Reklama

Z Polski

Uroczystości w Łukawcu

Msza św. prymicyjna abp. Mokrzyckiego

Były sekretarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, koadiutor archidiecezji lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki odprawił 7 października w kościele pw. Objawienia Pańskiego w rodzinnym Łukawcu k. Lubaczowa Mszę św. prymicyjną. Święcenia biskupie otrzymał 29 września w Rzymie z rąk Papieża Benedykta XVI.
- Każdy pragnie widzieć swojego następcę, swego dziedzica, który zagwarantuje to dziedzictwo, które on mu chce przekazać - powiedział w homilii metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, podkreślając, że dziedzictwo archidiecezji lwowskiej jest wielkie. - Archidiecezja została bardzo doświadczona w minionym okresie, ale Bóg, który doświadcza nas, ten Bóg także czyni swoje cuda, które musimy dostrzegać właśnie w świetle wiary. Ta diecezja, która zdawało się, że już będzie całkowicie pogrzebana, cudownie zostaje w 1991 r. wskrzeszona przez sługę Bożego Jana Pawła II.
Abp Mokrzycki natomiast powiedział, że jednym z najdroższych widoków, jakie nosi w sercu, jest rozmodlony Łukawiec.

Święta Anna i Radonie

800-lecie dominikanek klauzurowych

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej 7 października zakończyły się w klasztorach dominikanek klauzurowych w Świętej Annie k. Częstochowy oraz w Radoniach k. Grodziska Mazowieckiego obchody 800-lecia tego zakonu. Jubileusz zainaugurował w ubiegłym roku kard. Stanisław Dziwisz w trzecim z istniejących obecnie w Polsce klasztorów dominikanek - „Na Gródku” w Krakowie.
Obchody jubileuszowe były czasem radości i dziękczynienia za siostry, które od ośmiu wieków w nieustannej modlitwie ofiarowują Bogu sprawy świata i Kościoła, modlą się także w intencjach zgłoszonych przez pojedyncze osoby, często o uzdrowienie, nawrócenie lub potomstwo. Charyzmat zakonu kontemplacyjnego nie zmienił się od czasów założyciela św. Dominika Guzmána, który w 1206 r. w Prouille we Francji utworzył pierwszy klasztor. Znakiem czasu jest, że obecnie każdy klasztor ma swoją stronę internetową - tą drogą można także zwrócić się z prośbą o modlitewną pomoc.
Uroczystościom w Świętej Annie przewodniczył bp Antoni Długosz, a w Radoniach - abp Kazimierz Nycz. W obu klasztorach mniszki żyjące na stałe za klauzurą otrzymały zgodę na wyjście, aby świętować wraz z przybyłymi na uroczystości gośćmi.

Reklama

(A.W.)

TV Puls

Nowa ramówka

Na 28 października zaplanowano start nowej ramówki TV Puls. Program będzie miał charakter uniwersalny, rodzinno-chrześcijański.
Oferta religijna obejmuje jednogodzinny program każdego dnia, w niedzielę będzie transmitowana modlitwa „Anioł Pański” z Watykanu, w środy - wiadomości z życia Kościoła „Octava Dies” i transmisja audiencji generalnej, w piątki o godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, a także transmisje Mszy św. z różnych uroczystości. Nad charakterem programów czuwać ma Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów Konwentualnych.

Dni papieskie

W „Dobrym Miejscu”

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym i Centrum Kultury „Dobre Miejsce” organizują w dniach 20-21 października br. Dni Papieskie pod hasłem: „Jan Paweł II - nauka z mocą”. Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program na stronach internetowych:
www.festiwalniepokalanow.pl
www.dobremiejsce.org

Krótko

Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla niemal wszystkich - tzn. dla 94 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu. 63 proc. Polaków deklaruje, że nauczanie Papieża Polaka przyczyniło się do przemiany ich życia. Badanie przeprowadziło Centrum Myśli Jana Pawła II.

Kościelna Komisja Historyczna, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, zakończyła prace 10 października 2007 r. i za pośrednictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia przedłożyła Prezydium KEP sprawozdanie końcowe.

Kontrowersyjna decyzja Pałacu Prezydenckiego. Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oficera Wehrmachtu i członka NSDAP Wilhelma Hosenfelda - podał „Nasz Dziennik”. Hosenfeld jest znany z filmu „Pianista”, przedstawiającego historię Władysława Szpilmana, któremu pomógł właśnie Hosenfeld.

Abp Stanisław Wielgus wycofał swój wniosek o autolustrację - poinformował mecenas Marek Małecki. - Decyzja arcybiskupa podyktowana jest przede wszystkim tym, że przedkłada on dobro Kościoła nad sprawy osobiste - podkreślił prawnik.

Dzieci rodzi się coraz więcej i ma to już pierwsze konsekwencje ekonomiczne: rząd planuje, że na becikowe wyda w przyszłym roku o 10 mln zł więcej niż w tym - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił na antenie jednej z komercyjnych telewizji nagrane przez CBA ukrytą kamerą filmy, w których znany kardiochirurg Mirosław G. przyjmuje łapówkę od dwóch kobiet. Opozycja zaatakowała ministra, zarzucając, że uczynił to na użytek kampanii. Karniści stwierdzili, że nie ma mowy o złamaniu prawa.

Aleksander Kwaśniewski po raz kolejny w krótkim czasie zachowywał się dziwnie. Tym razem na konwencji postkomunistów w Szczecinie. Tłumaczył, że jest to skutek zażywania lekarstw w związku z tropikalną chorobą, na którą zapadł, przebywając na Filipinach. Politycy i opinia publiczna nie mają jednak wątpliwości, co do prawdziwych przyczyn niedyspozycji byłego prezydenta.

Firma Budner wznawia stawianie biurowca obok XVII-wiecznego kościoła św. Antoniego w Warszawie. Wojewoda twierdzi, że spółka robi to bezprawnie.

Wybrane dla Ciebie

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Więcej ...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa.

Więcej ...

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...