Reklama

Wiadomości

Ukraina: największym wyzwaniem jest rozpoczęcie nauki od września

Adobe Stock

Jednym z najpoważniejszych wzywań, stojących obecnie przed Ukrainą, jest umożliwienie dzieciom rozpoczęcia nauki od 1 września. Ze względów bezpieczeństwa, część zajęć będzie odbywać się online. Wiele miejscowości nie ma innego wyjścia, ponieważ budynki szkół zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety. Koniecznością jest też zapewnienie uczniom szkolnych wyprawek. Wielu rodziców straciło wszystko i nie stać ich na zakup nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych dla swoich dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W takich miastach jak Lwów, gdzie przebywa ponad 150 tys. uchodźców wewnętrznych, konieczne jest zapewnienie edukacji także ich dzieciom. „To nie takie proste w obliczu zbliżającej się zimy, gdy wiele szkół zostało zamienionych na noclegownie dla uchodźców. Nawet gdyby miasto przeniosło ich w inne miejsca, to nikt nie zagwarantuje dzieciom bezpieczeństwa” – wyjaśnił lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa.

„Mówi się o wykorzystaniu przez szkoły różnych piwnic, ale biorąc pod uwagę liczbę dzieci, to zapewniam, że nie mamy tylu piwnic czy schronów, które mogłyby stanowić dla nich bezpieczne miejsce nauki. Nie zapomnijmy, że konieczne jest przystosowanie tych miejsc, zainstalowanie wentylacji, ogrzewania. Pamiętajmy, że ci zbrodniarze uderzają dziś przede wszystkim w ludność cywilną, dla nich nie ma znaczenia, że w budynku są dzieci. To przede wszystkim w takie miejsca będą strzelać. Jeśli będzie problem z ogrzewaniem, z gazem, czy z prądem, no to wiadomo, że nauczanie prawdopodobnie będzie zdalne, czyli tak, jak było w tych pierwszych miesiącach wojny. Jeśli zwykła szkoła liczy 600/700 uczniów, to będzie bardzo ciężko znaleźć odpowiednie miejsce dla tylu dzieci i zapewnić im nauczanie. To wielkie wyzwanie, które stoi przed nami. Trwają przygotowania, ale jest bardzo mało czasu. Trzeba pamiętać, że żyjemy w warunkach wojny i co chwile się wszystko zmienia“– powiedział Radiu Watykańskiemu bp Edward Kawa.

Również władze polskich miast, które przyjęły najwięcej uchodźców, zapewniają, że w szkołach nie zabraknie miejsca dla dzieci z Ukrainy. Takie zapewnienie złożył także polski minister edukacji Przemysław Czarnek. Tylko do krakowskich szkół od 24 lutego przyjęto ponad 7 tys. uczniów zza naszej wschodniej granicy. W normalnych realiach taki wzrost wiązałby się z koniecznością wybudowania kilu nowych placówek. Jednak samorządy zapewniają, że podołają zadaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-17 15:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor uniwersytetu we Lwowie: Ukraińcy są pełni podziwu wobec tego co robi dla Ukrainy Polska i Polacy

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

Najbardziej potrzebujemy wsparcia modlitewnego a także tego, aby Kościół katolicki w Polsce bardziej wspierał i podtrzymywał aktywnie działania polskiego rządu, jakie podejmuje on na arenie międzynarodowej w stosunku do Ukrainy - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie.

Więcej ...

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam, byłam u Pana Jezusa i widziałam wszystko...

2024-07-11 21:03

stock.adobe.com

Straszny wypadek samochodowy, śpiączka i po miesiącu rozpoczęcie procedury odłączania od aparatury podtrzymującej życie. To początek historii nawrócenia kobiety, która interesowała się czarną magią, wróżbiarstwem, wywoływała duchy, zażywała narkotyki i nadużywała alkoholu. Kobiety, która jedną nogą przekroczyła granicę śmierci i zobaczyła, co jest po drugiej stronie...

Więcej ...

Paryż: konserwatorzy zabytków nie godzą się na nowoczesne witraże w katedrze Notre-Dame

2024-07-12 13:35

Adobe Stock

Konserwatorzy zabytków nie zgadzają się na zainstalowanie nowoczesnych witraży w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Jak podaje dziennik Le Figaro, Narodowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie odrzuciła kontrowersyjny projekt promowany między innymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. Przewidywał on powstanie sześciu nowych witraży w południowych kaplicach nawy głównej, które miały zastąpić witraże z XIX w.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Wiara

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Niedziela Częstochowska

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Kościół

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Kościół

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"