Reklama

Z Watykanu

Rok św. Pawła

Wstępny program obchodów

Agencja Zenit podała pierwsze szczegóły programu obchodów Roku św. Pawła, który trwać będzie od 28 czerwca 2008 r. do 29 czerwca 2009 r. Rok został ogłoszony z okazji 2000. rocznicy urodzin św. Pawła Apostoła. Planowane są wydarzenia na różnych płaszczyznach - od religijnej i modlitewnej po historyczną i archeologiczną. Większość z nich będzie miała miejsce w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami.
Obchody będą miały przede wszystkim charakter religijny. Rozpocznie je otwarcie przez Benedykta XVI Drzwi św. Pawła, które Papież zamknie na zakończenie Roku św. Pawła. Ponadto przez cały rok przed Bazyliką palić się będą lampy oliwne, do których wierni będą mogli dolewać oliwy, symbolizującą modlitwę, która żywi miłość do Boga. Podobne lampy zostaną zapalone w ważnych dla Apostoła Narodów miastach w Turcji - Tarsie i Efezie oraz na Malcie.
Jubileusz będzie miał również wymiar liturgiczny i ekumeniczny. W każdy wtorek i piątek odprawiana będzie szczególna liturgia. Organizatorzy przewidują również wydarzenia kulturalne i artystyczne, m.in. szereg konferencji naukowych, ale również spotkania w szerokim gronie i specjalne homilie niedzielne wygłaszane przez kardynałów.

Modlitwa „Anioł Pański”

Miesiąc Różańca Świętego

Październik jest miesiącem poświęconym Różańcowi i sprawom misyjnym - powiedział 7 października Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Podkreślił, że w tym miesiącu przypada również 90. rocznica ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, toteż swe rozważania przed modlitwą maryjną poświęcił właśnie Różańcowi. Nawiązując do obchodzonego 21 października Światowego Dnia Misyjnego, Papież przypomniał, że w tym roku przebiega on pod hasłem: „Wszystkie Kościoły dla całego świata”.
- Tradycyjny wizerunek Matki Bożej Różańcowej przedstawia Maryję, która na jednej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, drugą zaś podaje koronę św. Dominikowi. Ta znacząca ikonografia pokazuje, że Różaniec jest środkiem, jaki Dziewica ofiarowuje, by kontemplować Jezusa, a rozważając Jego życie, coraz wierniej miłować Go i iść za Nim - mówił Ojciec Święty, jednocześnie wzywając do odmawiania Różańca w intencji pokoju w rodzinach, narodach i na całym świecie.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. W tajemnicach Różańca Maryja wprowadza nas w zbawcze dzieło Chrystusa. Gorąco zachęcam do tej modlitwy. Niech jednoczy rodziny i niesie pokój dla świata. Niech wam Bóg błogosławi.

Reklama

Dwóch noblistów członkami Papieskiej Akademii Nauk

Dwóch laureatów Nagrody Nobla, Klaus von Klitzing z Niemiec i Yuan Tseh Lee z Tajwanu zostało mianowanych przez Benedykta XVI członkami Papieskiej Akademii Nauk. Prof. Klaus von Klitzing jest specjalistą z dziedziny półprzewodników. W 1985 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie kwantowego efektu Halla, służącego jako podstawa wyznaczania oma - jednostki oporu elektrycznego.Natomiast prof. Yuan Tseh Lee w 1986 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wkład w badanie dynamiki elementarnych procesów chemicznych. Ulepszył służące do nich urządzenia badawcze.

Kard. Bertone odwiedzi Kubę

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tacisio Bertone odwiedzi Kubę. Wizyta planowana jest w dniach 21-26 stycznia 2008 r. Dokładnie dziesięć lat wcześniej na tej karaibskiej wyspie przebywał Papież Jan Paweł II.
Poprzednia podróż kard. Bertone na Kubę odbyła się w 2005 r., gdy był jeszcze arcybiskupem metropolitą Genui. Spotkał się wówczas z prezydentem Fidelem Castro, który poprosił go o przekazanie Papieżowi Benedyktowi XVI zaproszenia do odwiedzenia Kuby.
Jan Paweł II przebywał na Kubie w dniach 21-25 stycznia 1998 r. Odwiedził wtedy stołeczną Hawanę oraz miasta: Santa Clara, Camagüey i Cienfuegos.

Władze Światowego Kongresu Żydów u Benedykta XVI

Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji nowe władze Światowego Kongresu Żydów na czele z jego przewodniczącym Ronaldem S. Lauderem, któremu towarzyszył sekretarz generalny Michael Schneider i jego zastępca Maram Stern. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie ujawniło żadnych szczegółów tego spotkania.
Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) powstał w 1936 r. w Genewie. Jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Jest międzynarodową federacją organizacji i gmin żydowskich z niemal stu krajów. Jednym z celów działalności jest umacnianie solidarności między Żydami na całym świecie, a także prowadzenie dialogu międzyreligijnego.

Spotkanie z kapitułą Bazyliki św. Piotra

Zadaniem kapituły przy Bazylice św. Piotra w Watykanie jest „przypominanie swą rozmodloną obecnością u grobu Piotra, że nic nie ma pierwszeństwa przed Bogiem, że Kościół cały nastawiony jest na Niego i na Jego chwałę, że prymat Piotra służy jedności Kościoła, ten zaś jest na służbie zbawczego planu Trójcy Przenajświętszej”. Przypomniał o tym Benedykt XVI podczas audiencji dla członków kapituły na czele z archiprezbiterem - abp. Angelo Comastrim. W gronie kilkudziesięciu kanoników Bazyliki św. Piotra z całego świata jest abp Edward Nowak, który przez 17 lat był sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

Więcej ...

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...