Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka różańcowa

Święto Matki Bożej Różańcowej

Dnia 7 października abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla pielgrzymów, głównie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Koncelebrowało ponad 20 kapłanów, wśród nich o. Bogumił Schab - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz o. Marcin Kowalik. Zgromadzonych powitał przeor o. Bogdan Waliczek. - Dziękując wam za wielką modlitwę różańcową, którą służycie Kościołowi, i za ogromną życzliwość wobec Jasnej Góry, z całego serca pragnę życzyć błogosławionych owoców tej pielgrzymki, tej modlitwy i tego zawierzenia różańcowego - powiedział Ojciec Przeor. - Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest znakiem, że istnieją ludzie, istnieje społeczność, która idzie przez życie w modlitwie, na klęczkach przed Bogiem, i w ten sposób zbawia świat - mówił w homilii abp Nowak.
Uroczystości były poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, które wygłosił o. Marcin Kowalik. W rekolekcjach i święcie odpustowym wzięło udział ok. 20 tys. osób.

Pielgrzymka Prawników

Zachowywać Boże prawo

W 28. Pielgrzymce Prawników 6 października modliło się ok. 600 pielgrzymów. Przybyli adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa, przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego. Obecni byli m.in.: prof. Adam Strzembosz - były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz minister Zbigniew Wassermann. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Koncelebrował bp Artur Miziński, delegat Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników. - To spotkanie u tronu Matki jest umocnieniem dla wszystkich i nadzieją na gwarancję, że Boże prawo będzie zachowywane nie tylko w sercach ludzi wierzących, ale także przed trybunałami, gdy ze słusznością będzie stosowane w konkretnych przypadkach - powiedział bp Miziński.

Pielgrzymka kobiet po mastektomii

„Razem będziemy tworzyć wielką siłę”

Powyższe hasło towarzyszyło 10. Jubileuszowej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi, w której przybyło 6 października ok. 6 tys. kobiet zrzeszonych w 176 stowarzyszeniach „Amazonek”. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Pątniczki witał przeor klasztoru o. Bogdan Waliczek.
- Jesteście tutaj, drogie siostry, by wziąć Matkę spod krzyża do siebie, w swoje życie, które nie jest łatwe, bo my wiemy, że nieraz jest bolesne, nieraz jest krwawiące świeżymi ranami, bo przecież różne myśli przychodzą do głowy w sytuacji, kiedy się przeżyło mastektomię” - mówił w homilii abp Nowak.
Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie „Częstochowskie Amazonki” na czele z prezes Elżbietą Markowską.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Historia nawiedzenia naszych parafii i domów przez wędrującą po Polsce od pół wieku kopię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wiodącym tematem najnowszego numeru dwumiesięcznika „Jasna Góra”. W numerze przeczytamy również o australijskim sanktuarium w Penrose Park, w którym ojcowie paulini posługują od 20 lat. Rozważania pt. „Idę krzyż swój podwyższyć...” poświęcone są tajemnicy Chrystusowego Krzyża. O historii i zabytkach parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, którego proboszczem był w XV wieku ks. Jan Długosz, późniejszy kronikarz królewski, przeczytamy w artykule „Niepokalana Ucieczka Grzeszników z Kłobucka”. (A. W.)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-51, fax (0-34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl; miesiecznik@jasnagora.pl

Krótko

października w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert w wykonaniu uczestników VII Międzynarodowego Spotkania Młodzieży. Wystąpiły międzynarodowy chór i orkiestra, składające się z młodzieży z Niemiec, Rumunii, Czech, Chorwacji i Polski. Organizatorem Międzynarodowego Spotkania Młodzieży jest niemieckie miasto Neumarkt.

6 października przybyło na Jasną Górę ponad 6, 5 tys. maturzystów archidiecezji przemyskiej wraz z biskupem pomocniczym Marianem Rojkiem.

7 października odbył się finałowy koncert I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej. Obecni byli m.in.: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy Ireneusz Kozera.

Zapowiedzi

27 października - Pielgrzymka Maturzystówi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

3 listopada - Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35
Podczas spotkania inauguracyjnego

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

Więcej ...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21
Uczestnicy biegu

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...