjach odprawione zostaną Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, odbędą się liczne konferencje naukowe poświęcone papieskiemu nauczaniu oraz koncerty i pokazy. Jednak przewodnią ideą, która od początku przyświeca obchodom Dnia Papieskiego, jest stawianie Ojcu Świętemu żywego pomnika, czyli ogólnopolska kwesta na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. - Bardzo dobrze, że Dzień Papieski udało się Episkopatowi zatwierdzić jeszcze za życia Jana Pawła II, bowiem w Polsce zazwyczaj wszyscy sobie przypominają o wielkich osobach dopiero po ich śmierci - podkreśla ks. Jan Drob, członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - Wiemy, że Papież bardzo się cieszył z tego żywego pomnika, jaki mu stawiamy - dodaje.

Obrońca godności człowieka

Co roku Konferencja Episkopatu Polski wybiera i zatwierdza hasło kolejnego Dnia Papieskiego. Każdorazowo odnosi się ono do jakiegoś fragmentu papieskiego nauczania. W tym roku biskupi zdecydowali, że VII Dzień Papieski będzie wskazaniem obrony godności człowieka. - To jest jeden z ważniejszych elementów papieskiej nauki. Od samego początku Jan Paweł II mówił nam, że drogą Kościoła jest człowiek - podkreśla ks. Jan Drob.
Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat wskazywał nam, że każdy człowiek jest dzieckiem Bożym. Dlatego też zawsze powinniśmy stawać w jego obronie. Bo człowiek bez względu na narodowość, wyznanie czy religię ma swoją godność.
Każda edycja Dnia Papieskiego ma nie tylko swoje hasło, ale również plakat. W tym roku jako główną ilustrację Fundacja wybrała fotografię, na której Papież rozmawia ze swoim niedoszłym zabójcą Alim Agcą. - Mieliśmy problem ze zdjęciem. Mogliśmy bowiem wziąć zdjęcie, na którym Ojciec Święty odwiedza szpitale, błogosławi chorych, jak pochyla się nad dziećmi. Jednak mimo wszystko wybraliśmy tę czarno-białą fotografię - mówi ks. Drob. - Na niej widać, że Papież potrafił dostrzec dziecko Boże nawet w osobie, która targnęła się na jego życie. Dlatego scena rozmowy Jana Pawła II z Alim Agcą jest bardzo wymowna - dodaje przedstawiciel Rady Fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nauczanie JPII ciągle żywe

Jak do tej pory formuła Dnia Papieskiego bardzo dobrze się sprawdzała. W jego obchody włącza się coraz więcej parafii, organizacji, instytucji, miast czy szkół. Dziś należałoby mówić raczej nie o dniu papieskim, ale o dniach papieskich czy nawet papieskim tygodniu. - Nie można mówić, że formuła obchodów jest wciąż taka sama. Ona z roku na rok jest bogatsza i angażuje coraz więcej ludzi. Dziś o wiele więcej zależy od inicjatyw oddolnych, parafialnych i gminnych - uważa ks. Drob. - Ogólnopolski komitet organizacyjny obchodów Dnia Papieskiego ogranicza się jedynie do inspirowania. Natomiast przeżywanie tego dnia odbywa się na wielu szczeblach lokalnych i parafialnych. Świadczą o tym tysiące większych i mniejszych inicjatyw. A to jest szczególny wyraz miłości do Jana Pawła II. W ten sposób pokazujemy, że wciąż o nim pamiętamy, a jego nauczanie jest dla nas nadal ważne i chcemy je wcielać w życie - podkreśla ks. Drob.
Dzień Papieski jest również potężną machiną organizacyjną i medialną. Jego rozmach przeszedł najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli i tysięcy wolontariuszy nauczanie Jana Pawła II jest ciągle żywe.
Z roku na rok przybywa dzieci i młodzieży, które nie pamiętają Papieża Polaka. Zdaniem osób zaangażowanych w prace Fundacji, ten pontyfikat trzeba przypominać i utrwalać dla przyszłych pokoleń. - My mieliśmy wielkie szczęście, że żyliśmy w czasach, w których żył Jan Paweł II. Ale pomyślmy o tych, którzy przychodzą po nas i nie dostąpili tego szczęścia - mówi ks. Drob. - Dlatego też wielkim grzechem z naszej strony byłoby, gdybyśmy nie potrafili przekazać młodym tego wszystkiego, co Jan Paweł II nam dał.

Reklama

Żywy pomnik

Fundacja z roku na rok zbiera coraz więcej pieniędzy na rzecz stypendystów - Żywego Pomnika Jana Pawła II. Dzięki temu stałe wsparcie finansowe otrzymuje prawie 1800 młodych, zdolnych, ale biednych osób. - Przed siedmiu laty rozpoczęliśmy pilotażowy program 500 stypendiów. Obecnie jest ich prawie cztery razy więcej. Stypendyści uczą się w gimnazjach, liceach i na wyższych uczelniach - mówi Andrzej Cehak, dyrektor biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wszyscy wierzą, że stypendystów będzie cały czas przybywać.
Udział w programie stypendialnym wiąże się nie tylko ze wsparciem finansowym. Każdego roku młodzież wyjeżdża na obozy formacji obywatelskiej i chrześcijańskiej.
- Najstarsi nasi wychowankowie tworzą już zżytą wspólnotę. Starsi opiekują się młodszymi - mówi Andrzej Cehak. Dla gimnazjalistów studenci, którzy często dostają się na najlepsze renomowane uczelnie w Polsce, są autorytetami, dobrym przykładem tego, że dzięki wsparciu Fundacji można zajść bardzo daleko.
W przyszłym roku Fundacja będzie miała pierwszych absolwentów studiów wyższych. Wówczas będzie można zobaczyć, jak podopieczni radzą sobie na rynku pracy i jak są odbierani przez pracodawców. - Mamy nadzieję, że nasi stypendyści będą kiedyś cieszyli się wyjątkowo dobrą sławą. Ci młodzi ludzie są bardzo zdolni i twórczy. Dlatego też przedsiębiorcy powinni ubiegać się o takich pracowników - uważa Cehak.
Jak widać, Żywy Pomnik Jana Pawła II cały czas wzrasta. Przybywa młodych zdolnych ludzi, objętych programem stypendialnym. - Jednak na prawdziwe owoce naszej Fundacji musimy jeszcze poczekać. Kiedyś, za kilka lat, ci młodzi ludzie będą tworzyć nasz kraj - podkreśla dyrektor biura Fundacji.

Ks. Jan Drob - członek rady fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

- Chciałbym, aby liczba stypendystów cały czas rosła, a Dzień Papieski stał się świętem dla nas wszystkich. Takiego wielkiego rodaka jak Jan Paweł II nigdy jeszcze w historii naszego kraju nie mieliśmy i pewnie mieć nie będziemy. On jest wielkim skarbem dla Polski i dla całego świata. Skarbem, którego nie wolno nam zaprzepaścić.

(as)

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks. Michał Olszewski

2024-07-01 11:48
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

O 20:00 zaplanowano protest pod aresztem, gdzie przebywa zatrzymany przez ABW ks. Michał Olszewski.

Więcej ...

Rozpoczęła się rekrutacja do Seminarium Duchownego w Łodzi

2024-07-03 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Drugie przelanie Krwi Jezusa - #KrwiodawstwoŻycia

2024-07-04 07:00

Adobe Stock

Trwa lipiec - miesiąc poświęcony Przenajświętszej Krwi Chrystusa - dlatego przypominamy serię #KrwiodawstwoŻycia.
Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...